ارسال روزانه 8 میلیون ایمیل به مخاطبان ایرانی

به گزارش گرداب، شورای دولتی پخش برنامه‌های رادیو و تلویزیون آمریکا (BBG) که دیپلماسی رسانه‌ای دولت آمریکا را طراحی می‌کند، در بودجه مالی سال 2011 خود به کنگره مبلغ 768 میلیون و 778 هزار دلار درخواست کرده است.

فصل سوم این گزارش به عملیات‌های خبررسانی بین‌المللی آمریکا اختصاص دارد که به تشریح مباحث مربوط به هدایت این سازمان، صدای آمریکا، دفتر خبررسانی کوبا، خدمات مهندسی و فنی و مدیریت و پشتیبانی اداره خبر رسانی بین‌المللی (بی‌بی‌جی) پرداخته است.

"دفتر خدمات مهندسی و فنی‌" اداره خبررسانی بین‌المللی، واقع در واشنگتن، از زیرساخت فنی پیچیده و گسترده هیئت مدیران خبررسانی که برای تولید و پخش محصولات رسانه‌ای هیئت مدیران خبررسانی ضروری است، پشتیبانی می‌کند. تخصص فنی دفتر مهندسی، هیئت مدیران خبررسانی را قادر ساخته مأموریت خود در ترویج آزادی و دموکراسی و افزایش تفاهم متقابل از طریق ارتباطات چندرسانه‌ای با مخاطبین خارجی را انجام دهد.

در بخشی از این گزارش که به برنامه‌های ضد سانسور هیئت رسانه‌ای آمریکا می‌پردازد، آمده است: دفتر مهندسی در سال 2009، به ارائه ابزارهایی برای تسهیل دسترسی به اینترنت بدون سانسور ادامه داد. در برنامه ضدسانسور اینترنتی با فعالیت‌های دولت‌هایی چون چین و ایران برای مسدود نمودن دسترسی به وب‌سایت‌های صدای آمریکا، رادیو آسیای آزاد و رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی مقابله می‌شود.

دولت چین با استفاده از ترکیبی متشکل از کنترل‌های فنی، قانون‌گذاری و تجسس، روش‌های پیچیده خود در محدودسازی دسترسی به اینترنت را گسترش می‌دهد. ایران سر و صدای زیادی در مورد ابزار کنترلی خود به راه انداخته و ادعا می‌کند تقریبا تمام ترافیک اینترنتی ورودی و خروجی کشور را کنترل می‌کند. دفتر مهندسی در واکنش به این نوع اقدامات، رهیافت‌ها و تکنیک‌های مبارزه با سانسور اینترنتی را اصلاح و بروز رسانی می‌کند.

واحد مهندسی روزانه 8 میلیون خبرنامه الکترونیکی در مورد خلاصه اخبار، دستورالعمل‌هایی برای دور زدن فیلترهای دولتی و لینک وب‌سایت‌های پروکسی، به ایمیل کاربران چینی و ایرانی ارسال می‌کند تا آنها بتوانند به وب‌سایت‌های صدای آمریکا، رادیو آسیای آزاد و رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی و سایر وب‌سایت‌های فیلتر شده دسترسی یابند.

پس از انتخابات 2009 در ایران، ترافیک وب‌‌سایت‌های معرفی شده صدای آمریکا برای کاربران ایرانی بسیار بالا رفت. واحد مهندسی نیز به سرعت پهنای باند اضافی و ظرفیت سرور مورد نیاز برای پشتیبانی از این ترافیک بالا را ارائه کرد. در اوج بحران‌های انتخاباتی ایران، حجم بازدید وب‌سایت‌های شبکه خبر فارسی صدای آمریکا و رادیو فردا (رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی) از طریق نرم‌افزارها و پروکسی‌وب‌های ضد سانسور روزانه تقریبا بالغ بر 396000 نفر شد.

علاوه بر این، دفتر مهندسی با دیگر سازمان‌ها نیز همکاری می‌کند تا نرم‌افزارهای چند رسانه‌ای ویژه هیئت مدیران خبررسانی را تولید کند. این نرم‌افزار، پس از دانلود، دسترسی کاربران به وب‌سایت‌های فیلتر شده مانند صدای آمریکا را پنهان می‌کند. در زمان بحران‌های انتخاباتی ایران این نرم‌افزار بسیار موفق بود و کاربران از آن برای دسترسی به سرورهای هیئت مدیران خبررسانی استفاده می‌کردند.

منبع: http://www.gerdab.ir/fa/news/3493

/ 0 نظر / 16 بازدید