بازی‌های رایانه‌ای دانش بنیان

 در کنار تمامی ویژگی‌های عالی تصویری و لذت بی انتهایی که بازی‌های رایانه‌ای دارند، این دیدگاه که بازی‌های رایانه‌ای به پیشرفت علم و حل برخی از پیچیده‌ترین مسائل روز دانشمندان نیز کمک می‌کند، بیش از پیش بر ارزش بازی‌ها افزوده است، اما اثبات این تئوری در چندین مورد باعث شد که دید متفاوتی نسبت به بازی‌های رایانه‌ای ایجاد شود و هم اکنون یکی از ابزار‌های قوی در دست دانشمندان برای پی بردن به نکات علمی است. اگر بخواهیم سرآمدترین این بازی‌ها و اثری که بر علم داشته را مثال بزنیم، می‌توانیم به بازی «فولدیت۱» (آن را بهم بریز) اشاره کنیم که در سال ۲۰۱۱ منتشر شد. یک بازی آنلاین که در آن به مانند پازل ساختار یک پروتئین را می‌توان عوض کرد و بهم ریخت، که به دانشمندان در تشخیص شکل یک آنزیم که نقش مهمی در به وجود آمدن ویروسی همانند ایدز در میمون‌ها داشت، کمک ‌کرد. مسئله‌ای که محققان ۱۳ سال در حال بررسی آن بودند، گیمرها در ۳ هفته به نتیجه رساندند. یک سال بعد یعنی در سال ۲۰۱۲، افرادی که بازیی فضایی به نام «جویندگان سیارات۲» را بازی می‌کردند، سیاره‌ای جالب با ۴ ستاره در منظومه آن پیدا کردند. آن‌ها تا به امروز ۴۰ سیاره دیگر را شناسایی کردند که هر کدام از آن‌ها می‌توانند میزبان حیات باشند و در گذشته متخصصان این زمینه موفق به شناسایی آن‌ها نشده بودند. در واقع بر روی کاغذ، همکاری بازی‌های رایانه‌ای و علم بسیار عجیب به نظر می‌رسد اما در واقعیت هر دو باید در چهارچوب یک سری قواعد مشخص مسائلی را حل کنند و برای آن‌ها راه حل درست کنند، که باعث تشابه بسیار آن‌ها می‌شود. مثال دیگر، آنالیز ژن‌ها۳ است که در آن دانشمندان به جستجوی روابط و مسیر‌های میان توده‌ بزرگی از اطلاعات می‌پردازند در واقع یک بازی به مانند «کندی کراش۴» است که برای پیدا کردن الگوهای بین اطلاعات استفاده می‌شود که بازیکنان علاوه بر به دست آوردن امتیاز و مرتب کردن الگوها، ممکن است متوجه تغییراتی شوند که به سرطان و آلزایمر۵ و یا دیابت۶ منجر می‌شوند.

«زوران پوپو ویچ۷» مدیر مرکز بازی علمی دانشگاه واشنگتن و یکی از سازندگان بازی «فولدیت» می‌گوید:

"بدون توجه به سن و داشتن تحصیلات دانشگاهی، بسیاری از نوجوانان دوره متوسطه به سمت این بازی‌ها کشیده می‌شوند و بدون نیاز به داشتن مدرک دکتری، در حال کمک به علم هستند. با توجه به مشکلات عدیده‌ای که در دنیای علم وجود دارد و تعداد کم دانشمندانی که در حال کار بر روی آن‌ها هستند، بازی‌ها باعث شده‌اند که تعداد بسیار زیادی از افراد عامه به کمک بیایند. به عنوان مثال تعداد افرادی که در حال کمک به مسائل مربوط به ساختار پروتئین هستند در دو سال و نیم گذشته از شروع بازی ۴ برابر شده است و در بازی دیگری مانند «جویندگان سیارات» قریب به ۶۰۰ نفر با سوال‌های علمی درگیر شده‌اند."

اما متخصصان و طراحان این سبک بازی‌ها به دنبال گسترش آن‌ها در حین بالابردن جذابیت آن‌ها نیز می‌باشند تا از پدیده اعتیاد به بازی‌های رایانه‌ای در جهت پیشرفت علم استفاده کنند و همزمان اوقات خوشی هم برای بازیکنان آن‌ها فراهم کنند. به عنوان مثال می‌توان از چند بازی دیگر در این زمینه نام برد که حتی در مسیر به سمت محل کار نیز قابل بازی هستند:

۱. بازی رایانه‌ای «فیلو۸» (تبار)

پازلی رنگی که در حین چیدن آن، با پخش موسیقی در سبک جاز۹، افراد را به خود معتاد می‌کند و شخص در واقع با چیدن بلوک‌های همرنگ کنار هم، در حال ردیف کردن دی.ان.ای حیوانات مختلف است که کمترین فضای خالی نیز بین آن‌ها باشد و به شناسایی بیماری‌های ژنتیکی و جهش‌های ژنی کمک می‌کند.

