مسواک زدن بچه ها به کمک بازی رایانه ای

 در این روش به انتهای دسته یک مسواک معمولی یک مکعب کوچک نصب می شود که بر روی سه سطح آن سه LED وجود دارد (LEDها قطعات الکترونیکی کوچکی هستند که از آنها نور ساطع می شود) و یک وب کم که بر روی دیوار بالای سینک دستشویی نصب شده است. با استفاده از نور ساطع شده از LEDها حرکات مسواک در سه بعد ضبط می شود. سپس اطلاعات به یک کامپیوتر فرستاده می شود. کامپیوتر با استفاده از این اطلاعات می تواند به طور دقیق تخمین بزند که در هر لحظه برس مسواک بر روی کدام دندان قرار گرفته و مسواک چه حرکتی (بالاو پائین یا جلو و عقب) را انجام می دهد. با استفاده از این روش ۲۴ ناحیه مختلف در دهان به راحتی قابل تشخیص است.


بازی کامپیوتری نیز به این صورت است که کودکان قبل از این که شروع به مسواک زدن کنند تصویر سه بعدی یک دست دندان را بر روی صفحه نمایش کامپیوتر می بینند. روی سطح این دندان های مجازی با لکه های رنگی پوشانده شده است که در حقیقت نشان دهنده جرم و باقیمانده مواد غذایی روی دندان هستند. وقتی کودکان شروع به کشیدن مسواک بر روی قسمت خاصی از دندان ها می کنند نقطه متناظر آن درتصویر از لکه های رنگی پاک می شود. بچه ها در این بازی ترغیب می شوند تمام لکه های رنگی را پاک کنند که برای این کار باید دندان هایشان را کاملاً مسواک بزنند.این سیستم بر روی ۱۳ کودک پنج ساله آزمایش شد و نتایج به دست آمده نشان داد کودکان بعد از چندبار استفاده از این سیستم قادر خواهند بود حتی بدون آن بازی هم دندان هایشان را به خوبی مسواک بزنند.

این محققان تایوانی اکنون مشغول طراحی بازی هایی هستند که با استفاده از آنها نوجوانان و حتی بزرگسالان را به مسواک زدن ترغیب کنند و روش صحیح این کار را به آن ها بیاموزند. طراحی و استفاده از بازی هایی که براساس سن وجنس کاربر به طورخاص ساخته شده می تواند در ارتقای سطح بهداشت دهان و دندان تاثیر بسزایی داشته باشد.

 نویسنده: غزاله مرعشی‎/منبع: new scientist

منبع : روزنامه ایران ، دوشنبه بیست و سوم اردیبهشت ماه1387،صفحه 13 (دانش)

لینک مطلب :   http://www.magiran.com/npview.asp?ID=1619451
سایتnew  scientist  :

  http://www.newscientist.com

/ 0 نظر / 39 بازدید