مجاهد مجازی

(وب نوشت های مهندس مهدی حق وردی طاقانکی )

فیلم شاهزاده ایرانی و تحریف تاریخ
ساعت ۱٠:٤٦ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱۳۸٩/۳/۱٦  

سایت خبری آمریکایی هافینگتون پست عنوان کرد:
فیلم هالیوودی «شاهزاده ایرانی» تاریخ ایران را تحریف کرده است
 

منتقد سینمایی سایت خبری «هافینگتون پست» گفت: فیلم «شاهزاده ایرانی» به طرز تاسف باری تاریخ ایران را تحریف کرده است


بنابر گزارش «سوره سینما»، منتقد سینمایی سایت آمریکایی «هافینتگتون پست» پس از مشاهده این فیلم هالیوودی گفت: در این فیلم تاریخ ایران به شدت تحریف شده است.

وی در این باره می‌نویسد: من هفته گذشته فیلم «شاهزاده ایرانی: ماسه‌های زمان» را دیدم و در حالی که اشتیاقی برای تماشای ماجراهای این فیلم داشتم خیلی زودتر از آنچه بشود فکرش را کرد، اشتباهات تاریخی درون فیلم من را سرجایم میخکوب کرد و متاسفانه تعداد آن‌ها هم خیلی خیلی زیاد بود.
این منتقد سینمایی افزود: در 15 ثانیه اول فیلم، نقشه‌ای از گستردگی امپراطوری 2500 ساله ایرانی‌ها نشان داده شد که بنا برآن، منطقه شرقی شبه جزیره عربستان تحت سلطه سلسله عباسیان بود و البته اگر به عرب‌ها برنخورد، این مسئله بسیار خنده‌دار است چون خلیفه عباسیان تا قرن نهم بعد از میلاد مسیح اصلا وجود خارجی نداشت و آنچه که از امپراطوری ایران نیز باقی مانده بود در قرن هفتم بعد از میلاد مسیح با گسترده شدن امپراطوری اسلام از میان رفت.
وی گفت: به علاوه در حالی که موضوع اصلی فیلم درباره اتفاقاتی است که در صدر امپراطوری پارس به وقوع پیوسته ولی تمامی معماری‌ها براساس معماری اسلامی با آن طرح‌های هندسی و گنبدها طراحی شده، تا آنجا که در این فیلم تمام شهرها مناره دارند.
این منتقد سینمایی گفت: در جای دیگری از فیلم شاهد آن هستیم که یکی از حملات شاهزاده دستان (شخصیت اصلی فیلم) و ایرانی‌ها در قلعه تصرف شده الموت رخ می‌دهد در حالی که این قلعه که امروزه در کوه‌های البرز قرار دارد تا قرن نهم پس از میلاد مسیح، ساخته نشده بود.
وی همچنین افزود: در این فیلم شاهد آن هستیم که شاهزاده دستان در ایران توسط حشاشیون تعقیب می‌شود، در حالی که این فرقه تا قرن یازدهم پس از میلاد وجود خارجی نداشته‌اند.
وی گفت: پس از تماشای این فیلم از آنچه که بیش از همه مطمئنم این است که این فیلم بسیاری از ایرانیان را به خشم خواهد آورد، چون در این فیلم سربازان ایرانی کاملا عربی صحبت می‌کنند آنهم با لهجه مراکشی!
منتقد سینمایی هافینتگتون پست در نهایت در انتقاد از سازندگان این فیلم می‌نویسد: چه خوب بود که نویسندگان این فیلم لااقل برای حفظ درستی تاریخ به خاطر حساسیتی که داراست، لااقل چنددقیقه‌ای را با یک تاریخ شناس خاورمیانه‌ای می‌گذراندند، در عصر جدید ارتباطات با این همه فن‌آوری و امکانات، برای یک اثر هالیوودی هیچ توجیهی برای چنین اشتباهات فاحشی وجود ندارد.
این منتقد از در دست داشتن کمان‌های پولادی توسط ایرانی‌ها در جنگ‌های این فیلم نیز انتقاد کرده و مدعی شده که در آن زمان، ‌ایرانی‌ها کمان پولادی نداشته‌اند و این تکنولوژی در اختیار اروپایی‌ها بوده‌ است. 

لینک مطلب :

http://www.sourehcinema.ir/articleview.php?cat=4&id=112471