مجاهد مجازی

(وب نوشت های مهندس مهدی حق وردی طاقانکی )

بازی‌های رایانه‌ای عامل چاقی نیست
ساعت ٧:۱۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۳۸٩/۱٢/۳  

بازی‌های رایانه‌ای از جمله مواردی محسوب می‌شوند که همواره به عنوان دلیلی برای چاقی و تنبلی کاربران مطرح شده‌اند اما نتایج حاصل از یک بررسی جدید نشان می‌دهد که این قبیل بازی‌ها باعث چاق شدن کاربران نمی‌شوند.


به گزارش فارس به نقل از پی‌سی‌ورلد، این بررسی توسط محققان دانشگاه ایالتی میشیگان و ایست‌لنسینگ آمریکا برگزارش شده است و نشان می‌دهد که رابطه مستقیمی میان انجام بازی‌های رایانه‌ای و چاقی در کودکان وجود ندارد.
در این بررسی 482 نوجوان 12 ساله مورد مطالعه قرار گرفتند و تحقیق مذکور به مدت سه سال روی آن‌ها انجام شد. در طول این زمان کودکان و والدین آن‌ها به پرسش‌های مدونی پیرامون زمان صرف شده برای انجام بازی و میزان استفاده از تلفن‌همراه پاسخ دادند. این بررسی میزان فعالیت‌های بدنی کودکان، تغییرات قدی، تغییرات وزنی، روابط اجتماعی، معیارهای اقتصادی، تفکر ریاضی، میزان بینایی، مهارت درک مطالب و ارتباطات آن‌ها با اطرافیان را نیز مطالعه کرد.
در پایان این مطالعه جامع مشخص شد که بازی‌های رایانه‌ای هیچ تاثیری در افزایش وزن و تغییر شاخص توده بدن(BMI) ندارد و تاثیرات آن بر این معیارها مانند استفاده از تلفن‌همراه و اینترنت است.
در این بررسی مشخص شد که بازی‌های رایانه‌ای تنها می‌توانند بر روابط اجتماعی-اقتصادی و قابلیت‌های حضور کاربران در مسابقات تاثیرگذار باشند.

منبع مطلب : http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8910300911