دیلی تلگراف: آیت الله صفوی خواستار ممنوعیت بازیهای ویدئویی مبتنی بر اسلام هراسی

به نوشته شماره امروز این روزنامه انگلیسی در اینترنت، آیت الله سلمان صفوی معتمد قدیمی مقامات بلند پایه ایرانی گفت اگر انگلیس می خواهد مانع گرایش جوانان مسلمان به تندروی شود، باید فیلم ها و بازی های رایانه ای اسلام هراسانه را ممنوع کند.
صفوی در مصاحبه ای با این روزنامه گفت جوانان مسلمان نباید به داعش که یک گروه تروریستی است بپیوندند.
وی تاکید کرد یکی از انگیزه های کسانی که چنین کاری کرده اند احساس تبعیضی است که فیلم ها و بازی های رایانه ای که اسلام هراسی را ترویج می دهند، در آنها ایجاد می کنند.
وی به فیلم یا بازی ویدئویی خاصی اشاره نکرد اما فیلم هایی که اخیرا منتشر شده اند مانند تک تیرانداز آمریکایی متهم به ایجاد نفرت بر ضد مسلمانان شده اند. شکایت های مشابهی از بازی های رایانه ای مانند ندای وظیفه نیز مطرح شده است.
آیت الله صفوی گفت در این فیلمها، بازی ها یا اخبار، مسلمانان و اسلام به طور مداوم به همراه تروریسم، خشونت و عقب ماندگی نشان داده می شوند که دائما با آمریکایی ها و اروپایی های سفید پوست درگیر هستند.
وی افزود این مسئله موجب احساس بیگانگی و انزوا به خصوص در جوانانی می شود که رویای موفقیت در زندگی و حضور در جامعه را دارند اما می بینند زندگی، اعتقادات و مقدسات آنها پیوسته مورد حمله و تحقیر قرار می گیرد.
صفوی در ادامه گفت اسلام هراسی در این فیلم ها و بازی ها باید به عنوان عاملی برای ترویج و کمک به تروریسم و ارتکاب جنایات ناشی از نفرت تلقی شود.
سخنان وی ممکن است مشاجراتی را در انگلیس ایجاد کند، کشوری که برخی در آن معتقدند قوانین بر ضد توهین به مذاهب تلاشی است برای جلوگیری از آزادی بیان به خصوص پس از حمله ماه ژانویه به شارلی ابدو در فرانسه.
صفوی افزود مشکل اینجاست که جوانانی که به این گروه ها جذب می شوند، این کار را تنها راه چاره خود می دانند.
وی این سخنان را در سفر اخیر خود به لندن در یک جلسه پرسش و پاسخ که روزنامه دیلی تلگراف ترتیب داده بود بیان کرد.
صفوی یکی از معدود مقامات بلند پایه ایرانی است که به طور مرتب به انگلیس سفر می کند و در موضوعات حساس دیپلماتیک به عنوان یک عامل پشت پرده عمل می کند.
برای مثال در پی خشمی که از انتشار رمان آیات شیطانی سلمان رشدی در سال 1989 ایجاد شد، وی مذاکرات پشت پرده میان انگلیس و ایران را هدایت کرد.

واحد مرکزی خبر


http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/middleeast/iran/11510873/Iranian-cleric-Ban-Islamophobic-video-games-to-stop-radicalisation.html

/ 0 نظر / 47 بازدید