مجاهد مجازی

(وب نوشت های مهندس مهدی حق وردی طاقانکی )

بازی Counter Strike
ساعت ۱۱:٠٧ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۳۸٧/٢/۳۱  

Counter Strike، کانتر استرایک (که مختصرا CS نیز شناخته می شود) یک بازی ویدیویی از نوع first-person shooter تاکتیکی است. اصلیت این بازی کامپیوتری از ویرایشی از بازی Half-Life منشا می گیرد که در این نسخه سلاح های غیر تخیلی بکار گرفته شد. این نسخه توسط Minh Le و Jess Cliffe نوشته شده بود.


با انتشار این نسخه از بازی، گیمرهای زیادی طرفدار این بازی شدند. نسخه های بعدی این بازی که تا کنون منتشر شده شامل Counter-Strike: Condition Zero, Counter-Strike: Source, Counter-Strike: Anthology و Counter-Strike برای Xbox می شوند.

در Counter-Strike دو گروه terrorists (تروریستها) و counter-terrorist (ضد تروریستها یا پلیس) در چند راند با هم مبارزه می کنند.

Counter Strike به عنوان محبوب ترین بازی تحت شبکه جهان شناخته می شود. تعداد گیم سرورهای “کانتر استرایک” بیشتر از گیم سرورهای دیگر بازی هاست.

Gameplay
Counter-Strike یک بازی first-person shooter است که بازیکن قبل از شروع بازی باید تیم خود را از میان تیم terrorist ها یا counter-terrorist ها انتخاب کند. هر تیم باید بسته به نوع بازی در هر دوره ماموریت خود را به پایان رساند یا تیم حریف را حذف کند.

هر تیم دارای هشت نوع شخصیت (character) است که بازیکن بعد از انتخاب تیم باید کاراکتر خود را نیز مشخص کند. به هر بازیکن برای شروع 800 دلار پول، یک جعبه مهمات، یک چاقو (knife) و یک هفت تیر (pistol) داده می شود. البته مبلغ 800 دلار قابل تغییر است. به هر بازیکن قبل از شروع چند ثانیه (که به نام freeze time شناخته می شود) مهلت داده می شود تا بازیکن تجهیزات زرهی لازم را خریداری کند. درطول freeze time، امکان حرکت، حمله مورد حمله قرار گرفتن وجود ندارد.

با زدن حریف و کشتن آن، پول به بازیکن داده می شود، پس بازیکن هر چه بیشتر حریف را شکست دهد بیشتر پول می گیرد تا بتواند تجهزات و اسلحه های بهتری بخرد.

با نابود کردن تمامی اعضای تیم مقابل، راند بعدی شروع می شود و هم تیمی های بازمانده نیز بازی را با راند بعدی مجددا شروع می کنند. در راند بعد، اعضای بازمانده با آخرین تجهیزات راند قبل شروع به بازی می کنن در حالیکه کشته شدگان دارای تجهیزات ابتدایی هستند.

تیمی که راند بیشتری برنده شود، برنده بازی است. در تابلوی امتیازات (scoreboard) آمار امتیاز تیمی و فردی نشان داده می شود.

اسلحه ها در Counter Strike
همانطور که قبلا هم اشاره شد، یکی از جذابیتهای CS وجود سلاحلهای غیر تخیلی در آن است. یعنی اسلحه های موجود در این بازی، اسلحه هایی هستند که در دنیای واقعی وجود دارند. انتخاب یا خرید جنگ افزار در CS بستگی به گروهی دارد که در آن بازی می کنید. در زیر فهرست این اسلحه ها نوشته شده است.

گروه ضد تروریست:
Knife
USP
Desert Eagle Mark XIX .50 AE
SIG P228
Five-seveN
Benelli M3
XM1014
MP5N
Steyr TMP
P90
UMP45
FAMAS
M4A1
Steyr AUG
Steyr Scout
Arctic Warfare Magnum
SG 550 Sniper
M249 Para

گروه تروریست:
Knife
Glock 18
Desert Eagle Mark XIX .50 AE
SIG P228
Beretta 96G Dual Elites 9 mm
Benelli M3
XM1014
MP5N
MAC-10
P90
UMP45
Galil
AK-47
SG 552
Steyr Scout
Arctic Warfare Magnum
G3SG/1
M249 Para

Cheating
از زمان انتشار Counter-Strike کرکرها و چیترها به فکر cheat در این بازی بودند. چیت کردن در CS در مسابقات حرفه ای ممنوع است، همچنین افراد حرفه ای اصلا سراغ اینکار نمی روند. در زیر فهرستی از چیت کردن در Counter-Strike را مشاهده می کنید:

Wallhacks - قابلیت دیدن آنسوی دیوار.
Speedhacks - بالا بردن سرعت حرکت بازیکن.
Aimbots - کمک در نشانه گیری بهتر.
ESP - جاسوسی در اطلاعات حریف مثل میزان سلامتی، فاصله آن، نام آن و …
Barrel hack - نمایش خطی که نشان می دهد دشمن به کجا نگاه می کند.
Anti-flash and anti-smoke - حذف لثر flahbang و دود نارنجک.

منبع :
لینک:
http://www.irfo.ir/gamepedia/counter-strike