۲. بازی رایانه‌ای «فورگاتن آیلند۱۰» (جزیره فراموش شده)

در این بازی دانشمندی با گذشته‌ای اسرارآمیز در جزیره‌ای مرموز است که آزمایشگاه بیولوژی۱۱ آن منفجر شده است. عکس‌هایی از موجودات، در سرتاسر جزیره پخش است که با جمع‌آوری و جواب دادن به سوالاتی، بازیکنان پول به دست می‌آورند و در نهایت از جزیره خارج می‌شوند. دسته بندی آن‌ها از این عکس‌های واقعی از سرتاسر دنیا به بیولوژیست‌ها کمک می‌کند تا اثر گسترش مناطق شهری در اکوسیستم‌های محلی۱۲ و یا تغییرات آب و هوایی منطقه‌ای یا جهانی را متوجه شوند.

۳. «اترنا۱۳» (ابدیت)

این بازی نظیر بازی «فولدیت» است و از ساخته‌های همان شرکت می‌باشد، با این تفاوت که این بار «آر.ان.ای۱۴» باید شکل بگیرد. آر.ان.ای که در ساختن پروتئین و تنظیم ژن‌ها نقش به سزایی دارد، از ۴ نوع پایه نوکلئوتیدی۱۵ ساخته می‌شوند و بازیکنان این بازی باید با تغییر آن‌ها، ساختار آر.ان.ای را عوض کنند و هر چه نتیجه به دست آمده پایدارتر باشد، امتیاز بالاتری خواهد داشت. هر چه بازیکنان به سمت متخصص پازل شدن می‌روند، شکل‌های هدف به مرور پیچیده‌تر می‌شود و امکان دارد که مدل آن‌ها در دانشگاه استنفورد مورد بررسی قرار بگیرد.

۴. «گالسی زو۱۶» (باغ وحش کهکشان‌ها)

مهم ترین پروژه شرکت «زونیورس۱۷» که در آن اشخاص در حین دیدن عکس‌‌هایی که بسیار برای انسان تازه هستند، به تشخیص شکل کهکشان‌ها و نوع آن‌ها می‌پردازند، البته این کار امتیازی به همراه ندارد اما در طبقه بندی کهکشان‌ها به دانشمندان بسیار کمک می‌کند و به آن‌ها می‌گوید که آیا یک کهکشان خاص از ترکیب با کهکشان دیگر به وجود آمده است، ستاره‌های درون آن به چه گونه‌ای هستند و چگونه با محیط خود در ارتباط است. همچنین امکان دارد که نام شی فضایی به اسم کسی ثبت شود که آن را برای نخستین بار کشف می‌کند.

۵. «آی وایر۱۸» (شبکه‌های چشم)

این بازی رایانه‌ای به دانشمندان کمک می‌کند تا متوجه نحوه چینش رشته‌های مغزی شوند که در این بازی نیز ابتدا از شبکه‌ عصبی پشت چشم شروع می‌شود. به بازیکنان دسته‌ای از این رشته‌های درهم داده می‌شود که آن‌ها باید هر رشته را جدا کنند و شکل سه بعدی هر کدام را درست کنند. بازی ترکیب دو فعلیت بسیار لذت بخش است که افراد را به خود جذب می‌کند، یکی رنگ بندی‌ها و دیگری جستجو برای یافتن چیزی. همچنین داشتن زمان مشخص هیجان بازی را دو چندان می‌کند و شخص را پشت رایانه میخکوب می‌کند.

۶. «وال اف ام۱۹» (موج‌های صوتی نهنگ‌ها)

یک تجربه جذاب دیگر از شرکت «زونیفرس» که این بار شخص باید به صوت‌های ضبط شده از نهنگ‌های قاتل و نهنگ‌های خلبان از سرتاسر دنیا گوش دهد و به تحقیقات متخصصان این زمینه کمک کند تا آن‌ها را بهتر مطالعه کنند. اگر کسی موردی پیدا کند که مشابه با صداهای ضبط شده در بازی هستند، ذخیره می‌شود و به دانشمندان کمک می‌کند که بیشتر متوجه پیچیدگی زبان این حیوانات بشوند، اینکه بفهمند که آیا آن‌ها نیز لهجه دارند و تا چه میزان باهوش هستند و زندگی اجتماعی آن‌ها به چه صورت است.

