مجاهد مجازی

(وب نوشت های مهندس مهدی حق وردی طاقانکی )

اجرای پروژه جهانی 'جنبش رقص' توسط کلینتون
ساعت ٥:٥۱ ‎ب.ظ روز جمعه ۱۳۸٩/۱٠/۱٧  

وزارت خارجه آمریکا بر اساس دیدگاه قدرت نرم و دیپلماسی رقص، چهار شرکت رقص را تحت عنوان پروژه'جنبش رقص' به آفریقا، شرق آسیا، آسیای میانه، و آسیای غربی اعزام می کند.


به گزارش خبرنگار دیپلماسی عمومی مشرق، وال استریت ژورنال طی خبری اعلام کرد که در راستای یک پروژه دیپلماسی فرهنگی"آکادمی موسیقی بروکلین"به طور رسمی پروژه موفقیت آمیز "جنبش رقص" را آغاز می کند.

پروژه "جنبش رقص" ایالات متحده توسط وزارت خارجه "هیلاری کلینتون" و بر اساس دیدگاه قدرت نرم، دیپلماسی عمومی، دفاع و توسعه پایه‌گذاری شده است. این پروژه شامل، یک کارگروه آموزشی، کلاس‌های حرفه‌ای و اعزام گروه های رقص تحت عنوان "جنبش رقص" به نقاط مشخص شده در جهان و براساس یک گفتمان آزاد، می شود.
وال استریت ژورنال می افزاید: پروژه "جنبش رقص" ایالات متحده توسط چهار شرکت، توسعه یافته است که در اوایل سال 2012 تور خود را به چهار منطقه جهان آغاز خواهند کرد: "شرکت سن کارن نیویورک" به قزاقستان و ترکمنستان خواهد رفت، "گروه جاز تاپ انسمبل لس آنجلس" به جمهوری کنگو، موزامبیک و زیمباوه اعزام خواهد شد، "گروه هریس رنی فیلادلفیا" به مصر، اسرائیل، فلسطین و اردن خواهد رفت و "پروژه تری مک لنتیر" در چین، کره جنوبی، فیلیپین و ویتنام مستقر خواهد شد.
بر اساس این گزارش ، "آکادمی موسیقی بروکلین" (BAM) برای تولید اولین دوره رسمی "جنبش رقص" (Dance Motion) در راستای یک پروژه دیپلماسی فرهنگی ایالات متحده ، به بهره‌برداری می‌رسد. وزارت خارجه نیز مناطق مورد نظر را بر اساس اولویت‌های سیاسی دولت "اوباما"، طبق نظر معاونت امور آموزشی و فرهنگی وزارت خارجه (آن استاک) انتخاب کرده است.
اکنون، بعد از رقابت در یک پروسه مناقصه ملی، آکادمی موسیقی بروکلین برای تصدی صاحب امتیازی این پروژه و اداره تبادل برنامه های فرهنگی در سال 2010 انتخاب شد.
"کارن بروکز" رئیس آکادمی موسیقی بروکلین در این باره می گوید :" از آنجا که ما این پروژه را با موفقیت به نتیجه مطلوب رساندیم، تجربیات زیادی در این زمینه کسب کردیم. ما چیزهای زیادی یاد گرفتیم، آنقدر که قادریم آنچه که آموختیم را بیاموزیم و طرح پیشنهادی را ساماندهی کنیم."
این شرکت‌ها توسط یک هیئت هشت نفره انتخاب شده‌اند که این هیئت شامل نمایندگانی از آکادمی موسیقی بروکلین، وزارت امور خارجه، یک ارزیاب پروژه و کارگردانان هنری شرکت‌هایی که در طرح سهیم هستند، می‌باشد.
"جوزف ملیلو" مدیر تولید آکادمی موسیقی بروکلین کمپانی ها را با هم برای مقاصدشان یعنی جاهائی که قرار است برنامه اجرا کنند و آموزش دهند هماهنگ کرد.

وی در این زمینه می گوید: "آنچه که من به عنوان امتیاز اجرایی حفظ کردم پیوند بین شرکت‌های منتخب و مناطق جهانی جغرافیایی است."

وی می افزاید: "ما شاهد موفقیت زیادی در 9 طرح در سال گذشته بودیم. برای داشتن یک تبادل واقعی، دو روش وجود دارد، ما به دنبال روشی هستیم که در آن آمریکا وارد یک گفتمان آزاد خواهد شد."

 این طرح 1.7 میلیون دلاری به وسیله وزارت خارجه تامین اعتبار شد و از جانب شرکت "پی فیزر" و بنیاد "رابرت استرلینگ کلارک" که یک سازمان غیرانتفاعی در نیویورک است، نیز حمایت شد.
این برنامه یک برنامه مشارکت بخش خصوصی و دولتی است که باعث تقویت آن می‌شود. این به معنی فرصت‌های بیشتر برای اعزام هنرمندان آمریکایی به خارج و حضور هنرمندان خارجی در آمریکا است. این حمایت‌ها همچنین باعث افزایش شرکت‌های رقص در اقتصادهای ضعیف می‌شود.

"دیپلماسی رقص" نوعی دیپلماسی پورنوکراتیک است که آمریکا درپی تقویت و بهره برداری از آن، جهت ترویج "استیل زندگی آمریکایی" در سراسر جهان است.

http://mashreghnews.ir/NSite/FullStory/News/?Id=22157


کلمات کلیدی: فیش برداری ،رقص