مجاهد مجازی

(وب نوشت های مهندس مهدی حق وردی طاقانکی )

بیشتر اطلاعات آمریکا از ایران از طریق یوتیوب و توئیتر به دست آمده است
ساعت ٧:٤٩ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱۳۸٩/۱٠/۱٦  

نیویورک تایمز:

 بیشتر اطلاعات آمریکا از ایران از طریق یوتیوب و توئیتر به دست آمده است.

 
روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در مقاله ای با عنوان 'دیپلماسی دیجیتال' نوشت: بیشتر اطلاعاتی که آمریکا از ایران به دست می آورد از طریق یوتیوپ و توئیتر است 


    به گزارش مشرق، روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در سایت اینترنتی خود در مقاله ای با عنوان "دیپلماسی دیجیتال" به قلم"جسی لیختن‌اشتاین" (JESSE LICHTENSTEIN) با اشاره به بهم پیوستگی مسایل سیاست خارجی و تکنولوژی ارتباطات که منجر به اتخاذ راهبرد دیپلماسی دیجیتال از سوی دولت آمریکا شده است آورده است:" حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران در ژوئن 2009 توانمندی گوشی های تلفن همراه و تکنولوژی ارتباطی به کار رفته در آنها را در زمینه ساماندهی تحرکات اجتماعی به اثبات رساند."
نیویورک تایمز در این گزارش با اشاره به ثبت تصاویری نظیر مرگ ندا آقا سلطان که توجه جهانیان را به خود جلب کرد آورده است: "ویدئوی مرگ آقا سلطان روشن ترین نمونه ویدئوهای ویروسی بود که تأثیر تکنولوژی تلفن همراه را در مسایل سیاست خارجی به اثبات رساند. "
این گزارش با اشاره به دیدار جردکوهن از مسئولان بخش برنامه ریزی سیاسی وزارت خارجه آمریکا در فوریه گذشته از یوتیوب به نقل از وی می نویسد:" یوتیوب از هر سیستم اطلاعاتی دیگر کارایی بیشتری دارد. چرا که کاربران ایرانی خود ویدئوهای آن را تولید می کنند."
نویسنده این گزارش با اذعان به اینکه بیشتر اطلاعاتی که غرب و آمریکا ار ایران به دست می آورند از طریق یوتیوب و تویتر به دست می آید . می نویسد: " در ژوئن سال گذشته و پس از سه روز از گذشت اعتراضات انتخاباتی و پس از آنکه یک پیامی از "میرحسین موسوی" در تویتر منتشر شد، کوهن متوجه شد که احتمالا زمان آن رسیده است که در عملکرد تویتر تجدیدنظر شود. سیاست اعلام شده رئیس‌جمهور آمریکا باراک اوباما عدم دخالت در انتخابات ایران بود اما کوهن نمی‌خواست تویتر دست از ادامه سیاست کنونی خود بکشد لذا ایمیلی برای جک درسی"بنیان‌گذار و رئیس تویتر ارسال کرد که این ایمیل بعدها توسط نیویورک‌تایمز فاش شد. در این ایمیل کوهن تلاش کرد درسی را راضی کند تا شرایط موجود را حفظ کند.

لینک منبع : http://mashreghnews.ir/NSite/FullStory/News/?Id=2861


کلمات کلیدی: فیش برداری ،یوتیوب ،تویتر ،ایران