وقتی فدائیون وارد می شوند دنیا تغییر میکند!!

خالق این بازی شرکت یوبی سافت بود شرکتی که سبک حماسه ای را میتوان گفت زنده کرد و بوجود آورد با این بازی ، اگر شما به یاد داشته باشید در نسخه سه شاهزاده ایرانی قرار بود شاهزاده آزادانه بر پشت بام ها و یا در سطح شهر به گردش به پردازد ، حتی داستان ، تیز های تبلیغاتی و عکس های اولیه این صحبت را به واقعیت نزدیک تر کرد بود اما یوبی سافت در یک اقدام غافلگیرانه اعلام کرد تغییراتی در نسخه سوم شاهزاده داده است و... همین طور که ملاحظه میکنید بیشتر اون تغییر ها در آن بازی برای بوجود آوردن یک بازی جدید به نام عقیده فدائیون (Assassin`s Creed) بود ، یوبی سافت با تغییر دادن نسخه پایانی شاهزاده ایرانی باعث خلق یک بازی جدید شد بازی که در اوایل با نام پروژه آدم کشی شناخته میشد یوبی سافت برای اولین بار در یکی از کنفرانس ها بازی را معرفی کرد که نام آن پروژه آدم کشی بود و درباره داستان صحبت کرد و اعلام شد این بازی مولتی پلتفورم میباشد اما پس از آن دیگر خبری از این بازی نشد تا سر و صدای AC در E3 به صدا در آمد بازی که باعث شد همه منتقدین آن را بهترین در E3 بنامند این کار باعث شد یوبی سافت کار خود را برای این بازی از قبل بیشتر کند ، از این رو کارگردان بازی را Jade Raymond انتخاب کرد او در اولین پروژه از سه گانه شاهزاده ایرانی که موفق ترین آن نیز بود شرکت داشت این امر باعث شد بازی کنان امید بیشتری نسبت به این بازی پیدا کنند .

داستان بازی :

 داستان بازی در زمان قرن 12 روایت میشود ، موضوع بازی جنگ های صلیبی است شخصیت اصلی بازی الطیر نام دارد ، الطیر در زبان عرب به معنی عقاب است و به همین جهت هم این اسم برای او انتخاب شده است که الطیر لباس مانند گونه ای عقاب خاص میپوشد عقابی که رنگ سفید و سری سیاه دارد ، این عقاب همیشه همراه الطیر هست به گونه ای در انجام رساندن مراحل عقاب قبل از او هدف را شناسایی میکند و به دنبال او میرود و سپس الطیر وارد میشود هرچند خیلی ها اعتقاد دارند الطیر همان عقاب است!! برسیم به داستان

بازی :

همین طور که گفته شد داستان بازی در زمان جنگ های صلیبی اتفاق می افتد یعنی سال  1191 گروهی به نام Assassin`s Creed تصمیم میگیرند برای به پایان رساندن جنگ 9 تن از رئیس های اصلی این جنگ را به قتل برسانند که در راس آنان LionHeart_king Richard (ریچارد شیر دل) قرار دارد ، فرمانده این گروه سورین نام دارد او به دنبال افرادی قدرت مند برای انجام این قتل ها هست الطیر که گذشته بسیار سخت و بدی داشته است که در طول بازی با آن آشنا خواهید شد یکی از بهترین ماموران او به حساب می آید از این رو سورین تصمیم بر این میگیرید که ماموریت قتل این 9 پادشاه را که در راس آنان نیز ریچارد شیر دل قرار دارد را الطیر به عهده بگیرد ، اما نا گفته نماند که الطیر نیز مانند شاهزاده در زمان گذر خواهد کرد اما مثل او زمان را کنترل نمیکند رایموند کارگردان بازی در یکی از مصاحبه های خود اعلام کرد الطیر در یکی از مراحل میمیرد و در آینده بیدار میشود! جالب است بدانید الطیر در یکی از مراحل توسط ریچارد شیر دل دستگیر میشود و به زندان میرود اما از آن جا فرار میکند حالا چه گونه باید منتظر ماند.شخصیتی در بازی به نام Tamir وجود دارد ، او یک مسلمان بوده و یهودیان قاتل را به قتل میرساند هنوز اطلاعات کاملی درباره این شخصیت در دست نیست.

