پیام مقام معظم رهبری به اجلاس سراسرى نماز - شهرکرد

 در پیام سال گذشته ى اینجانب به حاضران این گردهمایى و دیگران چنین آمده است .


انسان که از سویى گاه مظهر برترین و زیباترین حقایق هستى است, از سویى دیگر, گاه محل بروز زشتیها و پستیهاى بى همانند نیز مى گردد. اگر در جایى و زمانى او را مظهر آگاهى و محبت و فداکارى یا خردمندى و آفرینندگى و پیشرفت در عرصه هاى تعالى, یا آیت شوق و شور و امید مى بینیم. در جایى و زمانى دیگر او را دچار غفلت و کینه و خودخواهى, یا جهل و عادت و رکود, یا سستى و نومیدى و بدبینى مشاهده مى کنیم. این عنصر با استعداد, مى تواند برترین موجود گیتى تا پست ترین پدیده ى هستى گردد. او مجهز به همه ى ابزارها و زمینه هاى تعالى و تکامل معنوى و مادى آفریده شده است.سرشت او, نیک و راه نیکى به روى او باز است . خرد و قدرت بر تصمیم گیرى و انتخاب, دو بال تواناى اویند... و رسولان الهى راهنمایان و امیددهندگان و کمک کنندگان به او.

اما او با این حال مى تواند تسلیم ضعفها و هوسها و خودخواهیها یا جهلها و غفلتها و عادتهاى خود شود و خود را از همه ى آن بشارتها و امیدها و معراجها محروم سازد. این همان است که آن را باید فساد پذیرى انسان نامید و همان است که در عمر دراز بشریت و نیز در عمر هر یک از آحاد بشر, بزرگترین مصیبت او و خطرناکترین تهدید او به شمار رفته است و مى رود.

براى پیشگیرى و نیز درمان این آفت بزرگ, دین خدا ذکر را به انسان آموخته است . ذکر یعنى حقیقت را به یاد آوردن, خود را در برابر خدا یافتن, به او گوش سپردن و به او دل دادن ..

یعنى از دلمشغولیهایى که آدمى را اسیر وسوسه ى هوسها مى کند, یا میل به برترى جویى و کین ورزى و آزمندى او را ارضا مى سازد. خود را رها ساختن, یعنى او را از جهنمى که براى خود فراهم کرده است, به بهشت صفا و انس و بهجت و امن بردن .
و نماز با ترکیب هماهنگ دل و زبان و حرکت, نابترین و کاملترین نمونه و وسیله ى ذکر است . انسان در زندگى شخصى اش, گاه براثر محنتها و شدت ها و مصیبتها, و در زندگى جمعى اش, گاه با حوادث تحول آفرین مانند حرکت عمومى به سوى جهاد یا انفاق یا کمک به نیازمندان, به عامل ذکر نزدیک مى شود, و گاه با سرگرمیهاى هوس آلود و غرق شدن در سرخوشى و اشرافیگرى و عیش بارگى, از آن دور مى افتد, عنصرى که مى تواند در همه ى این احوال او را به بهشت ذکر نزدیک یا نزدیکتر کند, نماز است .
نماز در حالات آمادگى روحى, به آدمى عروج و حال و حضور بیشتر مى بخشد و در حالات غفلت و نا آمادگى, در گوش او زنگ آماده باش مى نوازد و او را به وادى نورانى نزدیک مى سازد.

لذا نماز در هیچ حالى نباید ترک شود. در عین شدت و محنت, در بحبوحه ى میدان جهاد, در هنگام فراغ و آسایش, و حتى در میان محیط لجن آلودى که انسان با هوسها و کینه ها و شهوت ها و خودخواهیها, پیرامون خود پدید آورده است . نماز یک شربت مقوى و شفابخش است, باید آن را با دل و جان خود نوشید و از هر نقطه که در آن واقع شده ایم, یک گام یا یک میدان به بهشت رضوان نزدیک شد.
از این روست که نه حى على الجهاد و نه حى على الصوم و نه حى على الانفاق نگفته اند, ولى در هر روز بارها سروده اند, حى على الصلاه .
در دوران انقلاب و جنگ تحمیلى, نماز, ما را در حرکتمان مصممتر و نیرومندتر مى کرد, و امروز که خطر غفلت و عیش بارگى و آرزوهاى حقیر و تنگ نظرانه و عادتها و روز مرگیها ما را تهدید مى کند. نماز به ما مصونیت مى بخشد و بن بستهاى پندارى را مى شکند و راه ما را روشن و افق را درخشان مى سازد.

