نقض حقوق بشر دربازی رایانه‌ای

به گزارش خبرگزاری مهر، گروه های مدافع حقوق بشر به منظور بررسی میزان رعایت قوانین حقوق بشر در بازیهای رایانه ای جنگی تعدادی از آنها را اجرا کرده و دریافتند این بازی ها با تخطی از قوانین به بازیکنان به صورت مجازی امکان می دهد انسانها را کشته، اسرا را شکنجه کرده و ساختمانها و مناطق مسکونی را تخریب کنند.

 

مطالعه اخیر این بازی های رایانه ای را به تخطی از قوانین حقوق بشر محکوم کرده و اعلام می کند تولید کنندگان بازی های رایانه ای باید تلاش بیشتری داشته باشند تا محدودیتهای جهان واقعی را به بازیکنان یادآور شوند.

 

جنگ بدون محدودیت

 

این تحقیقات به واسطه دو سازمان حقوق بشر در سوئیس انجام گرفته است. اعضای این گروه ها بازی های مورد نظر را در حضور وکلای متخصص تفسیر حقوق بشردوستانه اجرا کردند. در این پروژه در حدود 20 بازی به منظور بررسی امکانات و توانایی هایی که برای بازیکن در جهان مجازی و جنگهای مجازی ارائه شده در مقایسه با محدودیتهای موجود در جهان واقعی موشکافی شد. نتایج نشان داد غیبت کامل قوانین و محدودیتها در این بازیها حیرت انگیز است.

 

دلیل بررسی بازیها به جای فیلمها سطح بالای تعامل متقابل فرد با بازی است که در نتیجه تاثیرگذاری بازی را بر روی فرد افزایش می دهد. به همین دلیل مرز میان واقعیت و مجاز کدر شده و بازیها به شبیه سازی موقعیت میدانهای جنگ در واقعیت تبدیل می شوند.

 

موارد مورد بررسی در این بازی ها میزان تخطی از عهدنامه ژنو و عهدنامه الحاقی آن، اتفاقاتی که طی بازی برای ساکنان غیر نظامی جنگ رخ می دهد و میزان خسارات وارد آمده به ساختمانها و منازل مسکونی بوده است. در برخی از بازی ها برای کشته شدن غیر نظامیان امتیاز منفی در نظر گرفته شده و برای استراتژی هایی که از وارد آمدن خسارت به منازل یا انسانها حمایت می کرد، امتیاز مثبت در نظر گرفته شده بود.

 

اما در مقابل در برخی از بازیها حمله به مناطق محافظت شده ای مانند کلیساها و مساجد مجاز بوده و اعمال غیرانسانی مانند شکنجه و حتی اعدام در آنها امکانپذیر است. لیست بازی هایی که مطالعه بر روی آنها انجام گرفته به شرح زیر است:

 

  24, The Game

  Army of Two

  Battlefield Bad Company

  Brothers in Arms - Hell''s Highway

  Call of Duty 4

  Call of Duty 5

  Close Combat: First to Fight

  Conflict Desert Storm

  Far Cry 2

  World in Conflict

  Frontlines: Fuel of War

  Ghost Recon Advanced Warfighter

  Hour of Victory

  Medal of Honour Airborne

  Metal Gear Solid

  Soldier of Fortune

  Tom Clancy Rainbow 6 Vegas

  Tom Clancy Splinter Cell Double Agent

  True Crime Streets of LA

 

بر اساس گزارش بی بی سی، گزارشی که پس از این مطالعات ارائه شده عنوان می کند این بازیها پیامهای غلطی را دررابطه با چگونگی روند جنگها ارائه کرده و محدودیتها را از بین برده و انجام هر عملیات غیر انسانی را مجاز می شمارد. تنها تعداد کمی از این بازیها این پیام را در بر دارند که افرادی که از قوانین بشردوستانه در جنگها تخطی می کنند در انتها به عنوان جنایتکار جنگی شناخته می شوند و نه برنده یک بازی.

 

جیم روسیگنول یکی از محققان این پروژه در رابطه با تحقیقات انجام شده می گوید: شاید آنچه که این مطالعات نشان می دهد این باشد که محققان درک درست نسبت به آنچه بازی های رایانه ای هستند و تاثیری که بر انسانها دارند را از دست داده و فراموش کرده اند.

 

تهران:۱۰:۵۷ , ۱۳۸۸/۰۹/۰۴

 

http://www.mehrnews.com/fa/NewsDetail.aspx?pr=s&query=بازی%20رایانه&NewsID=989450

 

 

/ 0 نظر / 7 بازدید