فدائیون یا حشاشین چه کسانی هستند؟

فدائیون که انان را حشاشین نیز مینامند قبل از جنگ های صلیبی افراد مسلمانی بودند که برای پول آدم میکشتند به طوری که مسیحیان معتقد بودند آنان برای پول حتی از زن و بچه خود نیز میگذشتند ، اما در زمان حسین صباح تغییراتی در این گروه انجام شد خیلی ها اعتقاد دارند امیر کبیر نیز توسط حشاشین همان فدائیون کشته شد ، بعد از روی کار آمدن حسین صباح که در زمان جنگ های صلیبی بود این گروه راه خود را تغییر داد دیگر برای پول مردم را به قتل نمیرساند بل که برای به پایان رساندن این جنگ به نفع مسلمانان می کوشیدند حتما فکر میکنید چرا آنان را حشاشین مینامند؟ در این گروه رسمی وجود داشت مبنی بر آن که ماموری که قرار بود به سراغ هدف خود برود قبل از رفتن کمی حشیش می کشید و بعد به دنبال هدف خود میرفت اما چرا فدائیون مینامند؟ آنان افراد فدائی بودند به صورتی که اگر یکی از آنان بعد از انجام رساندن ماموریت خود زنده میماند مایه ننگ خود و اطرافیانش به حساب می آمد بنابر این پس از به قتل رساندن هدف خود آنان هیچ تلاشی برای فرار نمی کردند و یا دوستانشان نیز به کمک آنان نمی آمدند ، آنان مذهب شیئه داشتند اما نه 12 امام بل که تنها 6 امام را مانند شیعه ها پذیرفتند اما امام 7 را پسر بزرگتر امام 6 میدانستند.

چرا الطیر یک انگشت ندارد؟

اگر در تریلر های بازی دیده باشید الطیر یک انگشت ندارد و به جای آن چاقو وجود دارد چرا این انگشت قطع میشود؟شما برای ورود به این گروه باید حسن نیت خود را نشان دهید این کار تنها با قطع کردن یک قسمت از بدنتان انجام میشود البته این کار بیهوده نیست بل که با قطع کردن انگشت سمت چپ شما چاقویی در مچ شما قرار میگیرید که با فشردن یک دکمه به وسیله شستتان این چاقو بیرون می آید این چاقو بهترین یار و همدم شما در مراحل بازی میباشد و هیچ گاه از الطیر جدا خواهد شد. طرز کار این چاقو بسیار ساده است الطیر در زمان مورد نیاز با فشار دادن شست خود بر روی دکمه ای که روی کف دستش قرار دارد باعث خارج شدن چاقو میشود و به دلیل نبود یک انگشت سرباز ها قادر به شناخت آن نیستند.

مکان های بازی :

طبق اعلام یوبی سافت بازی در مراحل اول در فرانسه اتفاق می افتد و بعد از آن به سرزمین مقدس Holy Land یعنی اورشیلم میرود ، بازی در سه شهر Druslim , Damaskes , Eidcker اتفاق می افتد تمامی جزئیات شهر ها به بهترین شکل ممکنه طراحی شده اند ، تمامی بازی از عکس های به جای مانده در قرن 12 الهام گرفته شده و طراحی شده اند باید گفت سازندگان در این بخش سنگ تمام گذاشته اند آیا تا بحال فیلم رابین هود که از شبکه پایتخت هر شنبه ها پخش میشود را دیده اید؟ اگر دیده باشید متوجه شباهت های محیط بازی به این فیلم خواهید شد ، مثلا در شهر دمشق شما میتوانید حال و هوای فرهنگ عرب را ببینید لباس های مردم که همه همانند لباس های آن زمان عرب ها هستند واقعا سازندگات زحمت بسیاری برای محیط بازی کشیده اند میتوان گفت فدائیون از نظر محیط واقعا حرف اول را بین تمامی بازی ها در تمامی سبک ها میزند هرچند بازی آلن ویک تا حدودی از لحاظ طراحی محیط از این بازی سر تر به حساب می آید اما این امر چیزی از قدرت فدائیون کم نخواهد کرد. میلیون ها کیلومتر که میتوانید با اسب و یا شتر مسافرت کنید بله اسب ، الطیر قادر هست سوار اسب شود و از منطقه ای به منطقه دیگر برود.

