مجاهد مجازی

(وب نوشت های مهندس مهدی حق وردی طاقانکی )

اتحادیه‌ اروپا بر لزوم رعایت قوانین در طراحی بازی‌های ویدیویی خشن تاکید کرد
ساعت ۸:٢٦ ‎ق.ظ روز جمعه ۱۳۸٧/٢/۱۳  

کمیسیون حمایت از مصرف کننده‌ اتحادیه‌ اروپا به سازندگان و فروشندگان بازی‌های ویدیویی دو سال مهلت داد تا از قوانین مورد پذیرش این صنعت به منظور حمایت بهتر از کودکان در برابر صحنه‌های خشنونت‌آمیز پیروی کنند.


به گزارش سرویس «اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کمیسیونر جامعه اطلاعاتی اتحادیه اروپا در یک کنفرانس خبری اعلام کرد: سازندگان بازی‌های ویدیویی باید از آزادی بیان برخوردار شوند، اما همزمان این صنعت جامعه را تحت تاثیر قرار داده و نگرانی‌های عمومی از اثرات بازی‌های خشن در بروز رفتارهای تهاجمی با حوادثی مانند تیراندازی مدرسه در فنلاند که ماه نوامبر گذشته روی داد، برجسته شده است.

بر اساس این گزارش، مقامات اتحادیه اروپا برای طرح قوانین جدید از قدرت لازم برخوردارند، اما تصمیم‌ گرفته‌اند، دو سال به صنعت بازی فرصت دهند، تا از مجموعه قوانین عملکردی مورد حمایت این صنعت مطابقت کند. همچنین این صنعت برای تبلیغات نمادهای مختص رده‌بندی سنی بازی‌ها هزینه‌ی بیش‌تری صرف کند.

سیستم طبقه‌بندی سنی صنعت بازی (PEGI) مورد حمایت بیش از 200 تن از اعضای صنعت بازی و مورد استفاده در 20 کشور از 27 کشور عضو این اتحادیه است و نسخه آنلاینی از آن نیز وجود دارد اما از حامیان صنعتی کمتری برخوردار است.

کمیسیون اروپا خواهان آشنا شدن عموم مردم با این سیستم است، اما پذیرفته که هیچ شواهدی از تاثیر بازی‌های ویدیویی خشونت‌آمیز بر رفتار کودکان وجود ندارد.

صنعت بازی اروپا با درآمدی که پیش‌بینی می‌شود در سال جاری از هفت میلیارد یورو فراتر رود، در حال رونق است، اما حوادث تیراندازی اخیر در مدارسی در آلمان و فنلاند که در آن طرفداران بازی‌های ویدیویی خشونت‌آمیز دست داشتند، مقامات را واداشته که قوانین را سخت‌تر کنند.

منبع خبر:خبرگزاری ایسنا
لینک خبر:www.isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-1118285