مجاهد مجازی

(وب نوشت های مهندس مهدی حق وردی طاقانکی )

'عملیات روانی' به 'عملیات پشتیبانی اطلاعات نظامی' تغییر کرد
ساعت ٥:٢۸ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱۳۸٩/٦/٢۱  

به دستور سخنگوی فرماندهی عملیاتهای ویژه ارتش آمریکا: نام 'عملیات روانی' به 'عملیات پشتیبانی اطلاعات نظامی' تغییر کرد
پنتاگون عنوان 'عملیات روانی' را که مربوط به دوره جنگ ویتنام است و وظیفه تغییر افکار آن سوی خطوط دشمن را بر عهده دارد، به دلیل بار منفی این عبارت تغییر داد. 

    ارتش آمریکا عنوان "عملیات روانی" را که مربوط به دوره جنگ ویتنام است و وظیفه تغییر افکار آن سوی خطوط دشمن را برعهده دارد، به دلیل بار منفی این عبارت تغییر داد.به گزارش مشرق، وزارت دفاع آمریکا یک عنوان خنثی‌تری را انتخاب کرده است که همان "عملیات پشتیبانی اطلاعات نظامی" (MISO) است.
به گزارش آسوشیتدپرس، "کن مک‌گرو"، سخنگوی فرماندهی عملیاتهای ویژه ارتش آمریکا عنوان جدید را اعلام کرد؛ نامی که وظیفه یگان مزبور در تولید بروشورها، برنامه‌های رادیویی و پیام‌های قابل پخش از بلندگوها به منظور نفوذ و تأثیرگذاری بر سربازان و غیرنظامیان دشمن را بیشتر منعکس می‌کند.
یکی از عواملی که زمینه این تغییر نام را تسهیل کرد حساسیت‌های داخلی و خارجی نسبت به استفاده از عنوان "عملیات روانی" بود که درک نادرستی را از این مأموریت در اذهان متصور می‌کرد.
"فورت برگ" دفتر مرکزی فرماندهی عملیات های ویژه ارتش آمریکا در حال حاضر گروه عملیات روانی چهارم، تنها یگان فعال ارتش در زمینه عملیات روانی را در خود جای داده است. سربازان عملیات روانی در این محل مورد آموزش قرار می‌گیرند.
یک مقام دفاعی ارشد در واشنگتن اعلام کرد که انتظار می‌رود این تغییر نام به تمامی بخش‌های ارتش سرایت کند. این مقام که اطلاع موثق و مستقیمی از روند تغییر نام فوق دارد، به دلیل اینکه هنوز تمامی بخش‌ها نحوه تغییر یا اصلاح نام دفاتر عملیات روانی خود را اعلام نکرده‌اند، خواست نامش فاش نشود.
آسوشیتدپرس نوشت که این تغییر نام از سیاستگذاران پنتاگون که برای "رابرت گیتس"، وزیر دفاع آمریکا کار می‌‌کنند، نشأت می‌گیرد. این امر نارضایتی از استفاده از واژگان قدیمی که ادبیات جنگ سرد را تداعی می‌کنند، منعکس می‌کند.
بر اساس این گزارش، تغییر فوق همچنین برخی از افراد دست اندر کار عملیات روانی را دلسرد کرده است.
"آلفرد پداک"، یک سرهنگ بازنشسته که مدیر عملیات روانی در وزارت دفاع بین سال های 1986 تا 1988 بود گفت که این واژه همیشه باری را با خود به همراه داشت و توصیف آن مشکل بود.
وی که سابقه حضور در ویتنام و لائوس در جمع تیم نیروهای ویژه را در کارنامه خود دارد، افزود: این عنوان تا حدودی معنای ضمنی شرورانه و ناهنجاری را ارائه می‌‌کند.
وی گفت که ارتش با این تغییر نام درمقابل جبهه سیاسی قائل به اصلاح عنوان عملیات روانی تسلیم شد.
عنوان عملیات روانی سال ها در فیلم‌ها و کتاب ها در قالبی ترسناک و شبح‌وار به نمایش در آمده و سربازان را در قالب اربابان خیمه‌شب‌بازی نمایش داده است. فیلم "مردانی که به بزها خیره می‌شوند" که در سال 2009 اکران شد درباره یک یگان ارتش است که جاسوسان روانی تربیت می‌کند، اما مأموریت اصلی زمینی است. یگان های عملیات روانی در زمان حمله به عراق در 2003 برگه‌هایی را بین عراقی پخش کردند تا آنها تسلیم شوند.
در ویتنام نیز یک عملیات روانی تحت عنوان "برنامه تسلیحات باز" انجام شد که مبنی بر درخواست اعضای سابق گروه کمونیست از جنگجویان کمونیست برای تسلیم در برابر آمریکایی‌ها بود. این برنامه 200 هزار جنگجوی کمونیست را فریب داد.
مک‌گرو در اظهارات خود درباره تغییر نام عملیات روانی گفت که این تغییر در اواسط ماه ژوئن به تایید رابرت گیتس و دریادار "اریک اولسون"، فرمانده عملیاتهای ویژه رسیده است.
بسیاری در جامعه عملیات های روانی از جمله پداک از عنوان جدید دل خوشی ندارند.
پداک می‌گوید: عملیات پشتیبانی اطلاعات نظامی، عنوانی است که به راحتی بر روی زبان نمی‌چرخد. همچنین این نام توضیح وظایف را به پرسنل عملیات روانی دشوارتر می‌کند؛ و اینکه آنها هنوز قابلیت بکارگیری برنامه‌ها و مطالب را به منظور تاثیرگذاری بر رفتار مخاطبان خارجی مورد نظر دارند.

http://www.mashreghnews.ir/NSite/FullStory/News/?Id=551