گرافیک بازی:

کمی درباره گرافیک مکان ها صحبت کردیم اما حالا میرسیم به گرافیک محیط و فیزیک بازی ، دیگر چه میتوان گفت؟ همه چیز در بازی عالی است طراحی شخصیت ها که شما احساس میکنید آنان از پوست و گوشت ساخته شده اند وقتی شما به آنان حمله میکنید و دشمنان را با شمشیر خود نوازش میدهید بعضی هایشان نخواهند مرد بل که زخمی شده و روی زمین از درد به خود میپیچند ، جلوه عالی خون وقتی که بافشار از بدن دشمن شما بیرون میریزد چند دقیقه ای شما را سر گرم خود خواهد کرد ، سایه پردازی ها به خوبی خوب طراحیش شده اند به دلیل آن که شما در بازی 24 ساعت به فعالیت خواهید پرداخت سایه ها با تغییر مسیر خورشید تغییر خواهند کرد آیا باورتان میشود؟ این چنین قدرت گرافیک در بازی؟ سازندگان بازی ادعا کرده اند بیش از 300 شخصیت در بازی وجود دارد و حتی در عکس های منتشر شده تعدادی از این شخصیت ها را به نمایش گذاشته اند!! کارگردان بازی میگوید : شما در هیچ محل افراد را همانند هم نخواهید دید آنان با یک دیگر فرق دارند اما درباره این صحبت کمی جای بحث است ، یوبی سافت خود اعلام کرده است این اولین و بزرگترین تجربه گرافیکی اش به حساب می آید این نشان میدهد اساسین با چه قدرتی در حال ساخت است ، سازندگان به تمامی محیط بازی توجه داشته اند آنان ادعا میکنند هیچ خانه ای همانند دیگری نخواهید دید حتی خرابه ها هم با هم فرق دارند شما میتوانید آثار خشت و گل را در ساختمان ها ملاحظه کنید میتوانید شیار های روی چوب را از نزدیک ببینید خیلی جالب است نه؟ هرچند در حال حاضر هیچ خبری از شب در دمو های عرضه شده نبوده است اما سازندگان در باره گیم پلی بازی صحبت های بسیاری کرده اند که در آینده به آن میپردازیم اما در باره روز زاویه تابش نور خورشید در روز تغییر میکنید یعنی بازی همانند GTA دارای زمان است اما قدرت گرافیک این بازی بسیار بالا تر از GTA میباشد به گونه ای که شما میتوانید تغییر رنگ را در غروب خوردشید هر لحظه ملاحظه کنید تغییر زاویه سایه شما و مردم و حتی خانه ها که اگر ساعاتی در یک طرف بوده است حال به طرف دیگر میرود. محیط بازی تخریب پذیر هستند به گونه که شما میتوانید دشمنان را به طرف کمد ها و... بفرستید تا وسایل بر سر انان خراب شود. چیز که در بازی جالب است در مکان های خاص کاه و یونجه هایی وجود دارد که شما میتوانید از مناطق مرتفع بر روی آنان به پرید بدون آن که آسیب ببینید ، شما وقتی شروع به شمشیر زنی میکنید دیگه واقعا حس فلز بودن شمشیر به شما دست خواهد داد انعکاس نور خورشید بر روی شمشیر خود را خواهید دید نکته جالب این است که وقتی شما شمشیر را وارد بدن دشمن خود میکنید میتونید نوک شمشیر را از پشت او ببینید که خارج شده است و با هر ضربه خون از بدن دشمن در هوا پخش خواهد شد این بخش واقعا منحصر به فرد است. آخرین نکته ای که باید درباره گرافیک اشاره کنم طراحی عالی امواج ، دریا و حوض ها است کلا طراحی آب در بازی واقعا زیباست انعکاس نور در آب بسیار دلپذیر است و امواج دریا بسیار خوب و طبیعی طراحی شده اند و آب مثلا یک حوض به کوچیکترین شیئه که درونش بیوفته عکس العمل نشان میدهد از نکات ریز بازی به حساب می آید.