۷. «کراپلند کپچر۲۰» (یافتن زمین زراعی)

تا سال ۲۰۵۰ نزدیک به ده میلیارد انسان بر روی زمین زندگی خواهند کرد و با ظرفیت‌های امروزی کشاورزی، به سختی می‌توان به اندازه کافی مواد غذایی برای آن‌ها فراهم کرد. افراد مختلف در میان عکس‌های ماهواره‌ای زمین می‌گردند تا مناطق مناسب برای کشاورزی را بیابند تا به تهیه‌ اولین نقشه کشاورزی جهان کمک کرده باشند که در ادامه به داشتن کافی مواد غذایی، مکان‌های خالی و مناسب و رویت تاثیرات خشکسالی بر زمین‌ها منجر می‌شود. هر چه یک شخص تعداد بیشتری زمین پیدا کند، امتیاز بیشتری می‌گیرد و شانس بیشتری برای بردن یک جایزه هفتگی مانند گوشی همراه هوشمند و یا تبلت را دارد.

۸. «ایمیون اتک۲۱» (حمله سیستم دفاعی بدن)

این بازی رایانه‌ای، کنترل یک «روبات نانویی۲۲» را به عهده بچه‌ها در سن راهنمایی و ابتدایی می‌دهد که با آن به محیط سه بعدی شبیه‌سازی شده داخل رگ‌های خونی می‌روند و بافت آن را می‌‍‌بینند و به یک مریض کمک می‌کنند تا سلامت خود را به دست آورد. در این بازی،‌ بچه‌ها به سلول‌های سفید یاد می‌دهند که چطور باکتری‌های مضر را شناسایی کنند و آن‌ها را از بین ببرند و در حین این کار، کودکان با روند بیولوژیکی آگاه شدن سیستم دفاعی بدن از حضور بیگانگان و مبارزه با آن‌ها آشنا می‌شوند.

۹. «هیستوری آف بایولاجی۲۳» (تاریخ بیولوژی)

در این بازی رایانه‌ای،  اشخاص به عنوان دستیار دکتر «شایر۲۴» باید با جستجو در میان شواهد و نشانه‌ها و اشیا، دلیل گم شدن‌ دکتر را پیدا کنند. او بر روی چه پروژه مخفیانه‌ای کار می‌کرد؟ چه کسانی به دنبال او بودند که اکنون نیز ممکن است دنبال دستیار او باشند؟ پازل‌ها و معماهایی که در طول تاریخ بیولوژی مخفی شده است کمک می‌کنند که فرد از تحقیقات دکتر مطلع شود. این بازی به صورت آنلاین و خصوصا برای افراد زیر ۲۰ سال طراحی شده است تا علاوه بر انگیختن حس کنجکاوی و پرسش گری آن‌ها، تاریخی از بیولوژی را نیز به آن‌ها آموزش بدهد.

۱۰. «کوانتوم اسپکتر۲۵» (طیف کوانتومی)

دوستداران نور و طیف‌های آن از این بازی بسیار لذت خواهند برد. با کمک آینه‌ها، لیزر‌ها و بقیه ابزار نور، لیزر‌ باید به مقصد رنگی خود رسانده شود. محیط بازی بسیار علمی و دوست داشتنی طراحی شده است و سبک بازی به مانند پازل‌ها می‌باشد. در هر مرحله بازیکنان باید یک یا چند نور لیزر را هدایت کنند اما در این میان نیز باید مراقب طیف رنگ‌ها باشند که بازی و شخص و نور لیزر را تهدید می‌کنند و همچنین به موانع نیز باید بسیار توجه شود.

۱۱. «ترست آف پاور۲۶» (تشنه قدرت)

در این بازی کارتی، شخص حاکم یک منطقه است که تلاش می‌‌کند سریع تر و بهتر از دیگران، نیاز‌های مردم خود را به انرژی رفع کند، البته بدون این که پا را از محدودیت‌های محیطی خود فراتر بگذارد. مثلث انرژی، آب و آب‌وهوا در این بازی به چشم می‌خورد. در این بازی برای تامین نیاز‌های مردم، انواع و اقسام انرژی‌ها موجود است مانند منابع هیدروکربنی۲۷ و یا انرژی‌های تجدید پذیر، اما استفاده از هر کدام به مصرف آب نیازمند است که محدود است و تاثیراتی بر محیط اطراف، جانوران، آلودگی محیط زیست و آب‌وهوا می‌گذارد که باید حساب شده تولید شوند. استفاده از کارت‌های تکنولوژی، سیاست و ... به پیشرفت هر فرد کمک می‌کند.

۱۲. «سورس۲۸»

یک بازی شبیه سازی شده با داستانی علمی تخیلی است. بازیکنان در این بازی، باید مریضی بیماران را با اسکن آنها متوجه شوند. عوامل بازی کاملا بر اساس مطالعات تکنولوژی «سورس» در انگلستان ساخته شده‌اند. بازی همچنین افراد را تشویق می‌کند که به صورت علمی فکر کنند و استراتژی‌های خود را داشته باشند تا بهترین روش برای شناسایی بیماری‌ها را بیابند.

