مجاهد مجازی

(وب نوشت های مهندس مهدی حق وردی طاقانکی )

خیمه سوزی ممنوع؟!
ساعت ۱۱:٠٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۳۸٦/۱٠/۱٩  

سلام

الان ساعت از ۱۱ شب هم گذشته تو وبگردیم به این خبر برخوردم .

نمی دونم چی بگم

فعلا این خبر را فقط بشنوید.

فعلا هیچ اظهار نظری نمی کنم.

خیمه سوزی تو شهر ما طاقانک یکی از سنتهای قدیمی به همراه سنتهای دیگری چون تعزیه است و بسیاری از مردم حتی از سایر استانها برای دیدن این مراسم روز تاسوعا و عاشورا به طاقانکی میان.

الان با یکی دو تا از دوستان و اقوام تماس گرفتم ولی اونا چیزی در این مورد نشنیده بودن.

خیمه سوزی در ظهر عاشورا ممنوع شد.


ستاد ساماندهی شئون فرهنگی در مناسبت‌های مذهبی، نهادی است که توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی و با حضور نمایندگانی از صداو سیما، وزارت فرهنگ و ارشاد، دفتر نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌ها، نیروی انتظامی و سازمان تبلیغات اسلامی تشکیل شده است.

 به نقل از شیعه نیوز ، این ستاد در تازه ترین مصوبه خود برپایی مراسم سنتی و قدیمی «خیمه سوزی» را ممنوع اعلام کرده است. علاوه بر ممنوعیت آئین خیمه سوزی ‌مصوب شد هیات‌های حسینی و مجالس عزاداری از بکاربردن هرگونه آلات موسیقی نامتعارف و طربناک به جز موارد سنتی آن (سنج و طبل) پرهیز کنند.

در بند چهارم فصل اول خط مشی این ستاد «شناسایی عناصر منحرف و برنامه ریزی برای مواجهه مناسب و قانونی با آنان و خطوط فکری جریانهای سازمان یافته و هدایت شده و مقابله سنجیده مؤثر با آنها با همکاری دستگاههای مسئول قضایی و امنیتی کشور» یکی از کارکردهای این ستاد معرفی شده است.

ستاد ساماندهی شئون فرهنگی در مناسبت‌های مذهبی در تمام استان های کشور تشکیل شده است و به به تعیین مصداق موارد ناهنجار در عزاداری های مذهبی مشغول است. اخیرا رئیس سازمان تبلیغات شمال کرج نیز اظهار داشت: هیئتهای عزاداری ملزم به رعایت شؤون فرهنگ عزاداری هستند و در صورت تخلف با آنها برخورد می شود.

گفتنی است ازمحرم سال گذشته مامورین نیروی انتظامی با شمایل منسوب به ائمه (ع) در هیئت های مذهبی برخورد می کردند که از محرم امسال موارد فوق نیز به آن اضافه می شود.

این هم لینک خبر


کلمات کلیدی: