مجاهد مجازی

(وب نوشت های مهندس مهدی حق وردی طاقانکی )

داستان سری بازی‌های Killzone
ساعت ۱٢:٤٦ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱۳۸۸/۳/٢٦  

داستان سری بازی‌های Killzone

 

امروزه کمتر گیمری را می توان یافت که نام Killzone را نشنیده باشد و از گرافیک چشم نواز، فیزیک عالی و صداگذاری فوق العاده آن به وجد نیامده باشد. اما در عین حال کمتر کسی را نیز می توان یافت که از داستان، تاریخچه و گذشته این بازی اطلاع درستی داشته باشد. با توجه به این که شماره ی دوم این بازی تا چند ماه دیگر عرضه خواهد شد، خواندن این مطلب که تاریخچه ای از داستان این بازی می باشد خالی از لطف نیست. باید متذکر شد از آنجا که داستان بازی کمی پیچیده است خواندن تمامی مطلب از ابتدا تا انتها پیشنهاد می شود و ممکن است در ابتدا به علت آشنا نبودن به برخی از اسامی و درون مایه های داستان از خواندن مطلب تا انتها صرف نظر کنید ولی با پیش رفتن به ترتیب همه چیز دستگیرتان خواهد شد.


 

کمبود نفت دنیا، کشورها را وادار می کند در اثر ترس از منافع خود با یکدیگر به جنگ بپردازند و به دلیل فشارهای وارده هر کاری از قبیل آزاد کردن کلاهک های هسته ای و انفجار آنها بر روی سر مردم بیگناه یا حمله های هوایی یا هر گونه روش دیگری که در یک جنگ رخ میدهد را انجام دهند. با اینکار وقتی که غبارهای حاصل از بمبها فروریخته و جنگ درگرفته نشست کند مکانی که جنگ در آن رخ داده عاری از هرگونه جاندار می شود و راهی جدید برای پیدا کردن مواد و منابع مورد نیاز کشورها برای ادامه بقایشان ایجاد می شود.

 

 

طرح استعمار ExtraSolar :

با توجه به منابع طبیعی دیگر سیارات و به خطر افتادن ادامه ی زندگی در زمین، تحت استعمار در آوردن دیگر سیارات امری ضروری به نظر می رسد. تصمیم اینکه ماه و دیگر سیاراتی که برای بقای زندگی مورد نیاز است را ائتلافی به نام UCN (اتحادیه کشورهای مستعمره) که متشکل از ثروتمندترین کمپانی های زمینیست گرفته است و این ائتلاف قرار است برای آینده تصمیماتی را بگیرند. از دید این کمپانی بزرگ، برای تحت استعمار در آوردن دیگر سیارات، زمین باید یک سری کارها را انجام دهد که شامل موارد زیر است:

 

1-اندازه گیری زمان برای به استعمار در آوردن ایده آل دیگر سیارات از نظر زمانی

2-برای تکامل تکنولوژی فضایی و رسیدن سریع به سیارات دیگر، نیروی محرکه ای لازم است که سرعتی برابر سرعت نور را ایجاد کند.

3-تکامل تکنولوژی Cryotechnology (اطاقک خواب) که خدمه و مسافران را در تا زمانی که به سیاره مورد نظر برسند به خوابی عمیق فرو ببرد.

4-ساخت پایه های سفینه ی فضایی

5-رفتن به سیاره های دیگر

6-ایجاد زیرساختهای جامعه ی زمینی روی سیاره ای که جدیداً تحت مستعمره قرار گرفته که خود شامل مواردی می شود:

-انتقال شبکه ای از قبیل راه ها، ریل ها، تونل ها

-ایجاد انرژی و توزیع آن

-ارتباطات شبکه ای

-خانه سازی / پناهگاه سازی

-مدیریت آب و موارد زندگی

 

فرآیند ساختمان سازی و مستقر کردن سفینه های فضایی چیزی نزدیک به 30 سال طول می کشد. همانطوری که خصوصی سازی یکی از بهترین روشها در UCN برای کسب سود و منفعت است آنها به دیگر کمپانی ها و دولت های زمینی اجازه می دهند برای سیاره های خود بودجه تایین کنند اما تنها تحت کنترل سران شرکت UCN. علاوه بر این دیگر کمپانی های ثروتمند نیز قادر به سرمایه گذاری برای مستعمره های خود خواهند بود که یکی از آنها شرکت Helghan است که ثروت بزرگی را از راه پالایش انرژی و صنعت برای خود ایجاد کرده است.

 

حکومت جهانی پروژه های سیارات تحت مستعمره را تحت شرایط و ضوابط سختی تحت کنترل دارد و اگر تخلفی رخ دهد جریمه ی سنگینی خواهد داشت، جریمه های پی در پی اقتصادی بسته به نوع شرایط و تخلف، تحریم های اقتصادی، اخراج از UCN و نهایتاً به عنوان چاره ی آخر وارد شدن از راه های نظامی از جمله ی این جریمه ها هستند.

 

اکتشاف (2095 – 2110) :

کشتی های استعمار کننده زمین را ترک و عازم دیگر سیارات می شوند. از آنجایی که عملیات استعمار هنوز تازه شروع به کار کرده و اصطلاحاً به بلوغ کامل نرسیده است UCN هنوز به اندازه کافی در اداره و رسیدگی به حجم عظیمی از مستعمرات آشنایی ندارد و از پس آن به خوبی و ماهرانه برنمی آید در یک کلمه می توان گفت تمامی کارها روی سر UCN ریخته است. آنها روى جریمه‌هاى اقتصادى سنگین و نیروى نظامى حساب می کنند که مستعمرات را تحت استعمار خود نگه دارند.

 

UCN نیروی دفاعی بزرگی را از داوطلبانی که به دلخواه وارد نیروی نظامی شده اند نگه داری میکند، اگرچه که هنوز هم خیلی از مستعمره ها نیروهای نظامی متعلق به خود را از دست نداده اند و عضو این گروه نشده اند. UCN به عنوان بزرگترین و بهترین دارنده تکنولوژی و سربازان تربیت شده شناخته شده است و تنها کمبودی که در حال حاظر UCN دچار آن است تعداد کم این سربازان و تکنولوژی می باشد.

 

نقشه بردارى کردن UCN - سیستم Alpha Centauri (سال 2111) :

اولین کشتی های فضایی 10 سال پیش زمین را ترک کرده اند و آماده ی وارد شدن به سیستم Alpha Centauri هستند. این سیستم همانند Hubی بین زمین و دیگر سیاره های مورد نظر عمل میکند بنابراین از اهمیت بسیار زیادی برخورداراست. در ابتدا، دو دنیا جهت استعمار کردن در نظر گرفته شده است، یکی سیاره ی سنگی که در اطراف Alpha Centauri قرار گرفته و دیگری سیاره ای دارای آب که اطراف Alpha Centauri B قرار دارد. البته UCN حقوق این استعمارات را برای خود خواهد کرد و آنها را در اختیار دیگر شرکت ها نمی گذارد.

 

پیشگویی (سال 2116) :

گروهی 6 تایی از کشتی های فضایی به سیارات فرستاده می شوند که شامل Archon ،Triumph Pacifica ،Jericho ،Seraph و Harbinger هستند که بر اثر یک جرقه خورشیدی شدید از بین می روند. ارتباط با آنها قطع می شود. آخرین ارتباطات خبر از یک نقص سیستمی فاجعه انگیز میداد، در آن زمان همه احتمال میدادند که آن افراد گم شده اند.

 

از دست دادن مستعمره یک ضربه مالى عمده و بزرگ را براى UCN در پی داشت به طوری که آنها بودجه ی لازم را نداشته و قادر به تولید نیروی عظیمی همانند چیزی که از دست داده بودند نداشتند. بعد از این واقعه UCN مزایده ای را برای تصفیه حساب و واگذاری سیستم Alpha Centauri ترتیب داد و این سیستم پس از یک رقابت شدید بین قیمت گذاران مختلف توسط Helghan ها خریداری شد. پس از مزایده ادعاهای زیادی مبنی بر اینکه این رقابت ساختگی بوده و Helghanها دارای کشتی های فضایی بسیار پرسرعتی هستند که کار ساخت آنها نیز تمام شده است ایجاد شد که البته هیچ گاه به اثبات نرسید.

 

سفر Helghan به (2118 – 2127) Alpha Centauri :

سفر Helghan به Alpha Centauri بسیار مشکل است و اگرچه که اطاقک های خواب به درستی کار می کنند ولی به طور کامل کار نمی کنند که همین مشکل کوچک و ناچیز باعث می شود 2% از Helghanها در مسیر بمیرند. به محض رسیدن به اولین سیاره که Helghan نامیده شد ترسی وجود دانشمندان را فراگرفته بود و آنها فهمیده بودند که زندگی در این مکان سخت خواهد بود. با وجود منابع آزاد بسیار زیاد به نظر میرسید سیستم CEO (مدیریت سیاره) بر روی سیاره ی Helghan بسیار ضعیف عمل می کند، یک ایستگاه فضایی از پیش ساخته شده به دور مدار Helghan قرار داده شد و عده ای نیز داوطلب شدند که در سیاره بمانند و سطح آن را با استفاده از پالایش های خودکار تخم ریزی کرده و نیروی بیشتری را تولید نمایند. باقی افراد با سفینه ها و منابع کاهش یافته و اندک خود ریسک کرده و همچنان به جلو میروند و به دنبال سیاره ی بعدی می گردند که سرانجام آن را پیدا کرده و نام آن سیاره را Vekta می گذارند.

 

اوایل دوره ی (Vekta (2129 – 2155 :

این دوران روزهای اولیه ی مستعمرات از Alpha Centauri را نشان میدهد. زندگی در سیاره ها آغاز شده و مردم در آنها ساکن شده اند، زیرساختارها ایجاد شده است و همه چیز به آهستگی و درستی پیش می رود. این دوره با آغاز دوره ی غرش عظیم Great Boom پایان میابد.

 

توافق Vekta (سال 2129) :

اولین کشتی ها به سطح Vekta می رسند، حدود 12 کلنی یا مستعمره در طی سالهای 2129 تا 2140 تاسیس شده اند. Vekta هم اندازه ی زمین است و دارای سرزمینی صحرایی با طبیعتی باشکوه و زنده است. محصولات زراعی روی سطح Vekta به سرعت رشد کرده و با محیط به سرعت تعامل ایجاد کرده اند و محصولات خود قادر به رشد و تغذیه خود می باشند، در واقع نوعی خودروئی در سیاره وجود دارد.

 

توافق سیستم الطایر (سال 2133) :

در این زمان نوعی مستعمره از سیارات Gyre در اطراف سیستم الطایر شناسایی میشود. Gyre اقیانوسی بزرگی است که البته از وکتا کوچکتر و سردتر می باشد که سطح آن از میلیونها جزیره  ی کوچک تشکیل شده است.

 

زمانی که اولین کلونی به راه خود ادامه میدهد UCA متوجه می شود که ارتباطات این اجازه را نمیدهد که از طریق مرکز فرماندهی نیروهای دفاعی مستعمره ها را به خوبی و شایستگی مدیریت کرد. به این دلیل بود که اتحادی مستحکم و قدرتمندی به نام Interplanetary Strategic Alliance) ISA) (پیوستگی استراتژیک بین سیارات) که نوعی پدافند به حساب می آید را ایجاد کرد. زمانی که اداره  ی مستعمرات محلی (Local Colonial Administration) در حال تهیه ی نیرو و سرمایه لازم می باشد، UCN به تهیه پشتیبان، پرورش نیرو و تجهیزات می پردازد. وظیفه ی ISA درآمد زایی یا تولید سود، حفظ نظم و آرامش و دفاع می باشد. وظیفه ی گروه ISA تنها شامل افراد غیر نظامی می شود و برای این دسته از افراد انجام وظیفه می کنند و تحت کنترل نیروهای نظامی UCN انجام وظیفه نمی کنند. تمامی ISAها مستقل از یکدیگر هستند و قدرت و بودجه مربوط به آنها تنها توسط انجمن های محلیشان تعیین می شود. ISA Altair و ISA Alpha Centauri بر اساس دستورات اولیه ISA بوجود آمده اند.