اما گرافیک این بازی به همین جا هم ختم نمیشود همین طور که گفتم گرافیک خیلی عالی دارد اما این بازی بی باگ هم نیست میتوان گفت از نظر باگ گرافیکی اساسین یک قدرت خاصی نسبت به دیگر بازی ها دارد ، در یکی از تریلر های به نمایش در آمده الطیر در حالی که از پشت به یک سرباز نزدیک میشود و اون رو با خنجر مخصوصش میکشه بعد از این عمل الطیر سرباز را از ساختمان به پایین پرتاب میکند اما جالب که جسد سرباز در هوا معلق باقی ماند!! در دموی دیگر الطیر درحالی که به دنبال یکی از آن 9 رئیس است از روی لوستر ها به طرف او حرکت میکند اما چیزی که بسیار جالب است الطیر به راحتی از بین تناب هایی که این لوستر را نگه داشته اند رد میشود!! ، یا در یکی دیگر از تریلر ها وقتی که الطیر سوار بر اسب خود است لباس او به درون اسب میرود اما این باگ دیگه واقعا شاهکار سازندگان است چون تمامی باگ ها بعد از یک ثانیه رفع میشوند اما وقتی لباس الطیر به درون اسب میرود دیگه به حالت عادی برگشتن لباس با خداست! ، باگ بعدی مربوط میشه به وقتی که چند زن از کنار الطیر در حال گذر هستند و بر روی سر خود چند تا کوزه قرار داده اند در نگاه اول وقتی الطیر به آنان میخورد کوزه زن اولی به زمین می افتد اما کوزه زن دومی و سومی در هوا قبل از آن که به زمین برخورد کنند میکشنند! ، همین طور که گفته شد در بازی مناطقی وجود دارد که شما میتوانید از از ساختمان های بلند به پایین بپرید بدون آن که صدمه جدی ببینید این مناطق که عمداتا مناطقی هستند که زیر ساختمان به وسیله یک گاری کاه وجود دارد که الطیر با پریدن بر روی آنان صدمه نمیبیند ، اما این بخش دیگه واقعا یک باگ حسابی تو بازی به حساب میاد الطیر در یکی از صحنه وقتی به پایین میپرد و روی این کاه و یونجه ها می افتد خواهید دید که دانه های کاه در هوا پخش میشوند اما به یک طرف میروند و به سرعت در هوا ناپدید میشوند ، در یک صحنه ملاحظه میکنیم که دوربین یک شات کامل از دست الطیر میگیرید که او خنجر خود را بیرون می آورد اما وقتی که صفحه در حال سیاه شدن است و دست الطیر حرکت میکند خنجر ناپدید میشود و دوباره پدیدار میشه ، این بخش از باگ های بازی بود که ما برای شما گفتیم البته نمیتوان درباره تریلر ها و عکس های بازی پیش نمایش درستی نوشت هنوز به عرضه بازی زمان بسیاری مانده است و مطمئنا تیم طراح بازی سعی خواهند کرد که این مشکلات را حل کنند هرچند که در بسیاری از مصاحبه ها خبرنگاران در باگ گیری حسابی کارگردان بازی را مسخره کردن به گونه که در یکی از مصاحبه در حالی خانوم رایموند در حال صبحت از آن بود که در بازی بیش از 300 شخصیت بجزء شخصیت های اصلی متفاوت وجود دارند مصاحبه کننده تریلری از بازی نمایش داد که در بخشی از تریلر بر روی سر چندین کارکتر در محیط بازی دایره ای قرمز رنگ کشیده شده بود که میتوانستید ببینید در یک محیط تنها 2 یا 3 فرد اصلی وجود دارند و بقیه کپی آنان هستند هرچند که خود خانوم رایموند درباره این مسئله صحبت کرد و گفت تمامی این مشکلات تا زمان عرضه بازی حل خواهد شد ما هم مثل شما امیدوارم که این باگ ها در زمان عرضه بازی کاملا رفع شوند حیف است بازی با این گیم پلی عالی و هوش مصنوعی فراتر از انتظار و داستان واقعا زیبا دارای باگ های بدی باشد ، هرچند این باگ ها تنها در گرافیک نیستند در ادامه پیش نمایش به بقیه باگ ها اشاره خواهیم کرد.

