بازی رایانه‌ای به مثابه جویشی روحانی

وی تحصیلات خودش را در دبیرستان «هاریشونیم۴» در سرزمین‌های اشغالی آغاز کرده و دوره کارشناسی خود را در دانشگاه تل‌آویو در سال ۱۹۹۹ گذرانده، وی همچنین، دوره کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی خود را نیز در بین سالهای ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۷ در دانشگاه کلمبیا در رشته «علوم ارتباطات۵» گذرانده است و هم‌اکنون استادیار دانشگاه نیویورک است.

او در این کتاب سعی دارد تا با زیر سوال بردن و نادیده گرفتن تاثیرات و تبعات منفی بازی‌های رایانه‌ای، با خوش‌بینی زاید الوصف و بی استدلال خود، بازی‌های رایانه‌ای را تنها رسانه‌ای معرفی کند که همزاد و همشکل مذهب است و مکانیسم‌های بسیار مشابهی با آن دارد.

او در مقدمه کتاب می‌گوید: "بازی‌ رایانه‌ای، رسانه‌ای الهی است. ممکن است این ادعا، جسورانه به نظر رسد، اما اینطور نیست". "دین، یک بازی است... البته تفاوت‌های مهمی بین دین و بازی‌های رایانه‌ای وجود دارد. بازی‌سازان خدا نیستند و بازی‌ها نیز جهان نیستند".

او مرتبط با مباحث این کتاب و شاید بتوان گقت در جمع‌بندی این مباحث، اظهارنظری دارد که به طور مستقیم از وی نقل می‌شود.

"این رسانه (بازی‌های رایانه‌ای) یک ذات عجیب یهودی دارد. هدف یهودیت و هدف بازی‌های رایانه‌ای فقط وضع مجموعه‌ای از قوانین نیست. اگر بازی‌های رایانه‌ای فقط مجموعه‌ای از قوانین را دنبال می‌کردند، نمی‌توانستند سرگرم‌کننده باشند و اگر یهودیت نیز فقط مجموعه‌ای از قوانین بود، هیچکس به آنها توجهی نمی‌کرد. قوانین در جایی ساخته می‌شوند که دوست خوب من و طراح بازی‌های رایانه‌ای، «اریک زیمرمن۶» آن را «فضای امکان۷» نامیده است. برای اینکه آنچه می‌گویم به ذهن نزدیک‌تر شود، این توضیح لازم به نظر می‌رسد که اسلام می‌گوید: اینها قوانین هستند، آنها را نقض نکن. مسیحیت می‌گوید: اینها قوانین هستند، آنها را نقض نکن ولی اگر این حدود را شکستی، هنوز هم مهلت هست. اما یهودیت مذهبی است که بر پایه کشش بین «قوانین» و «امکانات» بنا شده است که این، همان تعریف «یک گیم‌پلی خوب» است. یک گیم‌پلی بد، تو را با آزادی‌های بسیار کم تنها خواهد گذاشت. اینجا را فشار بده، برو آنجا. این سیستمی که تو در آن زندگی می‌کنی نیست، دقیقا در نقطه مقابل بازیی نظیر «لجند آف زلدا  8 » که براساس قوانین سخت طراحی شده ولی شما در آن احساس نمی‌کنید که در مسیر شخص دیگری راه می‌روید. دوباره به عبارت زیبای «فضای امکان» ارجاع می‌دهم، آن چیزی است که طراحی بازی رایانه‌ای و خداشناسی را ارتقا می‌دهد."

 

  ۱. Tempelton

  ۲. Liel Leibovitz

  ۳. Harishonim

  ۴. Herzliya

  ۵. Communications

  ۶. Eric Zimmerman

  ۷. Possibility Space

  ۸. Legend of Zelda

 

منبع: سراج گیم

/ 0 نظر / 79 بازدید