NPD : پرونده ی سال 2010 با اعلام آمار ماه دسامبر بسته شد.


Wii - DS

در رتبه ی اول فروش ماه دسامبر DS با فروش 2.5 میلیون واحدی قرار دارد که 24 درصد نسبت به فروش سال گذشته ی این کنسول در همین مقطع افت داشته است . در رتبه ی دوم کنسول دیگر نینتندو Wii قرار دارد که 2.36 میلیون واحد فروش داشته ، با این حال کاهش 38 درصدی فروش آن نمی تواند خبر خوبی برای نینتندو باشد . New Super Mario Bros پرفروش ترین انحصاری Wii توانست در نهایت در رتبه ی پنجم پرفروش ترین بازی های سال 2010 قرار بگیرد . Wii نیز توانست در سال 2010 در مجموع 7.07 میلیون واحد فروش داشته است و رقابت نفس گیری را با X360 تجربه کند .


X360
اما می رسیم به دو رقیب اصلی این نسل . X360 که در 11 ماه متوالی توانسته بود بهتر از PS3 بفروشد در این ماه نیز با فروش 1.81 میلیون واحدی خود رقیب خود را پشت سر گذاشت تا بهترین دوران برند Xbox را برای مایکروسافت به ارمغان بیاورد . اما نکته ی جالب توجه میزان افزایش فروش این کنسول است . فروش X360 نسبت به سال گذشته در این مقطع 42 درصد افزایش داشته است . این کنسول که در ماه نوامبر نیز 42 درصد افزایش فروش داشت (!) در ماه دسامبر به بیشترین میزان فروش خود از هنگام عرضه ی Xbox Original تا به حال دست یافت . بدون شک این افزایش فروش بی ارتباط با استقبال بی نظیر از کینکت نیست . Halo Reach ، پر فروش ترین انحصاری مایکروسافت توانست در نهایت در رده ی سوم پرفروش ترین بازی های سال 2010 پشت سر Black OPS و Madden NFL 11 ایستاده و موفقیت دیگری برای مایکروسافت به ارمغان آورد . البته Reach تنها بر روی یک پلتفرم عرضه شده اما Madden و Black OPS بر روی 5 پلتفرم ! X360 بعد از سپری کردن یک سال کاملا موفق ، توانست در سال 2010 در مجموع 6.76 میلیون واحد فروش داشته باشد .


PS3
کنسول سونی که در این ماه عرضه ی محبوب ترین بازی برند PlayStation را بر روی خود می دید فروش 1.21 میلیون واحدی را تجربه کرد تا با 11 درصد کاهش فروش مواجه شود . GT5 که امید های زیادی به آن وجود داشت در ماه دسامبر 5650 واحد فروش داشت و در نهایت نتوانست در 10 بازی پرفروش سال 2010 ایالات متحده جایی داشته باشد . PS3 در سال 2010 و در مجموع 4.33 میلیون واحد فروش داشته است .


Overall
طبق گزارش NPD در این ماه تمامی کنسول های موجود در بازار با افت فروش فاحش نسبت به سال گذشته مواجه بوده اند و این تنها کنسول مایکروسافت است که به افزایش فروش خود ادامه می دهد . نکته ی جالب دیگر مقایسه ی فروش دو کنسول PS3 و X360 در دو ماهه ی انتهایی سال ( مهم ترین ماه های سال از نظر فروش ) است . برند Xbox که تا پایان سال 2005 بزرگترین موفقیتش در برابر سونی فروشی تقریبا برابر در سال 2004 در ایالات متحده بود ، در سال 2010 توانست در دو ماهه ی انتهایی سال ، 88 درصد بیشتر از PS3 بفروشد !

نکته عجیب دیگر اعلام نشدن آمار فروش Move توسط سونی است . در حالی که مایکروسافت با ارائه ی رقم فروش 8 میلیونی کینکت باعث شگفتی و جنجال های بسیار شد ، سونی این ماه نیز در بیانیه ی خود در قبال آمار NPD از دادن آمار فروش دقیق Move تا به حال خودداری کرد .

در نهایت Halo Reach نیز توانست در میان سیل بازی های انحصاری مختلف برای هر 3 کنسول ( و PC ) به عنوان پر فروش ترین انحصاری سال در ایالات متحده شناخته شود و سیار رقیبان خود را پشت سر گذارد . Black OPS نیز پیشتاز بی چون و چرای آمار فروش نرم افزاری NPD در سال 2010 به حساب می آید . با هم لیست 10 بازی پرفروش سال 2010 را در زیر مرور می کنیم :


Call of Duty: Black Ops (360, PS3, Wii, PC, NDS) ACTIVISION BLIZZARD
Madden NFL 11 (360, PS3, Wii, PS2, PSP) ELECTRONIC ARTS
Halo: Reach (360) MICROSOFT
New Super Mario Bros. Wii (Wii) NINTENDO
Red Dead Redemption (360, PS3) TAKE 2 INTERACTIVE
Wii Fit Plus (Wii) NINTENDO
Just Dance 2 (Wii) UBISOFT
Call Of Duty: Modern Warfare 2 (360, PS3, PC) ACTIVISION BLIZZARD
Assassin's Creed: Brotherhood (360, PS3) UBISOFT
در رتبه ی دهم این فهرست نیز عنوان NBA 2K11 قرار دارد .

در نهایت سال 2010 سال با تمام خوبی و بدی هایش برای صنعت به پایان رسید . سالی که در آن تکنولوژی های جدیدی مانند کینکت و Move به خانه های طرفداران راه یافت و بازار بازی های کامپیوتری به لطف لوازم جانبی کنسول ها و همچنین بازی هایی مثل Black OPS در بین اقشار مختلف جوامع گسترش یافت . سالی که شاید هیاهو های کاذبی پیرامونش وجود داشت اما به شما این حق انتخاب را می داد که به جبهه ی Angry Birds ، Super Meat Boy ، Limbo Shank و MineCraft رفته و از تجربه ی سرگرمی های ناب لذت ببرید.

لینک خبر :

/ 0 نظر / 20 بازدید