بارگذاری بازی ضداسلامی در سایت کانون‌ بازی‌های رایانه‌ای

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، شرکت اکتیویژن (Activision) یکی از شرکت‌های ‌آمریکایی تولید و انتشار بازی‌های رایانه‌ای است که در زمینه پخش و تولید کنسول بازی و بازی‌های رایانه‌ای فعالیت می‌کند و یکی از مهم‌ترین و پرطرفدار‌ترین بازی‌های تولید این شرکت سری بازی‌های ندای وظیفه یا همان Call of Duty است که به طور خلاصه در میان طرفداران CoD نامیده می‌شود.

این بازی رایانه‌ای در برخی از جوامع گیمرهای مسلمان تحریم شده است و برخی از بازیکنان حرفه‌ای بسیار خشمگین هستند. دلیل این ناراحتی توهین به مقدسات اسلامی است. همچنین نسخه Warfare۲ این بازی با توجه به محتوای آن به شدت ضداسلامی است.

جشنواره شکوفا از سال 91 با کانون‌های هفتگانه آغاز به کار کرد که کانون بازی‌های رایانه‌ای یکی ازکانون‌های پرطرفدار این جشنواره به شمار می‌رود و در سال 92 نیز سرورکانون‌های بازی‌های رایانه‌ای با همکاری سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران و بنیاد بازی های رایانه ای به نشانی game.mytehran.ir راه‌اندازی شد.

در سایت کانون بازی‌های رایانه‌ای آمده است: «محتوای یک بازی با بهره‌گیری از جذابیت‌های بصری و مهارتی خود می‌تواند یک هنجار، یک باور و حتی یک دیدگاه اجتماعی یا سیاسی را به مخاطب خود القا کند. از آموزش زبان و لغات جدید و مهارت‌های گفتاری و شنیداری، مهارت‌های منطقی و ریاضی گرفته تا انتقال میراث تاریخی، فرهنگی، آگاهی و بینش اجتماعی، همه و همه می‌توانند در یک بازی ایجاد شوند. همچون همیشه در اینجا هم مسئله بر سر توجه به مخاطب این بازی‌هاست.» که بارگذاری این بازی در این سامانه با هدف و چشم‌انداز سایت نیز در تناقض است.

هم‌اکنون120 هزار گیمر در سرورکانون‌های بازی‌های رایانه‌ای و 150 هزار نفر نیز در کانون‌های بازی‌های رایانه‌ای شکوفا ثبت نام کرده‌اند.

بنیاد ملی بازی‌های رایانه مقصر است؟

برای پیگیری این موضوع که چرا باید یک بازی ضداسلامی در این سامانه بارگذاری شود، با یکی از مدیران جشنواره شکوفا صحبت کردیم.

وی عنوان کرد که در جریان ضداسلامی بودن بازی کال آف دیوتی نبودم و حتما این موضوع را در اتاق فکر کانون و شورای راهبری که با حضور رئیس بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای برگزار می‌شود، مطرح خواهیم کرد.

این مقام مسئول تصریح کرد: هدف‌مان از بارگذاری بازی‌های رایانه‌ای در سایت کانون‌ها، حمایت از تولیدکنندگان است که البته از سال 94 تلاش خواهیم کرد تا از بازی‌های خارجی کمتر استفاده کنیم و بیشتر بازی‌های ایرانی را در سایت بارگذاری کنیم.

وی بیان کرد: برای تک تک بازی‌هایی که در سایت کانون بازی‌های رایانه‌ای بارگذاری می‌کنیم با تأیید بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای است چراکه ما تنها در حوزه فنی پاسخگو هستیم و بنیاد هم باید در حوزه محتوا پاسخگو باشد.

وی افزود: برای بارگذاری بازی‌های خارجی در سایت کانون‌های بازی‌های رایانه‌ای نیازمند سورس هستیم که این سورس را از بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای دریافت کرده‌ایم؛ بنابراین بنیاد کاملا در جریان بازی‌های خارجی است که در سایت بارگذاری می‌کنیم.

هیچ مکاتبه‌ای انجام نشده است

حسن کریمی‌قدوسی، رئیس بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، که سه روز از واگذاری این مسئولیت به وی می‌گذرد و پیش از این فیض‌آبادی، رئیس بنیاد بود، در خصوص اینکه کانون‌های بازی‌های رایانه‌ای برای بارگذاری بازی‌ها با بنیاد ملی‌ بازی‌های رایانه‌ای هماهنگ است، گفت: هیچ مکاتبه رسمی در خصوص محتوای بازی‌ها و بارگذاری آنها با بنیاد انجام نشده است.

وی افزود: محتوای هیچ یک از بازی‌هایی که در کانون‌های بازی‌های رایانه‌ای بارگذاری می‌شود، از سوی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای تأیید نشده است.

ابهام در بارگذاری و عدم بارگذاری

بر همگان روشن است که بازی Call of Duty Modern Warfare۲ یک بازی ضداسلامی است و هیچ حرف و حدیثی برای بارگذاری این بازی در سایت نمی‌ماند. وقتی مرکزی و ارگانی تصمیم به چنین اقدامی می‌گیرد تا بازی‌هایی را در سایت بارگذاری کند، قطعا کارشناسانی در استخدام خود دارد که بتوانند محتوای بازی‌ها را ارزشیابی کند و حال چطور می‌شود که چنین بازی ضداسلامی که مسلمانان دنیا آن را تحریم کرده‌ایم، در کشورمان که کشوری اسلامی است و آن هم در سایت یک ارگان رسمی بارگذاری کنیم.

از مهم‌ترین نمادها و نشانه‌های ضداسلامی بودن این بازی پرطرفدار نمونه‌های فراوانی وجود دارد. مدتی قبل انجمن‌هایی از گیمرهای جهان اسلام همچون گیمرهای امارت اقدام به اعتراضاتی در مورد استفاده از این نمادها در بازی کردند و کار تا تحریم بازی توسط برخی گیمرها هم پیش رفت و در نهایت منجر به عذرخواهی رسمی مسئول روابط عمومی شرکت اکتیویژن از کاربران مسلمان گردید و قول حذف نقشه در این بخش داده شد. هر چند این وعده عملی شد ولی در اصل ماجرا که رویه جنگ با اسلام در رویکردهای نامحسوس و خارج از آستانه حسی است را نمی‌توان نادیده گرفت.

http://iqna.ir/fa/News/3331886

/ 0 نظر / 34 بازدید