مجاهد مجازی

(وب نوشت های مهندس مهدی حق وردی طاقانکی )

نقشه عرصه مجازی ایران در حوزه سیاست و فرهنگ
ساعت ٤:۱۳ ‎ب.ظ روز جمعه ۱۳۸٩/۱٠/۳  

نقشه عرصه مجازی ایران در حوزه سیاست و فرهنگ

شبکه تلویزیونی بی.بی.سی فارسی در گفت‌وگوی اخیر خود با «جان کلی»، بنیانگذار موسسه “مورنینگ آنالیتیکس” فضای محتوایی وبلاگستان فارسی را مورد بررسی و تحلیل قرار داد.
این موسسه در تحقیق اخیر خود، به نقشه برداری عرصه مجازی ایران با محوریت سیاست و فرهنگ پرداخته و آن را مورد بررسی قرار داده است.


مشاهده فیلم :

دانلود متن فارسی نقشه برداری عرصه مجازی ایران با محوریت سیاست و فرهنگ


در این تحقیق بیش از ۶۰هزار وبلاگ فارسی مطالعه شده‌اند و در آن از ترکیبی از روش‌های نقشه برداری محاسباتی شبکه اجتماعی و تحلیل محتوا توسط انسان و رایانه استفاده شده است.

گفتنی است این مطالعه بخشی از مجموعه پژوهش‌های صورت گرفته تحت عنوان پروژه «اینترنت و دموکراسی» است که در مرکز اینترنت و جامعه برکمن انجام شده است.

نقشه شبکه اجتماعی وبلاگستان
مطالعه روی وبلاگستان فارسی و تأثیرات احتمالی آن بر فرآیندهای سیاسی و دموکراتیک به عنوان سومین هدف این مرکز انتخاب شده است.

گفتنی است پیش از این، مرکز اینترنت و جامعه برکمن دانشگاه هاروارد امریکا تأثیرات سایت‌های خبری ایجاد شده توسط کاربران در انتخابات ریاست جمهوری کره جنوبی در سال ۲۰۰۲ را به عنوان نخستین هدف انتخاب کرده بود و پس از آن درباره به‌کارگیری رسانه‌های غیر مرسوم در انقلاب نارنجی اوکراین پژوهشی را انجام داده بود.

در زیر می‌توانید گفت‌وگوی بی.بی.سی فارسی را با جان کلی به مدت ۴:۳۴ ببینید.

 
مشاهده فیلم :

دانلود متن فارسی نقشه برداری عرصه مجازی ایران با محوریت سیاست و فرهنگ