بخش اول مصاحبه با ایکنا - جهاد مجازی

این محقق و پژوهشگر مسائل فرهنگی و فضای مجازی در گفت‌وگو با با خبرگزاری قرآنی ایران(ایکنا)، با اشاره به بازخورد مطلب خود به عنوان اولین متن درباره مفهوم جهاد مجازی گفت: در سال 83 یادداشتی را با عنوان «جهاد مجازی» در وبلاگم نوشتم. در آن موقع توجه جدی به این مبحث نشد و فقط در برخی از سایت‌ها و نیز مجلات و روزنامه‌ها منتشر شد. اما در تابستان 86 بود که گروهی با راه‌اندازی وبلاگی با عنوان جهاد مجازی و چاپ مقاله بنده در اولین یاداشت خود اقدام به هک کردن وبلاگ‌های ایرانی کردند.

وی در ادامه صرف از نظر از بحث بر سر موضوع صحت یا عدم صحت اقدام این گروه، عملکرد این گروه را دارای دو پیامد عمده دانست و افزود: پیامد مثبت عملکرد این گروه متوجه شدن اذهان نخبگان و حتی کاربران عام به مقوله جهاد مجازی و بحث و اظهار نظر در این زمینه بود که این موضوع به تنهایی در جهت تکامل مفهوم «جهاد مجازی» و تئوریزه و اجرایی شدن این بحث کمک کرد.
انعکاس این مقاله را در رسانه‌های مختلف اینجا ببینید!

وی ادامه داد: اما پیامد منفی عملکرد این گروه، فراهم کردن زمینه برداشت غیر واقعی از مفهوم جهاد مجازی و منحصر شدن جهاد مجازی به مبحث جنگ سایبرنتیک و به‌ویژه بحث هک شد.

بلاگر «مجاهد مجازی»، جهاد در بستر فضای مجازی را «جهاد مجازی» خواند و گفت: در هر برهه از زمان دنیای کفر و شرک و نفاق از ابزاری متفاوت برای تهاجم به دنیای اسلام استفاده می‌کند و با تمامی امکانات در فضای مجازی به دنیای اسلام می‌تازد. وظیفه مسلمانان این است که با رویکردی جهادی به مجاهدت در این فضا بپردازند .

حق‌وردی توجه ویژه به مفهوم جهاد را با اهمیت عنوان کرد و گفت: چرا که بسیاری از سوء برداشت‌هایی که از مفهوم جهاد مجازی شده و ایراداتی که به آن وارد شده به این علت است که تعریف و برداشت صحیح و جامعی از جهاد نمی‌شود.

وی اظهار داشت: گاهی در تعاریف و تعابیر، برخی از دوستان از واژه «جهاد» به معنی «جنگ» استفاده می‌کنند. جهاد لزوماً به معنی جنگ و قتال نیست، بلکه دارای مفهومی کلی‌تر و گسترده می‌شود، هر چند که جنگ و قتال را هم در مرحله آخر می‌تواند شامل شود.

دبیر اجرایی و داور بخش وبلاگ نویسی ششمین جشنواره ره آورد سرزمین نور در ادامه با توجه به دیدگاه آیات و روایات به مقوله جهاد گفت: جهاد بر سه قسم است:

 1- جهاد اصغر؛ مقاتله با دشمنان اسلام است

2- جهاد اکبر؛ جهاد با نفس است

3- جهاد کبیر؛ جهاد فرهنگى است که به وسیله‏ معارف قرآن کریم با کژى‏ها و انحرافات در جامعه مبارزه مى‏شود.

وی ادامه داد: قرآن کریم در این زمینه به پیامبر اکرم(ص) مى‏فرماید: «فلا تطع الکافرین و جاهدهم به جهاداً کبیراً». همچنین مقام معظم رهبری در این باره تعابیری مهمی و تبیین‌کننده‌ای دارند. ایشان در دیدار میهمانان شرکت کننده در چهارمین مجمع جهانى اهل بیت در سال 86 فرمودند: «باید احساس وظیفه را فراموش نکنیم، مجاهدت را فراموش نکنیم، جهاد در صحنه‏هاى مختلف، وظیفه‏ ماست و ضامن پیشرفت و پیروزى ماست.»

«در صحنه‏ سیاسى هم جهاد هست، در صحنه‏ فرهنگى هم جهاد هست، در صحنه‏ تبلیغاتى و ارتباطاتى هم جهاد هست، در صحنه‏هاى اجتماعى هم جهاد هست. جهاد فقط جهاد نظامى نیست، انواع و اقسام عرصه‏هاى زندگى بشر، عرصه‏ى جهادند.»

وی به بخش دیگری از سخنان مقام رهبری درباره اهمیت «جهاد» اشاره کرد و گفت: ایشان در دیدار گروه‏هاى مختلف مردم به مناسبت‏ میلاد باسعادت على‏بن‏ابى‏طالب در سال 85 فرمودند: «جهاد همیشه بر دوش ما هست. جهاد علمى، جهاد در دوران جنگ، جهاد در دوران صلح، جهاد با نفس، جهاد با دشمن بیرونى، جهاد با مال، جهاد با جان، جهاد با زبان؛ اینها درس است.»

«کارى که مى‏کنید براى اعتلاء دین یا اعتلاء امت اسلامى، جهاد است، درسى که مى‏خوانید براى رسیدن به ارتقاء عمومىِ ملت اسلامى و امت اسلامى، جهاد است، تلاشى که مى‏کنید براى ایجاد همدلى و محبت بین آحاد امت اسلامى و یکپارچگى آنها، جهاد است، وقتى با تمایلات اغواگرانه‏ شیطانى در درون خودتان مبارزه مى‏کنید، جهاد است.»

 «هنگامى که دشمنان خدا و دین و قرآن را در دل یا در زبان و یا در عمل خود دشمن مى‏دارید، جهاد فى سبیل‏اللَّه است؛ اینها درس امیرالمؤمنین و درس اولیاء دین است – جهاد، فقط مخصوص میدان جنگ نیست – و امت اسلامى به خاطر فراموش کردن مجاهدت در راه خدا به وضعیت اسفبار امروز رسیده است.»

بلاگر «مجاهد مجازی» تصریح کرد: آیا با این تعابیر دیگر شما جهاد را به معنی جنگ تلقی می‌کنید؟

وی تأکید کرد: دقیقاً به دلیل همین عدم تعریف جامع و صحیح از مفهوم جهاد است که زمینه را برای برخی فراهم می‌کند که یا عمداً و مغرضانه و یا به علت بی‌اطلاعی و غیر مغرضانه جهاد را به جنگ تعبیر کرده و زمینه را برای متهم کردن اسلام به خشونت، تروریسم و صلح‌گریزی مهیا می‌کند.

ادامه دارد... 
 

لینک مطلب :بخش نخست مصاحبه بنده با خبرگزاری قرآنی کشور (ایکنا) - پیرامون جهاد مجازی 

http://www.iqna.ir/fa/news_detail.php?ProdID=213451

کلید واژه مصاحبه:جهاد مجازی . مهدی حق‌وردی طاقانکی . مصاحبه .جهاد اصغر .جهاد اکبر . جهاد کبیر . جهاد . جنگ . قتال . وبلاگ .صلح . تروریسم . خشونت . بلاگر .

Virtual Jihad .Jihad .MAHDI HAGHVERDI TAGHANAKI .

/ 0 نظر / 15 بازدید