گیم پلی بازی :

گیم پلی بازی فدائیون واقعا عالی و منحصر به فرد است هر آنچه که در هیچ بازی ندیده اید در فدائیون خواهید دید ، گیم پلی بازی بسیار آزادانه است شما میتوانید در سطح شهر آزادانه به گردش بپردازید میتوانید بر روی پشت بام ها بروید یا در خیابان کنار مردم راه بروید ، یکی از توانایی های الطیر قدرت بالا رفتن از هر مکانی است الطیر قابلیت دارد از دیوار یک خونه بالا بره تا به پشت بامش راه پیدا کنه از پشتبامی به پشتبام دیگر برود ، دوربین بازی در حالت سوم شخص میباشد که در مواقع مورد نیاز شما میتوانید دوربین رو به حالت اول شخص تغییر دهید این حالت اول شخص مزایای بسیاری دارد اما از حالت اول شخص فقط زمانی میتوانید استفاده کنید که بی حرکت در مکانی بایستید این حالت برای شناسایی هدف الطیر است وقتی که الطیر میخواهد هدف خود را از میان سربازان و مردم شناسایی کند در مکانی می ایستد و با انتخاب خودتان دوربین به حالت اول شخص تغییر میکند بعد از آن شما میتوانید هدف مورد نظر خود  را که هاله ای نور سفید دورش را گرفته اند ببینید ، بخش جنگیدن واقعا لذت بخش است با هم مروری درباره حرکت های الطیر داریم :

1 : در حالت اول شما میتوانید دست دشمن را بگیرید به طرفی پرتاب کنید یا آن که او را به زمین بی اندازید و سپس شمشیر خود را بر سینه دشمن فرو کنید.

2 : در حالت دوم الطیر قادر است به آرامی از پشت به طرف دشمن حرکت کند و  او را از بلندی به پایین پرتاب کند.

3 : در این حالت او از خنجر خود استفاده میکند این حالت بیشتر زمانی به دردتان میخورد که در حال حرکت یا به دنبال هدف خود که درحال فرار کردن از شما است به این گونه که کافی است شما به هدف نزدیک شوید و سپس الطیر با خنجر خود گلوی دشمن را هدف قرار میدهد

4 : در این حالت شما میتوانید از مسافت های دور دشمن خود را هدف بگیرید به گونه ای که در پشت الطیر چاقو های پرتابی قرار دارد که او هر وقت نیاز داشته باشد آن را میتواند به سوی دشمن پرتاب کند این حالت بیشتر درزمانی به درد میخورد که دشمن شما دارای سلاح پرتابی مانند تیر کمان باشد و نزدیک شدن به او خطرناک است.

5 : شما میتوانید جایی را نشون کنید یقه دشمن را بگیرید و به آن جا پرتاب کنید اگر این مکان یک دار بست یا مکانی مخرب باشد که وقتی دشمن به طرف آن پرتاب شد با آن برخورد کند و خرابی های حاصل بر سر او بریزد مطمئنا دشمن شما خواهد مرد.

6 : شما میتوانید از نیروی دشمن بر علیه خودش استفاده کنید او وقتی در حال حمله کردن است الطیر با یک جای خالی دادن میتواند شمشیر را به راحتی به بدن هدف مورد نظرش فرو کند.

