‏وارد ارتش صلیبی ها نشوید.

در سال ١٠٩۵ میلادی، پاپ اورین دوم، همه مسیحیان اروپایی را مجبور کرد به سرزمین های اسلامی حمله کنند. ابتدا بسیاری از مسلمانان را ناجوانمردانه کشتند و اموال آنان را غارت کردند و شهرها را به آتش کشیدند، ولی خیلی زود سرداران سپاه اسلام جمع شدند و برای رهایی مسلمانان به سرزمین های اشغالی بیت المقدس حمله کردند.
‏‏دونالد کوئلر، محقق اروپایی، در این باره می نویسد: «در آن زمان شوالیه‌های فرانسوی بیش تر دنبال زمین ‏بودند و تاجران ایتالیایی در صدد گسترش تجارت خود و بسیاری از مردم عادی شرکت کننده در این جنگ‌ها ‏نیز تنها برای فرار از سختی‌های زندگی روزمره خود، به سپاه صلیبی‌ها برای شرکت در این جنگ پیوستند.» ‏
سربازان این ارتش حریص، بسیاری از مسلمانان و حتی یهودیان را به امید یافتن طلا کشتند. صلیبیان گمان می‌کردند مردم مشرق‌ پیش از مرگ طلای شان را می‌بلعند تا با خود به آن دنیا ‏ببرند. از این رو آنان برای دست‌یابی به این جواهرات شکم قربانیان خود را می‌دریدند. ‏
صلیبیان پس از سفری طولانی و سخت و غارت و قتل عام گسترده مسلمانان، سرانجام در سال 1099 میلادی، به ‏بیت‌المقدس (اورشلیم) رسیدند. بیت‌المقدس پس از پنج هفته محاصره سقوط کرد و صلیبیان وارد آن سرزمین شدند. ‏
صلیبیان تنها در دو روز، چهل هزار مسلمان را وحشیانه کشتند. در یادداشتی که یکی از شرکت کنندگان در این جنگ، به  نام ریموند نوشته و اسکنون آن را سندی تاریخی می نامد، آمده است: ‏‏«مناظر شگفت‌انگیزی بود. بعضی مردان سر دشمنان را قطع می‌کردند، برخی دیگر دشمنان را که روی برج بودند، ‏هدف تیر قرار می‌دادند و برخی دیگر را شکنجه می‌کردند و در آتش می‌انداختند. در کومه‌های شهر پشته‌هایی از سر و دست و ‏پا دیده می‌شد. به طوری که برای حرکت باید با احتیاط از میان اجساد انسان‌ها و اسب‌ها عبور می‌کردیم، اما این پیروزی‌ها ‏در مقایسه با آن چه در معبد سلیمان انجام می‌گرفت، قابل مقایسه نبود. در معبد سلیمان مردان صلیبی در حالی که خون به ‏زانوها و افسار اسب‌هایشان رسیده بود، عبور کردند. اورشلیم توسط سپاه صلیبیان تصرف شد و به عنوان پایتخت آن ها اعلام ‏گردید.»‏
جنایات صلیبی ها آن قدر زیاد بود که صدای آن در جهان پیچید. صلاح الدین ایوبی کسی بود که به این ظلم ها پایان داد. او توانست در ‏سال 1178 میلادی، در جنگ هیتن، صلیبیان را شکست دهد و بیت‌المقدس را آزاد کند. پس از آن، شش جنگ دیگر بین صلیبیان اروپایی با مسلمانان در گرفت که در این جنگ ها، مسلمانان پیروز شدند.
با وجود جنایت های صلیبیان، مسلمانان در بسیاری از موارد آن ها را بخشیدند و آن ها را با علوم و فنون اسلامی آشنا کردند. به گونه ای که آموختن علوم مسلمانان سبب شد تحولی در کشورهای اروپایی پدید آید. صلیبیان علوم اسلامی را در شمال اروپا منتشر کردند.
علوم جدیدی را که صلیبیان با خود از شرق به اروپا بردند، همه چیز را از دریانوردی و فیزیک گرفته تا حساب داری و معماری تغییر داد. برای نمونه، روش شمارش از ٠ تا ٩ که مسلمانان آن را از هندیان فرا گرفته بودند، در نتیجه جنگ های صلیبی به اروپا راه یافت.

یک بازی، یک تاریخ
بازی جنگ های صلیبی، معروف ترین بازی رایانه ای است که تا امروز دو نسخه آن ساخته شده است و شما اگر طرف دار بازی های استراتژیک هستید، حتماً با این بازی ها آشنایید.
این بازی بر اساس جنگ های صلیبی ساخته شده است و شما در این بازی در نقش سرداران بزرگ این جنگ ها، مثل صلاح الدین ایوبی و ریچارد، مراحل مختلف جنگ را تجربه می کنید. ‏بازی اصلی شامل پنجاه مرحله است که طی آن شما به جز برخورد با سرداران یاغی نسخه اول، با راه زنان بیان گرد که اموال شما را آتش زده اند، روبه رو می شوید.
این بازی که با نام اصلی Stronghold (قلعه) تولید شده است، به شما این امکان را می دهد تا جنگ های صلیبی را شبیه سازی کنید و سپاهیان تان را برای جنگ آماده سازید و نقشه جنگی بکشید و هر کاری که برای پیروزی در جنگ لازم است، انجام دهید.
این بازی طبیعی طراحی شده است. مثلاً برای ساخت سربازی در بازی قلعه، اول باید شمشیر از آهن برای فرد ساخت و بعد زرهی جنگی مهیا کرد. نقشه مثل بازی های استراتژیک دیگر سیاه نیست و شما می توانید از چگونگی پیشرفت دشمن یا وقت حمله حریف آگاه شوید.
بازی به این صورت است که شما یک مکان به نام قلعه اصلی دارید و شاه و چند سرباز و محل نگه داری آزوقه و بعد انبار غذا را درست می کنید. در همین لحظه گفته می شود، مردم وارد قلعه شما شده اند و شما می بینید از قلعه مرکزی مردم به بیرون می آیند و دور آتش، جلوی قلعه می نشینند. حالا وقت ساخت و ساز قلعه است، ولی اول باید شکم مردم را سیر کنید. حالا روی قلعه اصلی کلیک کنید. می توانید در این جا مالیات را تعیین کنید و بر این  اساس، از شهروندان مالیات بیش تری بگیرید. البته اگر مالیات را زیاد کنید، مردم ناراحت می شوند و از قلعه می روند و دیگر کارگری برای کار نمی ماند.
شما در قلعه و لشکر خودتان مسئول برنامه ها و مسائل زیادی هستید که برای پیروزی در جنگ نیاز به اجرای درست وظایف تان دارید.
بازی دارای گرافیک و صداگذاری خوبی است. در کنار همه خوبی های این بازی باید توجه کنید در این بازی که بر اساس تاریخ جنگ های صلیبی ساخته شده است، صحنه های دروغی بسیاری به سود سپاهیان صلیبی به تصویر کشیده شده و مسلمانان به شکلی زشت و وحشی معرفی شده اند.
اگر شما این بازی را برگزیدید، ابتدا متن بالا را بخوانید و به یاد داشته باشید در این بازی به جای فرمانده صلیبی ها می توانید در نقش صلاح الدین ایوبی بازی کنید و برای بیرون راندن ارتش صلیبی ها که به سرزمین های اسلامی هجوم آورده اند، سپاه بزرگی آماده کنید.

http://www.intizarmag.ir/per/page.asp?key=217

/ 0 نظر / 34 بازدید