۱۳. «ایجنت هیگز۲۹» (مامور هیگز)

مامور هیگز از چشم پرسشگر فیزیکدانان گریزان است و به کمک شما احتیاج دارد. اما در این بازی احتیاجی به داشتن تحصیلات دانشگاهی نیست و افراد به راحتی و به صورت پازلی با ذره‌های اتمی آشنا می‌شوند و حرکات الکترون‌ها را می‌بینند و ماده و ضد ماده نیز در بازی با هم منفجر می‌شوند. بازی به صورت اینترنتی و در دو فصل در اختیار عموم است.

۱۴. «کریزی پلنت شاپ۳۰» یا فروشگاه گیاهان دیوانه

در بازی فروشگاه گیاهان دیوانه بچه‌ها با بحث ژن و به ارث رسیدن خصوصیات یک نسل به نسل قبلی آشنا می‌شوند و گیاهان عجیب و غریبی مانند بانیون «ترکیب خرگوش و پیاز» را کاشت می‌دهند و از مشتریان مرموزی، سفارش‌های خاصی می‌گیرند که با یاد گرفتن نحوه رشد و انتقال ویژگی‌های ژنی باید سفارشات را تولید کنند. بازی به گونه‌ای ساخته شده است که به مانند کلاس درسی برای کسانی که در خواندن و یادگیری زبان انگلیسی مشکل دارند، است. و آنها به راحتی می‌توانند با آن ارتباط برقرار کنند.

۱۵. «کد فرد: سروایوال مد۳۱»

در این بازی که برای موزه علم و صنعت شیکاگو ساخته شده است، پیچیدگی‌های بدن انسان و نحوه کار آن به صورتی جذاب و قابل درک برای بچه‌ها توضیح داده شده است. بسیاری از ما نمی‌دانیم که در داخل بدن ما چه اتفاق‌هایی می‌افتد و یا حتی ما چگونه نفس می‌کشیم و چه چیزی باعث می‌شود که این روند هر روز نیز ادامه داشته باشد. در این بازی همه فرصت این را دارند که به داخل بدن انسانی به نام «فرد۳۲» بروند و در حین شناختن بدن انسان و نحوه کار کردن آن، به او هم کمک کنند تا از خطر‌هایی که محیط برای او ایجاد می‌کند در امان بماند.

۱۶. «سی اس آی: د اکسپرینس۳۳»

برگرفته شده از مجموعه تلویزیونی معروف «سی‌اس‌آی» در این بازی کمی خشن‌تر، افرادی که دوست دارند در پزشکی قانونی کار کنند با مراحل و سختی‌های این رشته آشنا می‌شوند و از مباحث بیولوژیکی، سم‌شناسی، پزشکی و قسمت‌های مختلف دیگر شناخت پیدا می‌کنند. همچنین به صورت تیم‌های دو، سه و یا چهار نفره به حل کردن معمای صحنه جرم می‌پردازند و اثر انگشت‌ها را پیدا می‌کنند، با آتش سوزی‌ها آشنا می‌شوند، تحلیل اطلاعات داده شده را یاد می‌گیرند و شواهد مختلف و مدارک را جمع آوری می‌کنند.

 

  ۱. Fold It

  ۲. Planet Quest

  ۳. Genes

  ۴. Candy Crush

  ۵. Alzheimer's disease

  ۶. Diabetes mellitus

  ۷. Zoran Popović

  ۸. Phylo

  ۹. Jazz

  ۱۰. Forgotten Island

  ۱۱. Biology

  ۱۲. Local Eco Systems

  ۱۳. Eterna

  ۱۴. RNA

  ۱۵. Nucleotide

  ۱۶. Galaxy Zoo

  ۱۷. Zooniverse

  ۱۸. Eye Wire

  ۱۹. Whale FM

  ۲۰. Cropland Capture

  ۲۱. Immune Attack

  ۲۲.  Nanorobot

  ۲۳. History of Biology

  ۲۴. Dr. Walden Shyre

  ۲۵. Quantum Spectre

  ۲۶. Thirst Of Power

  ۲۷. Hydrocarbonic

  ۲۸. SORS

  ۲۹. Agent Higgs

  ۳۰. Crazy Plant Shop

  ۳۱. Code Fred: Survival Mode

  ۳۲. Fred

  ۳۳. CSI: The Exprience

http://www.serajgame.ir/content/131/%D8%A8%D8%A7%D8%B2%DB%8C%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D9%86%D9%87%E2%80%8C%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4-%D8%A8%D9%86%DB%8C%D8%A7%D9%86

/ 0 نظر / 64 بازدید