این تنها برگى از کتاب مناقب نماز است, و همین براى به راه انداختن حرکتى جدى تر از گذشته, مى تواند انگیزه یى ژرف و کارآمد پدید آورد.
همه باید در این حرکت بزرگ که شایسته است جهاد نامیده شود خود را ملتزم و متعهد بدانند. علماى دین, روشنفکران, هنرمندان, جوانان, پدران و مادران و همسران, دارندگان منبرها و رسانه ها, نویسندگان و پیش از همه مسوولان بخشهاى حکومتى مانند, وزارتخانه هاى آموزش و پرورش, علوم, تحقیقات, فناورى, فرهنگ و ارشاد اسلامى, صدا و سیما, سازمانهاى تبلیغاتى, مراکز تولید سینمایى, پژوهشگاهها, مدیرانى که نیروى انسانى کلانى در قبضه ى امر و نهى آنهایند, مانند, نیروهاى مسلح, وزارتخانه ها, کارگاهها, دانشگاههاو مدارس, وسایل حمل و نقل و غیره و غیره ...
اینان هر یک به گونه اى مى توانند و مى باید در این حرکت همگانى سهیم گردند و نقش ویژه ى خود را بگزارند.
این کار با سهل انگارى و کم همتى به سرانجام خود نمیرسد. از برترین شیوه ها و فنى ترین و هنرى ترین ابزارها باید بهره گرفته شود.
نمایش نماز جماعت مهجورى, با جمع معدودى, آنهم از فرسودگان بى نشاط, ترویج نماز جماعت نیست . همچنانکه پخش صداى اذان از رسانه هاى صوت و تصویر, کافى نیست . جوانهاى ما هزاران صف جماعت پرشور و حال در سراسر کشور تشکیل مى دهند, مردم زیادى از آنان که فیلمهاى سینمایى در گزارش واقعیتهاى زندگى آنان ساخته مى شود, اهل نماز و نیاز و تهجدند, حنجره هاى بسیارى از روى ایمان و تعبد در هنگام اذان, صدا به این سرود معنوى بلند مى کنند , گروههاى انبوهى در هنگام نماز از کار روزانه دست کشیده به مسجد رو مى آورند, اینها مى تواند در ساختهاى هنرى, چهره ى زیبا و ترغیب کننده ى این فریضه نجابت بخش را به همه نشان دهد.

در دانشگاهها و دیگر مراکز انسانى انبوه, مسجد مى تواند جایگاه امن و صفا باشد و امام جماعت, غمگسارى و راهنمائى و همدلى را در کنار اقامه ى نماز, در آن مهبط رحمت و هدایت الهى به نمازگزاران هدیه کند.
مجامع دانشجوئى و دانش آموزى در آن صورت, جذابترین مرکز تجمع خود را مسجد, دانشگاه و مدرسه خواهند یافت و پایگاه تقوا, پایگاه فعالیت جوانان خواهد شد.
به مدیران آموزش و پرورش و علوم یادآورى مى کنم که سهم مسجدسازى و مسجد پردازى باید در اعتبارات فعالیتهاى فوق برنامه, در ردیف اول و بیش از سهم دیگر بخشهاى این سرفصل باشد.
هجرت هفتگى روحانیون مستقر در مراکز نظامى و غیره, به روستاهاى همسایه ى این مراکز از توصیه هاى پیشین من است که بر آن تاکید مى ورزم . همچنین فراهم ساختن فضاى مادى و معنوى براى اقامه ى نماز در بوستانها و گردشگاهها و نمایشگاهها و امثال آن .
امامان محترم جماعت, اگر خود براثر کهولت و غیره نمى توانند وظیفه ى رابطه و انس و راهنمائى را براى نمازگزاران, بویژه جوانان فراهم کنند, در کنار خود فضلاى جوان و پرنشاط را به کار گیرند و آنان را در کار با خود شریک سازند.
نمازهاى جمعه باید پایگاه جذب و نصیحت و تعلیم باشد.امامان محترم جمعه با کمک برگزارکنندگان مراسم نماز, همه ى سعى خود را در این جهت مبذول دارند.

خدا راسپاس که محیط عمومى کشور, محیط ذکر و نماز و معنویت است و خدا را سپاس که خیل عظیمى از مردم ما بویژه جوانان با نماز و نیاز, پیوندى روحى و عاطفى و عقلانى دارند.

لیکن این همه باید گامهاى نهائى شمرده نشود و بیش از گذشته تلاش عالمانه و مدبرانه و نازک اندیشانه در این رویکرد به کار رود.
اکنون این سوال بسیار جدى و مهم براى اینجانب مطرح است, که مسئولان اجرائى مخاطب این مطالبات تا چه حد به وظیفه ى خود عمل کرده اند, صدا و سیما, آموزش و پرورش, وزارت علوم و سایر مراکز دانشگاهى, وزارت ارشاد اسلامى, سازمان تبلیغات اسلامى, مراکز تولید سینمائى, نیروهاى مسلح, مدیریت حمل و نقل و مدیریت هاى شهرى و دیگران, چه اندازه وظیفه اى را که در این پیام از آنان خواسته شده است به انجام رسانده اند. از ریاست محترم جمهورى و دیگر مسئولان عالیرتبه به جد انتظار مى رود که دست اندرکاران را با این سوال اساسى مواجه سازند و پاسخ فعال آنان را مطالبه کنند.
توفیق همه ى حضرات را از خداوند متعال مسئلت مى کنم . والسلام علیکم و رحمه الله .

سیدعلى خامنه اى

/ 0 نظر / 19 بازدید