انعکاس گسترده خبر نخستین بازی رایانه‌ای انرژی هسته‌ای ایران‌

بر اساس بررسی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان، در مجموع 230 عنوان خبری از رسانه‌های داخلی و خارجی مربوط به بازی رایانه‌ای انرژی هسته‌ای منعکس شد که از این میزان 122 مورد را رسانه‌های داخلی با 04/53 درصد و 108 مورد را رسانه‌های خارجی با 96/46 درصد به خود اختصاص دادند.


بر اساس این گزارش، در مجموع به ترتیب تکرار خبر، خبرگزاری‌های خارجی با 69 مورد ‌که 30 درصد از کل اخبار است در رتبه نخست، روزنامه‌های داخلی با 55 خبر، خبرگزاری‌های داخلی با 45 خبر، صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران با 22 خبر، رادیو و تلویزیون خارجی با 20 خبر و روزنامه‌ها و مطبوعات خارجی با 19 خبر، رتبه‌های دوم تا ششم را کسب کردند.

این گزارش می‌افزاید: اخبار منتشر شده در رسانه‌های خارجی شامل 9 مورد گفت‌وگو، 25 بازتاب و انعکاس خبر، 21 واکنش به خبر، 18 مورد بررسی خبر، 6 مقاله، 17 مورد تفسیر و 12 مورد سایر موارد است.
در بخش رسانه‌های خارجی، مطبوعات و روزنامه‌هایی مانند روزنامه ال‌کومودسیو چاپ اسپانیا، روزنامه اکوادوری، الوطن عربستان، گاردین، روزنامه میدل ایست تایمز چاپ مصر، نشریه اشپیگل، فاینشنال تایمز، نیویورک تایمز و یومیوری و در بخش سایت‌ها و خبرگزاری‌ها نیز ایتانالیز، ریانووستی، آسوشیتدپرس، فاکس نیوز، خبرگزاری آلمان، خبرگزاری فرانسه، AFP، BBC، نیوز وین، رویترز، مانیا، ایرانیان انگلستان، CTV، boston و غیره و شبکه‌هایی مانند شبکه العربیه، شبکه یورونیوز، فرانس 24، شبکه BBC، شبکه CNN، الجزیره، شبکه پرس تی‌وی، ZDF آلمان، NHK ژاپن، رادیو فرانسه، رادیو فردا، رادیو مسکو، رادیو کلن آلمان و رادیو آمریکا اقدام به انعکاس اخبار نخستین بازی رایانه‌ای انرژی هسته‌ای ایران کردند.
نخستین بازی رایانه‌ای انرژی هسته‌ای ایران با عنوان «عملیات ویژه 85» در تاریخ 25 تیر سال‌ جاری مصادف با 16 ژوئیه در سالن سینما کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان رونمایی شد.
بنا بر این گزارش، خبرگزاری فارس اقدام به انتشار 15 خبر، مصاحبه و گزارش در خصوص نخستین بازی رایانه‌‌ای انرژی هسته‌ای کرده است اما در تحلیل ارائه شده توسط اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان این میزان، 9 مورد ذکر شده است.
بر اساس این گزارش، گزارش کامل داستان نخستین بازی رایانه‌ای انرژی هسته‌ای ایران برای نخستین بار در ششم خرداد 85 با عنوان «گزارش فارس از اولین بازی رایانه‌ای در زمینه انرژی هسته‌ای ایران» منتشر شد که این خبر در آن زمان با استقبال بسیاری از سوی رسانه‌های شرقی و غربی مواجه شد.

آن زمان، یکی از تهیه‌کنندگان اولین بازی رایانه‌ای با موضوع انرژی هسته‌ای ایران در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی فارس افزود: وقتی گزارش فارس از نخستین بازی رایانه‌ای با موضوع انرژی هسته‌ای منتشر شد، بیش از 30 رسانه خارجی با ما تماس گرفتند و خواستار اطلاعات بیش‌تر از از این بازی شدند.

منبع خبر:خبرگزاری فارس . 08/08/86

لینک خبر:  http://www.farsnews.net/newstext.php?nn=8608070763

کلید واژه :بازی رایانه . بازی ویدیو . بازی کامپیوتری . اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان.بازی انرژی هسته ای . عملیات ویژه 85 .

/ 0 نظر / 9 بازدید