بازی Tom Clancy’s H.A.W.X

این اسکادران در سال 2014 در پی اتفاقاتی که در Ghost Recon Advanced Warfighter اتفاق می افتد منحل می شود (شما در اولین مرحله ی بازی باید کاپیتان Mitchell و گروهش را نجات دهید). بعد از این ماجرا Major به یک گروهک PMC با نام Artemis می پیوندد. این گروهک در برزیل قرار دارد و به دولت برزیل برای ایجات امنیت در این کشور کمک می کند. بعد از چند سال این گروهک بسیار قدرتمند شده و به آمریکا حمله می کند. در این بین Major باید تصمیم بگیرد که به همرزمانی که چندین سال با آنها بود پشت کند و به کشورش یعنی آمریکا کمک کند یا به کشورش خیانت کرده و با همرزمانش بماند. البته Major کار درست (یا بهتر است بگوییم میهن پرستانه) را انجام می دهد و به نیروی هوایی آمریکا می پیوندد. داستان در این بازی ترکیبی از دیگر بازی های Tom Clancy است و به وسیله میان پرده ها و تماس های رادیویی نقل می شود. داستان با توجه به اینکه از دیگر بازی ها اقتباس شده و ما را یاد آنها می اندازد جذاب خواهد بود ولی این داستان نیست که بازی باز را وادار به ادامه ی بازی می کند بلکه این گیم پلی بازی است که عطش بازی باز را برای رسیدن به آخر بازی و استفاده کردن از جنگنده های مدرن و فوق پیشرفته ی موجود در بازی که تعدادشان به حدود 50 فروند میرسد، شدت می بخشد.

 

گیم پلی بازی بسیار ساده و در عین حال جذاب می باشد. قبل از شروع مرحله دستورات و توضیحات را دریافت می کنید، بعد درجه ی سختی هر مرحله و بعد از آن هم جنگنده ی مورد نظر به همراه مهمات مورد نظر. در این بین همیشه در هر مرحله یک جنگنده ی پیشنهادی وجود دارد، یعنی خود بازی به شما پیشنهاد میکند که جنگنده ی X بهترین گزینه برای انجام این ماموریت است؛ البته بازی دارای 19 مرحله است که با وجود 50 فروند جنگنده شما در بار اول که بازی را به پایان می رسانید موفق به هدایت همه ی آنها نخواهید شد. محیط هر مرحله عمومآ با مرحله ی قبلی تفاوت دارد ولی ماموریت ها نه! شما دائماٌ یا در حال محافظت از یک هواپیما یا یک ساختمان یا نفرات نیروی زمینی هستید یا حمله به یک نقطه ی استراتژیک. کلآ ماموریت ها بعد از چند مرحله کسل کننده می شوند. اما به لطف گیم پلی آرکید گونه ی بازی و داستان نسبتاً خوب، همچنان اشتیاق به کنترل جنگنده دارید.

 

 

سیستم ERS که جزء نوآوریهای بازی به حساب می آید هم در نوع خودش جالب است (البته نه برای حرفه ای ها!). این سیستم یک Navigation است که به شما برای فرار از تیررس موشکها کمک می کند. همچنین به شما بهترین و راحت ترین مسیر برای منهدم کردن هدف را نشان می دهد. این سیستم به صورت یک دالان مثلثی شکل در مقابل جنگنده نمایش داده می شود و شما باید جنگنده را در جهت این دالان پیش ببرید و وقتی این دالان شروع به چرخش کرد شما هم جنگنده را بچرخانید تا بهترین زاویه برای هدف گیری را داشته باشید اما شاید زیبا ترین بخش بازی سیستم assistance باشد. سیستمی که حرفه ای ها را به چالش می کشد. این سیستم با زدن 2 بار trigger فعال و یا غیر فعال می شود. در این حالت دوربین به یک نمای دور میرود و در زاویه ای قرار می گیرد که هم جنگنده ی شما و هم هدفتان را نشان می دهد. در صحنه چیزی وجود ندارد و شما باید جنگنده ی خود را در شرایطی سخت کنترل کرده و به هدف حمله کنید. در این حالت دوربین مطلقاً حرکت نمی کند و سیستم ERS هم غیر فعال است و اگر بیش از حد از سرعت خود بکاهید موتور جنگنده خاموش می شود و شما شروع به سقوط آزاد می کنید و در این حالت است که باید جنگنده را قبل از برخورد با زمین به یک وضعیت نرمال در بیاورید و با روشن کردن دوباره ی جنگنده را نجات دهید.