 

مهاجرت وکتا (سال 2135) :

در طی سالهای سخت و دشوار اولیه و تعداد بیشماری از اتفاقاتی که بعد از محو شدن کلونی ناپدید شده به میان آمد - اولین مهاجران Helghan اقدام به ساخت امنیت مستعمره ی وکتا نمودند. به علاوه ایستگاه فضایی آنها در اطراف دنیای Helghan، رفت و آمد Helghan را از Alpha Centauri به زمین و به مستعمره های جدید به طور کاملی سرویس دهی می کرد. صفینه های جنگی برای تامین انرژی و نیاز های خود، نگه داری و سوخت گیری به این ایستگاه می آمدند و مهم تر از همه بسیاری از تانکرها بین دنیای Helghan و این ایستگاه رفت و آمد خود را شروع کردند و انرژی های زندگی بخش و ارزنده ای را به همراه خود می آوردند که باعث رونق و چرخش چرخ پول و ارز بیشتر برای Helghan شد.

 

تاسیس دولت و کشور Helghan (سال 2138) :

با توجه به این که ارتباط بین Helghan و وکتا بسیار بهتر شده بود و امکان ارتباط بسیار سریع و به موقع ایجاد می شد دولت وکتا تصمیم به تاسیس کشور Helghan تحت حمایت خود وکتا گرفت که درواقع هر دو دنیای Helghan و وکتا توسط وکتا مدیریت شود. از زمانی که وکتا Helghan را به صورت گسترده تری حمایت می کرد و مواد غذایی و نعمت های بیشتری را به آنها می رساند مالیات Helghan نیز به سمت بازار وکتا سرازیر شد و این امتیاز از ISA گرفته شد که باعث افزایش به شدت شغل و روحیه ساکنین در هر دوی این دنیاها شد. در این زمان بود که شعاری با عنوان رابطه ی متقابل بین وکتا و Helghan ایجاد شد، سه نیروی به هم پیوسته و متحد به نام های صلح، عدالت و آزادی.

 

کشور تحت حمایت Helghan به عنوان اولین دولتی بود که نیروی آن عضو ISA و یا UCN/UCA نبودند و از آنها تبعیت نمی کردند، و تنها وظایف پیش پا افتاده ای از قبیل اقدامات مربوط به گمرک، پلیس و برخی از اقدامات تشریفاتی دیگر را انجام می دادند. با این حال ISA به شدت به همین دولت کوچک سخت گرفته و محدودیت ها و مالیات هایی را برای آنها در نظر می گرفت.

 

اتمام ساخت زیربنای Helghan (سال 2149) :

بیشتر طرح ها و زیرساخت های Helghan طرح ریزی شده و کشور Helghan اکنون تبدیل به یک کشور قدرتمند و بی نیاز شده است و نیرو و مقدار غنائم و ثروت آنها به قدری شده است که می تواند جامعه ای از انسانها را تامین کند که در واقع این ثروت را از راه های فروش انرژی به کشتی هایی که از گذرگاه کلونی عبور می کردند، کلونی های تازه تاسیس شده، فروش انرژی به صورت مستقیم به خود زمین به دست آورده بودند. همچنین در این سالها دیگر تعداد Helghanها در کره ی زمین بسیار کم شده و بیشتر اموال و نیروهای آنها در وکتا مستقر شده بود.

 

نوشته شده توسط علی آزموده :

لینک: http://www.gamersland.ir/article-127.html