"با یک سرباز دوست شو"؛ پروژه جدید دیپلماسی عمومی اسرائیل

به گزارش گرداب به نقل از فارس، مجله "شالوم لایف" در گزارشی به بررسی جدیدترین تلاش رژیم صهیونیستی برای تطهیر چهره ارتش این کشور جهت توجیه جنایات این رژیم علیه ملت فلسطین پرداخته است.

در این گزارش آمده است: «گروهی از کهنه سربازان اسرائیلی، به منظور ترمیم افکار عمومی منفی جهان نسبت به اسرائیل، پروژه جدیدی را آغاز کرده‌اند. آنها در این پروژه تلاش دارند چهره جدیدی از ارتشی که در آن خدمت کرده‌اند را به نمایش بگذارند.»

این گروه وب سایتی را با عنوان "با یک سرباز دوست شو" راه اندازی کرده‌اند که در آن کاربران سایت می‌توانند هر سؤالی را که می‌خواهند مطرح سازند و از کهنه سربازان اسرائیلی پاسخ خود را دریافت کنند.

دانیل نیسمان، مدیر عامل 24 ساله این سایت می‌گوید: «نام سرباز به ذهن بسیاری از مردم، تنها یک یونیفرم را متبادر می‌کند. ما می‌خواهیم که مردم چهره انسانی ارتش اسرائیل را ببینند.»

با سرلوحه قرار دادن این شعار، نیسمان، یاگیل بینگلاس و جاش مینتز، کهنه سربازان ارتش اسرائیل، سایت "با یک سرباز دوست شو " را راه اندازی کرده‌اند.

با یک سرباز دوست شو، وب‌سایتی تعاملی است که کابران آن به راحتی می‌توانند از کهنه سربازان اسرائیلی که اکنون به عنوان سفیران صلح فعالیت می‌کنند، هر آنچه که در ذهن دارند بپرسند؛ در مورد دوره خدمت آنها، زندگی در ارتش یا مشروعیت و قانونی بودن فعالیت‌های ارتش و همچنین در مورد منازعات خاورمیانه و سیاست‌های اسرائیل در این زمینه که می تواند به ذهن هر شخص بیاید.

طرحی که به ظاهر با ارتش رژیم صهیونیستی بی ارتباط است
هر یک از کاربران با مطالعه پس‌زمینه موجود از کهنه سربازان در سایت، یکی از آنها را انتخاب کرده و سؤالات خود را مطرح می‌کند.

سپس سرباز مربوطه در حد معلومات و تجربیات خود به سؤالات پاسخ داده و آن را در اختیار کاربر می‌گذارد. این وب‌سایت نه با ارتش و نه با حکومت اسرائیل، ارتباطی ندارد از این رو دیدگاه‌هایی که در آن مطرح می‌شود، بیانگر سیاست‌های رسمی ارتش نیست.

بی‌علاقگی مردم به تلاش‌های دیپلماسی عمومی اسرائیل
آنچه که سبب شد این وب‌سایت طراحی و راه اندازی شود، این بود که هر سه بنیانگذار "با یک سرباز دوست شو"، خود را درگیر جنگی یافتند که در وب‌سایت‌های اجتماعی، مانند یو‌تیوب، علیه ارتش اسرائیل برپا بود و اتهاماتی واهی به آن وارد می‌شد. به زودی آنها متوجه شدند که برای ایجاد تغییری حقیقی در افکار عمومی نسبت به ارتش اسرائیل، پاسخ به این اتهامات به صورت آنلاین کافی نیست. بنابراین آنها به چیزی که آن را "دیپلماسی مردمی" نام نهادند، روی آوردند؛ با این اعتقاد که برقراری ارتباط شخصی و دست یافتن به تفاهم می‌تواند منجر به زمینه سازی‌های مناسب برای برقراری صلح شود.

مینتز همچنین از بی‌توجهی و بی‌علاقگی مردم به تلاش‌های دیپلماسی عمومی اسرائیل اشاره کرد و مدعی شد که بسیاری از مردم خارج از اسرائیل، به این تلاش‌ها هیچ اعتقادی ندارند. بنابراین ما تلاش می‌کنیم سفیرانی دیجیتال باشیم.

هدف کشورهای دشمن
وب‌سایت "با یک سرباز دوست شو"، به هر سؤالی از هر جای این دنیا پاسخ خواهد گفت، اما تأکید دارد که هدف اصلی آن، کشورهایی هستند که رویکرد مثبتی نسبت به اسرائیل ندارند. بنیان گذاران این سایت مدعی هستند که اینترنت تنها راهی است که به شهروندان این قبیل کشورها این فرصت را می‌دهد که خود بدون واسطه و به صورت مستقیم تصویری صحیح از آنچه که واقعاً در اسرائیل در حال رویداد است ببینند.

بنیان گذاران وب سایت امیدوارند در آینده‌ای نزدیک، با تحکیم پایه‌های پروژه‌ای که آغاز کرده‌اند، کهنه سربازان عرب زبان و همچنین کهنه سربازان بدوین و دروزی نیز به جمع ایشان بپیوندند.

http://www.gerdab.ir/fa/news/4670

/ 0 نظر / 9 بازدید