'ویکی پدیا' ابزار جدید اسرائیل برای تاثیرگذاری بر افکار عمومی جهان

هدف این دو گروه از برگزاری این دوره ها تغییر دیدگاه های مردم جهان درباره اسرائیل است.
از همان روزهای نخستی که فضای مجازی ایجاد شد نزاع بین اسرائیلی ها و فلسطینیان در چت روم ها و فضاهای گفت و گو در اینترنت مشاهده می شده است.
حال دو گروه اسرائیلی به دنبال ایجاد برتری در گفت وگوهای آنلاین هستند به همین دلیل دوره هایی با نام "ویرایش صهیونیست" برای ویکیپدیا که سایت مرجع آنلاین است ایجاد کرده اند.
شورای "یشا" که نماینده جنبش شهرک نشینان یهودی است و جنبش جناح راستی "اسرائیلی شلی" اولین کارگاه آموزشی خود را چند روز پیش در بیت المقدس برگزار کردند و به شرکت کنندگان آموزش دادند که چگونه برخی از صفحات مورد منازعه و داغ در این سایت مرجع آنلاین را ویرایش و بازنویسی کنند.
"نفتالی بنت" مدیر شورای یشا گفت: "ما نمی خواهیم ویکیپدیا را تغییر داده یا آن را به یک بازوی تبلیغاتی تبدیل کنیم. ما فقط می خواهیم روی دیگر (اسرائیل) را نشان دهیم. مردم فکر می کنند که اسرائیلی ها انسان هایی شیطانی بوده که فقط می خواهند هر روز به اعراب آسیب برسانند."
ویکیپدیا یکی از محبوب ترین وبسایت ها است و 16 میلیون مدخل آن برای هر کسی برای ویرایش، بازنویسی یا حتی پاک کردن باز است.
"آیلت شاکد" از جنبش "اسرائیل شلی" گفت که چالش این است که در فضای مجازی تعداد فعالان حامی فلسطین بسیار بیشتر از حامیان اسرائیل است.
وی تاکید کرد: ما نمی خواهیم این عرصه (فضای مجازی) را به طرف دیگر بدهیم اما ما اندک هستیم و آنها بسیار زیاد هستند. مردم در ایالات متحده و اروپا با تمام بحث ها و مجادلات صحیح هرگز چیزی از طرف اسرائیلی نمی شنوند.
شاکد همانند دیگر کسانی که در این پروژه مشارکت کرده اند معتقد است که دولت اسرائیل اقدامات خیلی خوبی در معرفی اسرائیل به جهان انجام نداده است.
آنها معتقدند که در ویکیپدیا کارهای زیادی برای انجام دادن وجود دارد.
"نفتالی بنت" گفت که برای آغاز می توان درصفحه اسرائیل (در ویکیپدیا) نقشه اسرائیل را بدون بلندی های جولان یا جودیه و سامریه به تصویر کشید.
بنت به اراضی که اسرائیل در سال 1967 از قلمروی سوریه و منطقه کرانه باختری به اشغال در آورد اشاره دارد.
نقطه مورد جدال دیگر بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل است که این موضوعی است که دائما در ویکیپدیا در حال تغییر است.
دیگر صفحاتی که این گروه های اسرائیلی قصد ویرایش مجدد آن را دارند، کالاهایی است که ورود آنها به نوار غزه مجاز یا ممنوع است و همچنین صفحه قلمروی فلسطینیان است.
آیلت شاکد به یکی دیگر از مشکلاتی که در ویکیپدیا وجود دارد اشاره کرد و گفت که مناطق خاص در اسرائیل را باید چگونه نام گذاری کنیم. آیا "آریل" یک شهر بوده یا یک شهرک است. این منطقه هم اکنون در ویکیپدیا به عنوان یک شهرک اسرائیلی و شهری در مرکز کرانه باختری (متعلق به فلسطینیان) توصیف شده است.
این سوال موضوع چندین بحث های داغ در ویکیپدیا بوده است.
این دو گروه اسرائیلی معتقدند که گروه ویرایشگر ویکیپدیا، گروهی حساس بوده و برای ایجاد اعتماد به زمان نیاز دارند.
"اسرائیل میداد" یکی از شرکت کنندگان در دوره های ویرایشگری گفت: ما آموختیم که چه چیزهایی نباید انجام دهیم. نباید فورا به درون آب های عمیق بپریم. نباید مجادله ای باشیم و باید درک کنیم که آنجا (فضای مجازی) جامعه ای شبه دمکراتیک است و باید بفهمیم که چگونه مغلوب نباشیم.
این نکته بسیار حائز اهمیت است که ویکیپدیا در 271 زبان اطلاعات به کاربران ارائه می کند و هر ماه 379 میلیون نفر از اطلاعات این مدخل استفاده می کنند.

http://mashreghnews.ir/NSite/FullStory/News/?Id=5603

 

/ 0 نظر / 22 بازدید