تاریخچه بازی Call of Duty

همچنین اولین نسخه کال آو دیوتی روی کنسول‌های PS2، Xbox و GameCube با عنوان CoD: Finest Hour منتشر شد. این بازی بر اساس نسخه PC بود، اما از نظر داستانی با کال آو دیوتی اصلی کاملا تفاوت داشت و بیشتر یک بسته مکمل به حساب می‌آمد. جالب است بدانید سیستم نشانه‌گیری معروف کال آو دیوتی که در آن بازیکن از ماشه تفنگ هدف‌گیری می‌کند و تصویر کمی زوم می‌شود در کال آو دیوتی 1 تا الان وجود داشته است. “کال آو دیوتی” عنوان بهترین بازی سال 2003 را از سوی بسیاری از منتقدان به خود اختصاص داد. یک بسته مکمل به نام United Offensive برای این بازی در 14 سپتامبر 2004 منتشر شد.


 کال آو دیوتی

تاریخ انتشار: 29 اکتبر 2003

نخستین قسمت از سری CoD با عنوان خالی “کال آو دیوتی” و بدون هیچ پس و پیشی برای PC منتشر شد. Activision از همان ابتدا انتشار این سری را در دست داشت و Infinity Ward هم سازنده نخستین کال آو دیوتی بود. این بازی بر پایه موتور گرافیکی id Tech 3 ساخته شده بود که در ساخت Quake III، بازی اول شخص مطرح آن زمان هم به کار گرفته شده بود. همچنین اولین نسخه کال آو دیوتی روی کنسول‌های PS2، Xbox و GameCube با عنوان CoD: Finest Hour منتشر شد. این بازی بر اساس نسخه PC بود، اما از نظر داستانی با کال آو دیوتی اصلی کاملا تفاوت داشت و بیشتر یک بسته مکمل به حساب می‌آمد. جالب است بدانید سیستم نشانه‌گیری معروف کال آو دیوتی که در آن بازیکن از ماشه تفنگ هدف‌گیری می‌کند و تصویر کمی زوم می‌شود در کال آو دیوتی 1 تا الان وجود داشته است. “کال آو دیوتی” عنوان بهترین بازی سال 2003 را از سوی بسیاری از منتقدان به خود اختصاص داد. یک بسته مکمل به نام United Offensive برای این بازی در 14 سپتامبر 2004 منتشر شد.

کال آو دیوتی 2

تاریخ انتشار: 25 اکتبر 2005

قسمت اول CoD به مذاق بازیکنان و منتقدان خوش آمد و از همین رو Infinity Ward کال آو دیوتی 2 را هم ساخت. یک بار دیگر جنگ جهانی دوم مضمون این بازی بود و بازیکنان این بار در سه جبهه ارتش سرخ شوروی، ارتش انگلیس و ارتش آمریکا به نبرد می‌پرداختند. مضمون اصلی کال آو دیوتی 2 آزاد کردن ساحل نورماندی از دست ارتش نازی بود. نسخه کنسولی Call of duty 2 با زیرعنوان Big Red One منتشر شد. این بازی هم مثل نسخه قبلی کال آو دیوتی روی کنسول‌ها، با نسخه PC تفاوت‌های زیادی داشت (Treyarch سازنده World at War و Black Ops ساخت این بازی را برعهده داشت). از کال آو دیوتی 2 بود که سیستم بهبود خود به خود در بازی به جای خوردن بسته‌های خون در سری Call of Duty و بسیاری از بازی‌های دیگر باب شد. در این حالت، اگر بازیکنان بعد از خوردن تیر و دریافت ضربه برای مدتی کوتاه هیچ ضربه‌ای  دریافت نکنند، خود به خود از حالت بحرانی و نزدیک به مرگ به حالت عادی بر می‌گردند. نسخه Xbox 360 بازی در هفته نخست انتشار 250 هزار نسخه فروش داشت و تا اکتبر سال 2006 به فروش 4/1 میلیون نسخه دست یافت.

کال آو دیوتی 3

تاریخ انتشار: 7 نوامبر 2006

سومین قسمت CoD به طور همزمان برای PS3، Xbox 360 و Wii منتشر شد. در آن زمان PS2 و Xbox هنوز سرپا بودند و نسخه‌ای  هم مخصوص این دو کنسول منتشر شد. بر خلاف دو نسخه قبلی، Treyarch ساخت سومین قسمت از کال آو دیوتی را برعهده داشت. این استودیو پیش‌تر نسخه کنسولی کال آو دیوتی 2 را ساخته بود.

CoD3 تنها نسخه از قسمت‌های اصلی کال آو دیوتی محسوب می‌شود که برای PC منتشر نشد. این بازی 23/1 میلیون نسخه فروش داشت.

Call of duty 4: Modern Warfare

تاریخ انتشار: 7 نوامبر 2007

پس از انتشار قسمت سوم کال آو دیوتی، Infinity Ward دوباره روی کار آمد تا این سری برای نخستین بار از فضای جنگ جهانی دوم خارج شود و پا در جنگ‌های مدرن بگذارد. “مادرن وارفر” دستاورد مهمی در بازی‌های کامپیوتری محسوب می‌شود.

