تبلیغ شرابخواری و بت‌پرستی در یک بازی با مجوز!


یک از بازی های مجازی و آنلاین که سرور اصلی آن در آلمان واقع است، به ظاهر یک بازی اینترنتی مجانی است اما در پس آن تلاش شده است که موضوعاتی همچون شرابخواری و بت‌پرستی تبلیغ شود و جالب آن که مسوولان این بازی در صفحه نخست با درج نوشته «تایید شده توسط بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای و دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی» تلاش کرده‌اند این بازی را قانونی جلوه داده و مخاطب بیشتری را جذب نمایند.

به گزارش خبرنگار «تابناک اجتماعی»، بازی «ای...» که از سری بازی‌های گیم فورج (Gameforge) است مدتی است که مانند سایر بازی‌های رایانه‌ای این گروه طرفداران زیادی در کشور پیدا کرده است.

این بازی به ظاهر ساده تلاش کرده است موضوع شراب خواری را تبلیغ کند به شکلی که بازیکنان باید در این بازی نسبت به برداشت از منابع انگور و سپس نسبت به ایجاد کارخانه آب انگورسازی (شرابخانه) اقدام کنند. در این بخش بازیکن می تواند مشخص کنند دقیقاً چه مقدار آب انگور (شراب) به ساکنین ارائه شود. هرچه آب انگور بیشتری ارائه شود، ساکنین خوشحال‌تر می‌شوند!

در توضیح این بخش آمده است: «بعد از یک روز کاری سخت هیچ چیز به اندازه یک لیوان آب انگور خنک نمی‌چسبد. به همین دلیل ساکنین تو به آبمیوه فروشی می روند و هنگامی که آهنگهای قدیمی خوانده می شود، آنها با خوشی و شادی به خانه هایشان می روند. هر توسعه در آبمیوه فروشی به تو اجاره می دهد تا آبمیوه بیشتری ارائه دهی.»

 

جالبتر آن که در نسخه های جدیدتری این بازی بخشی به نام «معجزه‌ها» اضافه شده است که در این بخش قلعه آهنگری هیفاستوس یا همان الهه آتش و فلز، جنگل هایدس یا همان الهه مرگ، باغ های دیمیتر یا همان الهه کشاورزی، معبد آتن یا همان الهه حکمت و فلسفه، معبد هرمس یا همان الهه بازرگانی، قلعه آرز یا همان الهه جنگ، معبد پوسایدون یا همان الهه دریا و کلاسوس یا همان مجسمه بزرگ نامگذاری شده‌اند و بازیکن باید با ساخت معبد و اهدا کردن به این بت‌ها منتظر معجزه بماند.

در تعریف معبد آمده است: «معبد محل باورها، عقاید و اندیشه است. کشیشان در اینجا زندگی می‌کنند، الهه های خود را ستایش می کنند و سخنان آنان را در سرتاسر جزیره منتشر می کنند. تو هم می توانی در اینجا برای معجزه ها دعا کنی، به شرطی که به آنها احترام بگذاری.»

تمامی این موارد در حالی است که مسئولان این بازی با مهر وزارت ارشاد تاییدیه به بازی خود زده‌اند. موضوعی که به نظر می‌رسد مسئولان وزارت ارشاد باید در باره این بازی و بازی‌های رایانه‌ای دیگر توجه جدی‌تری داشته باشند.

 

http://www.tabnak.ir/fa/pages/?cid=123164

تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۸۹ - ۱۱:۱۷

 

/ 2 نظر / 17 بازدید
كربلائي

سلام ! ضريح عاشقي نيز منتظر نظرات سازنده ي شماست! نيم نگاهي و زيارتي!

مسعود

سلام اینا همه چرت و پرت هست این یه بازی. فک کنم همه شما تا حالا آب پرتغال یا آبمیوه خوردید پس شما هم شرابخواری کردین اون معبد ها هم واسه تنوع بازی هست اگه بخواین اینجوری فک کنید این بازی داشتن برده رو هم تبلیغ میکنه نه آقا این طور نیست اول بازی کنید بعد قضاوت