کلینتون: جنبش سبز با کمک توئیتر موثرتر از تحریم‌ها برای براندازی است

به گزارش فارس به نقل از روزنامه آمریکایی "وال‌استریت ژورنال "، "هیلاری کلینتون " در سخنرانی روز پنج‌شنبه گذشته خود در "نیوزیم " (Newseum) یا همان موزه خبر و روزنامه‌نگاری واقع در واشنگتن در رابطه با آزادی اینترنت گفت: همچنانکه من امروز در اینجا با شما سخن می‌گویم، ماموران سانسور کشورها در تلاش‌ هستند تا سخنان من را نیز از صفحه تاریخ حذف کنند. اما تاریخ خود چنین روش‌هایی را محکوم کرده است. دو ماه پیش من به آلمان رفتم تا در مراسم بیستمین سالگرد فروپاشی دیوار برلین شرکت کنم. دیوار برلین نماد "جهانی تقسیم شده " بود. امروز نیز زیرساخت نمادین عصر حاضر، اینترنت است. که به جای جدایی، نماد ارتباط است.
وی افزود: اما همچنان که شبکه‌های اینترنتی در سراسر جهان گسترده می‌شود، دیوارهای مجازی (سانسورها) نیز به جای دیوارهای قابل مشاهده نمایان می‌شوند. برخی کشورها موانع الکترونیکی را ایجاد کرده‌اند تا مانع از دسترسی مردم کشورشان به شبکه‌های جهانی شوند.
وزیر امورخارجه آمریکا مدعی شد: دولت‌ برخی کشورها متفکران مستقل را که از این گونه ابزارها استفاده می‌کنند، هدف قرار داده‌اند. برای مثال در تظاهراتی که به دنبال انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران برگزار شد، فیلم منتشر شده از قتل یک زن جوان (ندا آقاسلطان) نشانگر وحشی‌گری دولت ایران بود.
وی در ادامه ادعاهایش افزود: گزارش‌هایی به دست ما رسیده‌ است از اینکه ایرانیانی که خارج از این کشور زندگی می‌کنند، انتقادهایی را از طریق اینترنت در رابطه با رهبران کشورشان منتشر کرده‌اند و به دنبال آن نیز مجازاتهایی در خصوص اعضای خانواده‌هایشان در ایران اعمال شده است. علیرغم اقدامات شدید دولت ایران در ایجاد رعب و تهدید، روزنامه‌نگاران شجاع در ایران به استفاده از فناوری (اینترنت) ادامه می‌دهند تا به جهانیان و هم‌وطنان خود در خارج از این کشور نشان دهند که در داخل ایران چه اتفاقاتی در حال رخ دادن است.
هیلاری کلینتون افزود: و شجاعت آنان تعریف مجددی است از اینکه چگونه فناوری برای انتشار حقیقت و افشاء ظلم و ستم مورد استفاده قرار می‌گیرد.
وال‌استریت ژورنال در ادامه گزارش خود ضمن اشاره به استفاده فراوان از شبکه توییتر در تحولات اخیر در ایران مدعی شد: چنانچه به "انقلاب سبز " در ایران که توسط شبکه اجتماعی "توییتر " قدرتمند شده است، بنگرید خواهید دید که از فناوری شبکه‌های اجتماعی نظیر توییتر بهره گرفته است تا در مقایسه با سال‌ها تحریم، تهدید و مذاکرات در ژنو، اقدامات بیشتری را در جهت تغییر حکومت در جمهوری اسلامی صورت دهد.

وال‌استریت ژورنال با اشاره به تلاش‌های دولت آمریکا برای دسترس قرار دادن وب‌سایت‌هایی که در راستای سیاست‌های آمریکا و برای تغییر نظامهای مخالف گسترش سلطه آمریکا‌ فعالیت می‌کنند، ادامه داد: فعالیت‌های صورت گرفته توسط وزارت خارجه آمریکا برای حمایت مالی از توسعه فناوری در جهت کمک به خنثی کردن سانسورهای اینترنتی و مقابله با تلاش‌ها برای محدود کردن دسترسی به اطلاعات در اینترنت می‌تواند ضربه مهمی به مقامات دولت چین باشد.
وزیر خارجه آمریکا با تاکید بر تلاش‌های آمریکا در جهت گسترش شایعه‌پراکنی و حملات امنیتی و روانی به کشورهای هدف از طریق وب‌سایت‌های اینترنتی، همچنین تصریح کرد: به عنوان بخشی از تعهد آمریکا به حمایت از بخش‌های خصوصی مسئول در زمینه فراهم‌ کردن آزادی اطلاعات، وزارت خارجه آمریکا ماه آینده قرار است نشستی را در سطحی عالی‌رتبه به ریاست "رابرت هورمتس " (Robert Hormats) و "ماریا اوترو " (Maria Otero) معاونان وزارت خارجه آمریکا برگزار کند تا نمایندگان شرکت‌هایی که خدمات شبکه‌های اینترنتی را فراهم می‌آورند برای گفت‌وگو در خصوص "آزادی اینترنت در جهان " گردهم آورد.
کلینتون همچنین اشاره کرد: ما هم‌اکنون نیز اقداماتی را به عنوان یک کشور و همچنین به عنوان یک وزارتخانه و نهاد دولتی انجام داده‌ایم تا راه‌حل‌هایی دیپلماتیک را برای افزایش امنیت سایبری در جهان بیابیم. چندین سازمان متفاوت تا کنون در خصوص این مسئله به یکدیگر ملحق شده‌اند و دو سال پیش ما دفتری را ایجاد کردیم تا سیاست خارجی آمریکا را در فضای سایبری هماهنگ کند.
این فعالیت‌های وزارت خارجه آمریکا پیش از این نیز سابقه داشته و بیشتر با هدف بالا بردن ضریب امنیت جهت پوشیده ماندن فعالیت‌های جاسوسی اعضای سرویس‌های امنیتی این کشور و همچنین فعالان سایبری ضد نظام‌های مخالف آمریکا انجام می‌شده است.
وی در ادامه می‌افزاید: ما همچنین اقداماتی را انجام داده‌ایم تا به این چالش در سازمان ملل و دیگر مجامع چندجانبه بپردازیم و ایجاد امنیت سایبری را در دستور کار جهان قرار دهیم.
کلینتون در ادامه اظهارات خود بار دیگر به ایران اشاره کرد و بر تلاش‌های آمریکا برای سازماندهی نیروهای ضد جمهوری اسلامی تاکید می‌کند و می‌گوید: در ایران، مولداوی و بسیاری کشورهای دیگر، هماهنگ‌سازی آنلاین، ابزاری مهم برای پیشبرد دموکراسی است و شهروندان این کشورها را قادر می‌سازد تا به نتایج مشکوک انتخابات در کشورهایشان اعتراض کنند.
وزیر خارجه آمریکا در خاتمه تصریح کرد:‌ما نمی‌توانیم تحمل کنیم که دیوارهای سانسور، مردم را در سراسر جهان از خانواده انسانی ما جدا کند. ما نمی‌توانیم در رابطه با این مسائل ساکت باشیم و تنها فریادهای آنها را بشنویم. ما باید همگی از آزادی استفاده از اینترنت پشتیبانی کنیم.

لینک: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8811030629

88/11/03 - 16:05
شماره:8811030629
/ 1 نظر / 19 بازدید
آرش پورعلیزاده

سلاممجدد مهندس! ممنون از لطف تان. بنده هم لینک شما را در پیوندهای الفبایی ( متحرک ) وبلاگم به اسم اضافه کردم. یاعلی