یک داستان جدید و حال و هوای تازه همان چیزی بود که طرفداران بازی‌های FPS در انتظارش بودند. داستان مادرن وارفر در سال 2011 اتفاق می‌افتد و بازیکنان در نقاط مختلف جهان از جمله خاورمیانه، روسیه، آذربایجان و اوکراین پا می‌گذارند.

سیستم مولتی پلیر Call of Duty 4 هم جان تازه‌ای  در بازی‌های آنلاین دمید، به طوری که مادرن وارفر پس از کانتر استرایک، به محبوب ترین بازی FPS تحت شبکه در گیم نت‌های ایران تبدیل شد.

یکی از برگ‌های برنده CoD4 روایت سینمایی آن بود. بازیکنان در مادرن وارفر به جای اینکه دمو یا همان صحنه‌های سینمایی تماشا کنند و سپس وارد بازی شوند، خود این صحنه‌ها را بازی می‌کردند. به عبارت دیگر تمام روایت داستانی از طریق گیم پلی صورت می‌گرفت و بازیکنان دیگر مجبور نبودند به تماشای دموهای از پیش ساخته شده بنشینند.

مادرن وارفر بر پایه موتور گرافیکی IW Engine استودیوی Infinity Ward ساخته شده است. Activision سال میلادی قبل اعلام کرد فروش مادرن وارفر به بیش از 13 میلیون نسخه رسیده است.

Call of Duty: World at War

تاریخ انتشار: 11 نوامبر 2008

Activision در پنجمین قسمت Call of Duty یک بار دیگر به جنگ جهانی دوم بازگشت. این استودیو اعلام کرد تکه‌هایی از پازل جنگ جهانی باقی مانده بود که باید پرونده آن در سری کال آو دیوتی بسته می شود و WaW آخرین قسمت از این سری با حال و هوای جنگ جهانی دوم خواهد بود. World At War که به وسیله Treyarch ساخته شد، برخلاف کال آو دیوتی‌های قبلی راه‌های مختلفی برای رسیدن به هدف پیش روی بازیکنان قرار می‌داد. World at War تا ژوئن سال میلادی گذشته بیش از 11 میلیون نسخه فروش داشت.


Call of Duty: Modern Warfare 2

تاریخ انتشار: 10 نوامبر 2009

قسمت دوم جنگ‌های مدرن سری Call of Duty  هم با استقبال رو‌به‌رو شد و هم حسابی به باد انتقاد گرفته شد. این کال آو دیوتی که بار دیگر استودیوی Infinity Ward را پشت خود می دید، در یک مرحله جنجالی بازیکنان را در نقش تروریست‌هایی قرار می داد که در فرودگاه به قتل عام مردم می پردازند. خیلی‌ها پیش از انتشار بازی خواستار حذف بی چون و چرای این مرحله بودند، اما Modern Warfare 2 بی کم و کاست منتشر شد و دست آخر آب از آب تکان نخورد. Modern Warfare 2 در 24 ساعت نخست انتشار 7/4 میلیون نسخه معادل 310 میلیون دلار فروخت و رکورد فروش روز نخست تمام نسخه‌های قبلی سری CoDرا شکست.

Call of Duty: Black Ops

تاریخ انتشار: 9 نوامبر 2010

دست به دست شدن قسمت‌های مختلف سری CoD به طور یکی در میان بین Treyarch و Infinity Ward دیگر به یک سنت تبدیل شده بود. طبق نوبت، بلک آپس به Treyarch رسید، اما در واقع Infinity Ward پس از انتشار مادرن وارفر 2 ناگهان به دنبال اخراج دو تن از مدیران اصلی اش از هم پاشید و بلک آپس بی قید و شرط به دست Treyarch افتاد.

بلک آپس حدفاصل جنگ جهانی دوم و جنگ‌های مدرن را پوشش می‌دهد: جنگ سرد. این بازی از نظر روایت و انسجام داستانی بی شک بهترین قسمت کال آو دیوتی است. بلک آپس که مثل مادرن وارفر 2 حاشیه‌های زیادی داشت، در روز نخست عرضه 6/5 میلیون نسخه معادل 360 میلیون دلار فروخت و رکورد دست نیافتنی مادرن Modern Warfare 2 را شکست.بازیکنان در یکی از مرحله‌های بلک آپس که دلخوری مقامات کشور کوبا را به دنبال داشت، اقدام به ترور فیدل کاسترو، رییس جمهور این کشور می‌کنند، در حالی که در ادامه داستان مشخص می شود بدل او ترور شده است.

Call of Duty: Modern Warfare 3

تاریخ انتشار: سال 2011

انتشار مادرن وارفر 3 در سال 2011 قطعی و رسمی است. در حال حاضر از یک سو Treyarch که بالاترین آمار فروش یک نسخه CoD را به خود اختصاص داده، مدعی ساخت مادرن وارفر 3 است. این در حالی است که Infinity Ward به تازگی پس از از دست دادن بسیاری از نیروهایش، تیم جدیدی جمع کرده و می خواهد سومین قسمت Modern Warfare را هم خودش بسازد.

منبع مطلب :

http://gamenews.ir/component/content/article/50-game-story/208-call-of-duty-.html

/ 0 نظر / 15 بازدید