7 : شما میتوانید همین طور که در حال دویدن هستید دشمنانی که در مقابل شما ظاهر میشوند را به طرفی هل دهید مثلا فکر کنید شما از دست چند سرباز در حال فرار هستید و به درب خروجی قصر میرسید یک سرباز در آنجا بی خبر از همه چیز وایساده است شما میتوانید همین طور که در حال دویدن هستید به او ضربه بزنید و او را نقش زمین کنید.

8 : الطیر قادر به سوار شدن اسب است ، شما میتوانید سوار اسب شوید و همین طور که فرار میکنید از شمشیر خود استفاده کرده و دشمنان را از پای در آورید!

و...

این چند حالت برای جنگدین بود که البته به 8 حالت ختم نمیشه اما ما به همین قدر بسنده میکنیم ، گیم پلی بازی بسیار قدرتمند است شما میتوانید در حال فرار داربست ها و... را با شمشیر از بین ببرید و باعث بوجود آمدن سد در جلوی سربازان شوید ، میتوانید با چندین و چند سرباز شروع به جنگ کنید یا از دست آنان فرار کنید و به جایی پناه ببرید آزادی عمل در گیم پلی بازی بسیار زیاد است هر مکان که بخواهید میتوانید بروید از هر دیوار قادر به بالا رفتن هستید البته دشمنان شما هم تقریبا این قابلیت را دارا هستند تمامی گیم پلی بازی شاهزاده ایرانی در اساسین وجود دارد و حتی کمی هم کامل تر و پیش رفته تر شده است ، شما میتوانید بین خانه ها یا زیر پل ها از چوبی به چوب دیگر به پرید از آنان آویزان شوید و یا روی چوب ها راه بروید. شما همین طور که به دشمنان خود حمله میکنید قابلیت دفاع هم دارید الطیر توانایی دفاع در مقابل ضربات شمشیر دشمنان را داراست اما تا به حال همه تریلر های به نمایش در آمده دفاع الطیر یک سان بوده و هیچ تنوع در آن صورت نگرفته بهتر بگم یک دفاع خیلی بچه گانه ، ابتدایی و خشک دارد که اصلا برای این بازی با این گیم پلی عالی واقعا جای تاسف است. بخش خنجر نیز یکی از لذت بخش ترین بخش ها در گیم پلی بازی به حساب می آید به این گونه که کافیست شما به سرعت به طرف هدف خود حرکت کنید و با زدن یک دکمه خواهید دید الطیر به هوا بلند خواهد شد و دشمن شما را به زمین میزند ، شما میتوانید از سرباز ها به عنوان کمک نیز استفاده کنید به این گونه در حالی که در پشتبام خونه ها سعی بر فرار دارید وقتی میخواهید پایین بیایید بدون آسیب میتونید روی یکی از سرباز ها بپرید تا صدمه ای نبینید. اگر درحال فرار باشید یا به دنبال کسی باشید مردم باعث مشکلاتی برای شما خواهند شد در این بازی شما میتوانید آنان را کنار بزنید یا به بیان دیگر هل بدهید ، شما در حالی که به هدف خود نزدیک میشید میتونید آنان رو کنار بزنید و بعد از قتل هدف مورد نظر برای فرار میتوانید مردم را هول بدید تا به زمین بخورند این کار چند فایده داره بزرگترین فایده اش این که باعث تاخیر در حرکت سرباز ها میشود.


هوش مصنوعی :

