مجاهد مجازی

(وب نوشت های مهندس مهدی حق وردی طاقانکی )

«Call of Duty: Black Ops» رکورددار کپی‌غیرمجاز در سال ۲۰۱۰!
ساعت ٦:٥۱ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۳۸٩/۱۱/٢  

به گزارش فارنت و به نقل از تک‌اسپوت بنا بر گزارش‌های منتشر شده بازی ندای وظیفه: عملیات سیاه (Call of Duty: Black Ops ) عنوان غارت‌شده‌ترین بازی ویدیوئی سال ۲۰۱۰ را به خود اختصاص داد.


این بازی با وجود اینکه در ماه‌های انتهایی سال ۲۰۱۰ وارد بازار شده بود اما به کمک دزدان اینترنتی و با استفاده از شبکه‌های تورنت که انواع بازی‌های ویدیوئی و دیگر نیازهای کاربران اینترنتی را در دل خود دارند، بیشترین آمار سرقت و کپی غیرمجاز را با ۴٫۲۷ میلیون بار دانلود غیرمجاز به خود اختصاص داده است.

پیش از این و در سال ۲۰۰۹ میلادی بازی ندای وظیفه: جنگ‌افزار مدرن (COD: Modern Warfare 2)‌با ۴٫۱ میلیون بار دانلود غیرمجاز در صدر قرار گرفته بود.

بازی «میدان جنگ ۲» (Battlefield 2: Bad Company 2) که در ماه مارس به بازار عرضه شده بود نیز با ۳٫۹۶ میلیون بار دانلود در جای دوم قرار گرفته و بازی مافیا ۲ با ۳٫۵۵ میلیون بار دانلود و بازی مس‌افکت ۲ با ۳٫۲۴ میلیون بار دانلود در مکان‌های سوم . چهارم قرار گرفته‌اند.

بازی استار کرافت نیز که بیشترین میزان دانلود غیرقانونی در آخرین ماه سال ۲۰۱۰ را به خود اختصاص داده بود با ۳٫۱۲ میلیون دانلود در رتبه پنجم سال ۲۰۱۰ قرار گرفته است.

کسب این رتبه توسط بازی Call of Duty: Black Ops درحالیست که این بازی اکنون مقداری دیگری از رکوردهای قانونی را نیز شکسته است که می‌توان به پیشی‌گرفتن از بازی COD: Modern Warfare 2 و فروش ۵ میلیون و ۶۰۰هزار کپی آن در ۲۴ساعت در سراسر دنیا اشاره کرد.

شرکت اکتیویژن حتی این موضوع که حتی پهنای باند خطوط اینترنتی در سراسر دنیا برای این بازی به چالش کشیده شده است را برای خود یک افتخار می داند.

شایان ذکر است که این بازی در ۵روز نخست خود ۶۵۰ میلیون دلار فروش کرد که این بی سابقه‌ترین آمار فروش یک بازی ویدیوئی در تاریخ دنیاست و این در حالیست که نسخه قبلی شرکت اکتیویژن تنها در ۵روز اول ۱۰۰میلیون دلار فروخته بود.

پیش از این آی‌تی‌بلاگ در گزارشی اعلام کرده بود که این بازی که بیش از بیست میلیون نسخه از آن به فروش رفته است و این روند کماکان ادامه دارد، تاکنون ۴۵ روز زمان بیش از ۶۰۰ میلیون نفر ساعت از گیم‌بازان را در سراسر جهان به خود اختصاص داده است که معادل ۶۸۰۰۰ نفر سال می‌شود و بطور متوسط هر شخص به مدت ۸۷ دقیقه از وقت خود را به این بازی اختصاص داده است که از متوسط گذران عمر کاربران فیس بوک هم بیشتر است .

http://farnet.ir/?p=7178