 

در مجموع گیم پلی این بازی بسیار سریع و پر هیجان است به طوری که در بعضی از مراحل آسمان به شدت شلوغ شده و از زمین و زمان آتش بر سر شما میریزد و شما فرصت بسیار کمی دارید که اهداف را نابود کنید. در چند مرحله شما مورد حمله ی الکترونیکی هم قرار می گیرید به طوری که هدفگیری خودکار از کار می اُفتد و نقشه هم چیزی را نشان نمی دهد و شما باید با این شرایط هم ماموریت انجام دهید. این اتفاقات هم در شب رخ می دهد و هم در روز. جاهایی که شما بازی می کنید عبارتند از توکیو، واشنگتون، ریودوژانیرو و منطقه ای که هیچ گاه در بازیهای جنگی فراموش نمی شود، یعنی خاور میانه! حتی ماموریتهایی هم در صحرای نوادا و دره ی ماجلان دارید.

 

همانطور که گفته شد سبک بازی آرکید است و این نکته باعث می شود که شما بتوانید برای شروع هر مرحله بیش از 100 موشک داشته باشید. انواع موشک های دور برد و کوتاه برد، هوا به زمین، هوا به هوا و همچنین بمبهایی که به صورت سقوط آزاد مورد استفاده قرار می گیرند و منطقه ی وسیعی را پاکسازی می کنند، موشکهایی که به صورت همزمان 4 هدف را مورد اثابت قرار می دهند و ... . بنابراین وقتی جنگنده های دشمن به شما حمله کردند، که عموما به صورت گروهی این کار را می کنند، شما به لطف داشتن این تعداد و مدل موشک دیگر مشکلی در انهدام آنها نخواهید داشت.

 

 

تعداد 50 جنگنده که در اختیار شما قرار دارند تا از آنها برای پیروزی در جنگ استفاده کنید، بسیار هیجان انگیز است. البته همه ی این جنگنده ها در ابتدا در اختیار شما قرار ندارند، بلکه با به پایان رساندن هر مرحله و با توجه به امتیازی که کسب می کنید و درجه ای که به شما داده می شود می توانید مدل های مختلف جنگنده ها و مهمات آنها را آزاد کنید. جنگنده هایی مانند F-22 ،F-117 ،F-2 ،F16 و مدلهای متنوع از MIG ،SU ،MIR ،UF (البته جای صاعقه و آذرخش خیلی خالی است!) که کنترل هر کدام بسیار جذاب است. در بازی پارامترهایی که این جنگنده ها را از هم تمیز می دارد به سه پارامتر خلاصه می شوند، پارامترهایی که بیشتر در بازیهای Racing آنها را دیده بودیم: سرعت، مهمات، کنترل. البته 2 فاکتور نبرد هوا به هوا و هوا به زمین هم به آن اضافه کنید که به صورت توانایی موشکی جنگنده مورد بحث است. البته شما هنگامی که در حال کنترل این جنگنده ها هستید هیچ فرقی بین آنها نمی بینید مگر در نوع موشکهایی که حمل می کنند، وگرنه کنترل همه ی آنها کاملآ شبیه به هم است. بدتر از همه هیچگاه شما فرق بین 2500 کیلومتر در ساعت و 1013 کیلومتر در ساعت را متوجه نمی شوید.