نوبتی هم که باشه دیگه نوبت هوش مصنوعی بازی است ،  قدرتی که در AC این بازی را برترین بازی سال مطمئنا خواهد کرد ، سازندگان ادعا کردن هوش مصنوعی این بازی فراتر از حد تصور نیز خواهد بود ، مردم به همه حرکات شما عکس العمل نشان میدهند وقتی که در حال بالا رفتن از یک دیوار هستی آنان با تعجب به شما نگاه میکند یا وقتی که آنان را هل میدهید همه مردم به طرف شما بر میگردن و شما رو نگاه میکنند ، مردم میتوانند از شما متنفر بشند یا شما رو به عنوان یک قهرمان بپرستند ، مثلا وقتی یک گدا به طرف الطیر می آید شما باید تصمیم بگیرید میتونید به او کمک کنید با این کار بین مردم محبوب خواهید شد آنان در مبارزاتتان به شما کمک میکند اما اگر آن گدا را به طرفی پرت کنید همون گدا شما رو به مامورین دولتی لو خواهد داد ، شما میتوانید انتخاب کنید محبوب شدن میان مردم و کمک آنان اما با سختی بعضی وقت ها باید برای آنان ماموریتی انجام بدید یا تنفر مردم ، اگر آنان از شما متنفر شوند کار الطیر بسیار سخت خواهد شد ، مردم به سرباز ها در شکست دادن شما کمک میکنند یا اگر حرکات خاصی از شما سر بزند به سرعت به مامورین اطلاع خواهند داد با شما درگیر خواهند شد مکان زندگی الطیر را لو میدهند خلاصه خواب و خوراک برایتان نمیزارند ، اما اگر شما پیشان محبوب شوید هرکاری که بگید انجام میدهند موقع که باید ماموریت انجام دهید به کمک شما می آیند تا شما رو پنهان کنند وقتی که سرباز ها به دنبال شما هستند خود را جلوی آنان می اندازند حتی در مواقعی با سرباز های برای نجات شما خواهند جنگید ، اما میرسیم به هوش مصنوعی سرباز ها ، خب هوش مصنوعی مردم که در حد فراتر از انتظار اما هوش سرباز ها یک باگ محسوب میشه البته هوش خوبی دارند اما مشکلات بسیاری در این بخش است در یکی از صحنه ها در حالی که سرباز ها به دنبال الطیر هستند زمانی که الطیر جنگ به فرار ترجیه میده خواهید دید سرباز ها به دور او حلقه میزنند اما الطیر به راحتی از بین آنان عبور میکنه بدون این که آسیب ببینه سرباز ها یکی یکی شروع به جنگ با شما خواهند کرد در حالی که سعی بر کشتن شما دارند اما دست جمعی به الطیر حمله نمیکنند یا در بعضی مواقع بی دلیل عقب نشینی میکنند در کل هوش مصنوعی در سرباز ها کمی مشکل داره.


ویژگی های بازی :

خب میرسیم به ویژگی ها ، طبق اعلان یوبی سافت در بازی بیش از 42 نوع اسلحه موجود است که بنا به شرایط میتوانید از آنان استفاده نمایید ، تا به حال سلاح هایی چون : خنجر ، شمشیر ، چاقو ، چاقو های پرتابی در دمو بازی نمایان شده است.

از دیگر ویژگی های بازی میتوان به یک کنترل گر اشاره کرد این کنترل گر وقتی که سرباز ها به دنبال شما هستند به رنگ قرمز در آمده و شروع به کار میکند دقیقا همانند یک نوار قلب که هرچه سرباز های بیشتری به دنبال شما باشند خط های داخل این کنترل گر بزرگتر میشوند و درصورتی که سربازی به دنبال شما نباشد به رنگ سفید در می آیند این منو در سمت چپ بالای صفحه نمایشگر شما قرار دارد.

بخش سوم که در سمت راست بالای صفحه نمایشگر شما قرار دارد در اصل یک راهنما به حساب می آید در این بخش چهار دکمه که برای پرش ، دفاع ، حمله و... میباشد نمایش داده شده است که در مواقع جنگ دکمه هایی که شما قادر به استفاده از آن هستید به رنگ عادی و دکمه هایی که قادر به استفاده از آن نیستید کم رنگ هستند ، مثلا در کنسول 360 جلوی دکمه X نوشته شده حمله که در مواقع جنگ به کار میره یا دکمه Y بعد از اتمام جنگ برای بالا رفتن و... به کار میره (توجه کنید این دکمه ها شاید در آینده تغییر کنند)

قسمت چهارم هدایتگری است که در سمت راست صفحه پایین قرار دارد این هدایتگر به شما مختصاتی از منطقه که حضور دارید را میدهد و همین طور هدف مورد نظر که به شکل دکمه X کنسول PS3 میباشد.

