کودکان در خطر اعتیاد به بازی‌های رایانه‌ای قرار دارند

به گزارش سرویس اجتماعی ایسنا منطقه علوم پزشکی تهران، روانپزشکان هشدار می دهند کودکان امروزی در خطر اعتیاد به بازی های رایانه ای هستند.

گرچه سابق بر این بازی های کامپیوتری سرگرمی بی خطری برای پر کردن اوقات فراغت کودکان به شمار می رفت اما مدت هاست که این باور به طور جدی مورد سوال قرار گرفته است.

با اینکه عادت به بازی‌های کامپیوتری رسما جزء اعتیادها طبقه بندی نشده است اما به عقیده والدین و متخصصان هر روز به تعداد کودکان و نوجوانانی که سرگرمی های روزمره و ارتباطات خانوادگی خود را برای پرداختن به این بازی ها رها می کنند افزوده می شود.

بر اساس آمارهای موجود تعداد کودکانی که روزانه 6 تا 8 ساعت از وقت خود را پای کامپیوتر ها می گذرانند کم نیست.


علائم هشداردهنده

با توجه به افزایش تعداد کودکان و نوجوانانی که دچار اثرات سوء این بازی ها می شوند والدین بایستی از این اثرات و نحوه تظاهر آن ها به خوبی آگاه باشند.

علائمی که والدین باید در مورد آن ها حساس باشند عبارتند از درد به علت التهاب تاندون ها در مچ دست ها و گردن، افسردگی، تغییرات خلقی، عصبانیت در صورت قطع شدن بازی یا مخالفت با آن، پرهیز از روابط اجتماعی معمول، ترجیح به گذراندن اوقات در اتاقی مجزا و به دور از خانواده و افت وضعیت تحصیلی.

در طرف دیگر این طیف، بعضی از کودکان هم بعد از بازی های خشن دچار عصبانیت های غیرقابل کنترل می شوند.

اگر کودک شما خجالتی، مضطرب و گریزان از جمع شده، به اندازه کودک افسرده و یا کودکی که در خانواده و مدرسه دچار مشکل است در معرض خطر قرار دارد.

متخصصان در خصوص علت علاقه شدید کودکان به این بازی ها معتقدند: برخی کودکان به علل مختلف مانند خجالتی بودن دچار حس عدم توانایی کنترل بر محیط زندگی شان را می شوند و این بازی های کامپیوتری هستند که به آن ها احساس قدرت و توانایی احاطه بر اطراف را عطا می کند.

 

قدرت پدر و مادرها

اگر می خواهید در زندگی فرزندتان تاثیر مثبتی بگذارید و از مشکلات بزرگتر بعدی که می تواند به انزوای کامل وی منجر شود پیشگیری کنید، الان زمان مداخله است.

راهکارهای زیادی وجود دارد که والدین می توانند برای مقابله با اعتیاد فرزندشان به بازی های کامپیوتری مورد استفاده قرار دهند:

هنر برقراری ارتباط با کودکان را بیاموزید؛ در این صورت فرزندتان احساس مورد توجه قرار گرفتن می کند. برای زمان بازی محدودیت هایی در نظر بگیرید اما دستگاه را قفل یا پنهان نکنید.

هنگامی که فرزندتان از اینترنت استفاده می کند نظارتی بر وی داشته باشید و گاه گاهی در بازی های او شرکت کنید.

می‌توانید سایر فعالیت های دسته جمعی خانوادگی را افزایش دهید مثلا با هم ورزش کنید یا مسابقه بدهید و از این طریق به ارتقاء اعتماد به نفس کودکتان کمک کنید.

انتهای پیام

کد خبر: 8905-00921
 
http://isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1580267

 

/ 0 نظر / 17 بازدید