مجاهد مجازی

(وب نوشت های مهندس مهدی حق وردی طاقانکی )

با وی بازی کنید تا بهتر جراحی کنید!
ساعت ۱٢:٥٠ ‎ب.ظ روز جمعه ۱۳۸٦/۱۱/۱٢  

با «وی» بازی کنید تا بهتر جراحی کنید!

«وی» Wii نام پنجمین کنسول بازی شرکت نینتندو است. وی کنترل بی‌سیمی دارد که جهت حرکت دستکاربر و سرعت حرکت دست کاربر را به صورت سه‌بعدی را تشخیص می‌دهد و به محیط بازیمنتقل می‌کند. به خاطر این نوع کنترل، کنسول وی نینتندو محبوبیت زیادی پیدا کردهاست و توانسته است ایکس باکس 360 مایکروسافت و پلی استیشن 3 شرکت سونی را به رقابتبطلبد.


دیروز بی‌بی‌سیخبر جالبی منتشر کردهبود: بر اساس مطالعاتی که اخیرا در امریکا توسط گروه مرکزپزشکی Banner Good Samaritan انجام شده، بازی‌های کامپیوتری مانند وی نینتندومی‌توانند مهارت‌های جراحان را ارتقا بدهند. البته این بازی‌ها صرفا شامل شاملبازی‌هایی هستند که مستلزم حرکات ظریف هستند.

مجله نیوساینتیست

New Scientist هم گزارش داده است که به زودینرم‌افزارهایی برای کنسول وی نینتندو نوشته خواهند شد که به صورت اختصاصی اعمالجراحی را شبیه‌سازی کنند.

 

در این مطالعه از 8 جراح کارآموز خواسته شد که قبل از انجام یکجراحی به صورت واقعیت مجازی، یک ساعت با «وی» بازی کنند. کسانی که قبل از جراحیمجازی، خود را با «وی» گرم کرده بودند، به میزان 50 درصد، عملکرد بهتریداشتند.

 یکی از بازی‌های خوب که در این مطالعه در ارتقای کار جراحان مؤثربود، بازی  Marble Maniaبود که در آن باید یک گوی را از موانع و یک مسیر سه‌بعدیپیچ در پیچ عبور داد.

 مارک مارشال، یکی از این پژوهشگران در این مورد می‌گوید که درکشورهای فقیری که امکان استفاده از سامانه‌های واقعیت مجازی را ندارند، می‌توان ازکنسول‌های بازی ارزان‌قیمت برای آموزش جراحان استفاده کرد.

 این محققان قصد دارند که نتایج کار خود را در کنفرانس پزشکی وواقعیت مجازی که در ماه ژانویه در کالیفرنیا برگزار خواهد شد، ارائه دهند.

منبع :وبلاگ یک پزشک

لینک مطلب: http://www.1pezeshk.com/archives/2008/01/post_719.html

 

کلید واژه یادداشت:کنسول بازی . جراحان . بازی رایانه ای . کنفرانس پزشکی .شرکت نینتندو  .جراحی .  بازی ویدیویی . بازی کا مپیوتری . پزشکی .واقعیت مجازی

Banner Good Samaritan  .pc game. Marble Mania  . video game . New Scientist  . game