یکی دیگر از این ویژگی ها پنهان شدن الطیر در بین مردم است شما در بازی با زدن یکی از دکمه ها میتوانید الطیر را در بین مردم گم کنید (کسانی که تریلر بازی اسپیلینتر سل رو دیده باشند در قسمتی سم یک لحظه برای فرار میان مردم میره که کارگردان بازی گفته سم در بازی میتونه بین مردم بره و با فشار دادن یک کلید خودش را از دید سرباز ها دور نگه دار) به این گونه که بعد از فشردن کلید الطیر دستان خود را در هم میگیرید و سرش را به سمت پایین همانند یک راهب این کار باعث میشه تا سربازان او را نشناسند البته توجه کنید که مخفی شدن الطیر باعث کند شدن کار او نیز میشود.

ویژگی بعدی بازی این است که الطیر میتواند انتخاب کند در شب زمانی که هدف مورد نظرش خواب است به سراغ او برود یا در روز که سرباز ها به دنبالش هستند ، سازندگان میگویند شما باید انتخاب کنید کار بی درد سر یعنی در شب رفتن سراغ هدف یا کار پر درد سر را یعنی در روز رفتن به سراغ او اگر در روز این کار را انجام بدید سرباز ها به دنبال شما می آیند و به سرعت شمارا شناسایی میکنند اگر بخواهید ، بازی جوری طراحی شده است تا زمانی که سربازی به دنبال شما باشد نمیتوانید به محل زندگی خود باز گردید پس چه گیمر حرفه ای هستید چه گیمر غیر حرفه حتما راه اول را انتخاب کنید.


صدا گذاری :

امروز صدا گذاری دیگه در هر بازی بسیار مهم است ، صدا گذاری در فدائیون نیز بسیار عالی کار شده است آن چه ما ملاحظه کردیم عالی بود صدای شکستن اجسام ، صدای بر خورد شمشیر ها باهم به گونه ای که با تغییر موقعیت شما صدای شمشیر ها نیز تغییر میکند ، صدای شکستن اجسام مختلف ، فریاد مردم و... همه به بهترین شکل ممکنه طراحی شده اند و از این نظر اساسین یک بازی عالی به حساب می آید. در شهر مقدس دریا نیز وجود دارد صدای خوردن امواج به سواحل واقعا عالی هستند ، صداهای مردم خوردن آنان به زمین نیز بسیار زیبا کار شده آهنگ های بازی از نقاط قوت دیگر در اساسین به حساب می آیند آنقدر جذاب و دلپذیر هستند که باعث میشوند هیجان بازی چندین برابر شود از دیگر نکات جالب باید به صدای الطیر اشاره کرد که شباهت های بسیاری به صدای شاهزاده در پرنس اف پرشیا داراست.

سخن آخر :

فدائیون یک بازی سوم شخص حماسه ای به حساب می آید که از هر لحاظ برترین در سبک خود به شمار میرود الطیر شخصیتی است که شاید مانند شاهزاده ایرانی بسیار فعال نباشد و دیگر خبری از حرکاتی مثل پریدن از روی سر دشمن یا خفه کردن او به وسیله تناب و... نباشد اما از نظر نو آوری و گیم پلی چیزی فراتر از شاهزاده است ،فدائیون در اوایل به صورت انحصاری برای PS3 قرار بود که عرضه بشه اما بعد از چند وقت یک اشتباه از طرف یوبی سافت باعث شد مولتی بودن بازی لو بره ، جالب است بدانید که بازی که از اول قرار بوده انحصاری کنسول PS3 باشه ، کنسول اصلی اش 360 میباشد و برای کنسول های دیگر و کامپیوتر پورت میشود این گونه میتوان پی برد که از اول این انحصاری بودن یک حقه از طرف سونی بوده است.

منبع:

http://www.bazihome.com/index.php?ind=previews&op=entry_view&iden=10

/ 0 نظر / 12 بازدید