مروری بر سری بازی های Resident Evil

 

Resident Evil – 1996:

 اولین نسخه این سری بازی ها در سال 1996 برای کنسول PS1 عرضه شد و انقلابی در سبک Survival Horror ایجاد و به نحوی این سبک را به جهان بازیهای رایانه ای معرفی کرد. بازی نسبت به زمان خودش گرافیک و کنترل فوق العاده ای داشت و نسبت به رقیب اصلی خودش یعنی Alone in the Dark موفقیت های بیشتری را کسب کرد. در ابتدای بازی شما می توانستید از بین چهار شخصیت Chris Redfield و Jill Valentine و Barry Burton و Albert Wesker که عضو گروه S.T.A.R.S بودند یکی را انتخاب کنید و در یک امارت در شهر راکون سیتی در میان کارکنان و مردم و همینطور حیواناتی که بر اثر آلودگی به T-Virus تبدیل به زامبی شده بودند، برای نجات جان خود تلاش کنید.

 

Resident Evil 2 – 1998:

 نسخه دوم دو سال بعد عرضه شد و به یکی از بهترین ها در این سبک تبدیل شد. در این بازی انتخاب با شما بود که با کدام شخصیت بازی کنید. شما می توانستید از بین شخصیت های Leon S Kennedy  و Clare Redfield یکی را انتخاب کنید که داستان بازی با هر یک از شخصیت ها متفاوت بود. Clare Redfield  برای نجات برادرش Chris Redfield که یکی از چهار شخصیت نسخه اول بازی بود به راکون سیتی آمده بود. Leon نیز که یک پلیس تازه کار در راکون سیتی بود برای نجات جان خودش مجبور به مقاوت در برابر زامبی های شهر بود.

 

Resident Evil 3: Nemesis – 1999:

 این نسخه تا آن زمان بهترین در این سری و این سبک بود. شما برای نابودی Nemesis به راکون سیتی فرستاده شده بودید. Nemesis هیولایی بود که بر اثر آزمایشات وحشتناک شرکت Umbrella بوجود آمده بود. او بسیار قدرتمند بود و از اسلحه قدرتمند Rocket Launcher (موشک انداز) استفاده می کرد. Nemesis نیز تنها هدفش از بین بردن گروه S.T.A.R.S بود. شخصیت اصلی اینبار زنی به نام Jill Valentine  بود که از مهارت های فوق العاده ی نظامی بهره می برد. او نیز یکی از اعضای گروه S.T.A.R.S بود.

 

 

Resident Evil Code: Veronica – 2000:

 این بازی در ابتدا بر روی کنسول Dreamcast با نام Resident Evil Code: Veronica  عرضه شد. بازی شباهت بسیار زیادی به Resident Evil 2 داشت. Clare Redfield اینبار برای نجات جان برادرش Chris بازگشته است. شرکت Umbrella توسط زامبی ها محاصره شده و کنترلش را از دست داده بود. ماموریت شما از بین بردن زامبی ها و نجات جان برادرتان است Albert Wesker  که یکی از چهار شخصیت نسخه اول بود، در این نسخه نیز وجود دارد و مانع رسیدن شما به برادرتان می شود. نسخه Dreamcast بازی دارای گرافیک بهتر و معماهای جالبتری می باشد. نسخه PS2 بازی که چندی بعد با نام Resident Evil Code: Veronica X عرضه شد دارای گیم پلی بیشتری نسبت به نسخه Dreamcast  آن بود؛ ولی گرافیک در نسخه Dreamcast بهتر بود.

 

Resident Evil Zero – 2002:

 این بازی شروعی برای نسخه های بعدی این سری و پیچیده شدن داستان بود؛ که بعد از 3 نسخه اصلی عرضه شد. بازی دارای دو شخصیت بود. Rebbecca Chambers نیز یکی از چهار شخصیتی بود که در نسخه اول بازی حضور داشتند و شخصیت دوم که با نام Mark معرفی شد و یک شخصیت کاملا جدید بود. داستان بازی کمی پیچیده بود. در ابتدای بازی شما بر روی قطاری بودید که از هم پاشیده بود و در مکانی نامعلوم برای نجات جان خود و رسیدن به هدفتان مجبور به کشتن زامبی ها بودید.

 

Resident Evil 4 – 2005:

 شاید بتوان گفت که RE4 موفق ترین و بهترین نسخه در این سری تا به حال می باشد و بیشر گیمر هایی که از کنسول PS2 استفاده می کنند با این نام آشنا هستند. بازی در سال 2005 برای کنسول های PS2 و Gamecube به موفقیت فوق العاده ای رسید که در سال 2007 میلادی نسخه ای از آن برای PC و Wii عرضه شد. از موفقیت های اصلی بازی می توان تغییر کلی گیم پلی و دوربین بازی را نام برد و برای اولین بار در این سری از گیم پلی کلاسیک به گیم پلی فوق العاده ای تبدیل شد که بعداً در بازیهای دیگری از این نوع دوربین و گیم پلی تقلید شد. گرافیک و صداگذاری بازی نیز فوق العاده کار شده بود و هر گیمری را به سمت خود جذب می کرد. داستان بازی در مورد همان مامور تازه کاری بود که این بار با تجربه های فراوان بازگشته است. Leon S Kennedy این بار به اسپانیا و برای نجات دختر رئیس جمهور فرستاده شده بود. دشمنان شما در بازی دیگر زامبی ها نبودند. این بار روستائیانی وحشی بودند که به T-Virus آلوده شده و به Ganados ها معروف بودند. در بازی شخصیت های Ada Wong و Albert Wesker نیز وجود داشتند.

 

Resident Evil 5 – 2009:

 بزرگترین بازی در سبک Survival Horror می باشد که قرار است در سال 2009 میلادی برای کنسول های نسل جدید PS3 و Xbox 360 عرضه شود. دوربین و گیم پلی بازی همانند نسخه چهارم است؛ ولی بازی از لحاظ نورپردازی، گرافیک و نوآوری بسیار پیشرفت کرده. همچنین حالت Co-Op به این شماره از بازی نیز اضافه شده است. داستان بازی در مورد Chris Redfield یکی از چهار شخصیت نسخه اول می باشد. او اینبار برای هدفی نامشخص به آفریقا فرستاده شده است و در این راه با شخصیت جدیدی به نام Sheva آشنا می شود. او در بازی به Chris کمک های زیادی می کند. Capcom انتظار دارد که Resident Evil 5 بهترین و بزرگترین بازی در سال 2009 میلادی شود.

 

 

در بین بازیهای نام برده شده نسخه های فرعی زیادی از این سری منتشر شد که می توان به Resident Evil: Out Break و Resident Evil: Survivor اشاره کرد. طبق آمار فروش Capcom تا به حال چیزی حدود 34 میلیون نسخه از سری Resident Evil فروخته شده که خود موفقیت بیش از حد این سری را نشان می دهد.

 

لینک مطلب : http://www.gamersland.ir/article-117.html

نوشته شده توسط : سعید فلاح

/ 0 نظر / 19 بازدید