 

شما می توانید بازی را به صورت Co-Op چهار نفره بازی کنید و از آن لذت ببرید که این قابلیت فقط به صورت بازی در LIVE امکان پذیر است. بخش Multiplayer بازی بسیار بسیار جذاب است اما یک مشکل کوچک دارد اینکه تنها یک مود دارد و آن هم Deathmatch است و به صورت 8 نفره هم انجام می شود. بخش مولتی پلیر دارای 19 Map است که دقیقا همان هاییست که در بخش تک نفره وجود داشت که باید گفت از این نظر بسیار کامل است.

 

محیط بازی بسیار زیبا و بر اساس واقعیت ساخته شده و شما می توانید مطمئن باشید که منطقه ای که در حال پرواز بر فراز آن هستید با مدل واقعی هیچ فرقی ندارد. البته پیشنهاد می شود زیاد به زمین نزدیک نشوید چون ممکن است از بافتهای بکار رفته زیاد خوشتان نیاید! مشکل گرافیکی بازی به همین جا ختم می شود و باید گفت بازی از لحاظ گرافیکی در حد قابل قبولی قرار دارد. طراحی جنگنده ها بسیار عالی و با جزئیات نسبتاً کامل انجام شده. همچنین انفجارهایی که در آسمان رخ میدهد هم تا حدود زیادی خوب از آب در آمده اند اما راضی کننده نیستند. در بعضی از مراحل بازی بسیار شلوغ می شود و انفجار ها تمام صفحه را پر می کنند و تعداد بسیار زیادی جنگنده و موشک در حال گذر از جلوی شما هستند و این در حالی است که به غیر از یکی دو مورد بسیار خفیف هیچ افت فریمی دیده نمی شود و این جای تحسین دارد. نور در بازی از نکات قابل توجه است و از آن زیباتر بازتاب نور بر روی سطح جنگنده و آب اقیانوس است که دومی بسیار چشم نواز است.

 

 

در مورد سیستم صدای بازی باید گفت صدای بازی می توانست بهتر از اینها هم باشد. صدای شکستن باد توسط جنگنده، انفجار ها، شلیک موشک و بکار گیری مسلسل، صدای همه ی اینها نسبتاً خوب هستند. از اینها که بگذریم میرسیم به دوبله که در حد نرمال است. البته یک نکته ی جالب در بازی وجود دارد و آن هم Commander است که دائما به شما در خصوص استفاده ی با دقت از مهمات هشدار می دهد و هزینه ی بسیار بالای تولید این سلاح ها را به شما گوشزد می کند و صد البته با کمک راهنمایی هایی که در طول مرحله انجام مدهد بازی بسیار روان تر انجام می شود.

 

HAWX در مجموع یک بازی در سبکی است که کمتر شرکتی به آن توجه می کند و در این بحران بازی های سبک Flight Fighting این بازی یک گنجینه محسوب می شود. سیستم ESR و همچنین assistance که در نوع خود نوآوری محسوب می شوند، وجود 50 فروند جنگنده ی مدرن و همچنین 19 منطقه ی کاملآ واقعی از سراسر جهان، همه و همه فاکتورهای یک بازی هواپیمایی خوب است که بنده به همه ی حرفه ای ها و آماتور ها پیشنهاد می کنم یک بار این بازی را هرچند روی درجه ی Normal بازی کنند. البته به حرفه ای ها پیشنهاد میکنم روی درجه Elite بازی کنند تا خود را محکی جدی بزنند.

 

 

http://www.gamersland.ir/article-152.html

نوشته شده توسط منصور کلاگر

 

 

کلید واژه : بازی رایانه ای ، بازی ویدیویی ،  بازی کامپیوتری ،     ،

Tom Clancy’s H.A.W.X 

/ 1 نظر / 19 بازدید
میلاد شریعتی

اگر مرد هستید شما همچین بازی ای را بسازید.بی سواد های افراطی.خاک تو سرتان کنم که باید بازی از خارج وارد کنیم.