بازی خاطره انگیز دهه 90 گذشته

Sonic The Hedgehog

جوجه تیغی آبی معروف بازی‌های کامپیوتری در سال 1990 متولد شد.  ماریو که چند سال قبل از سونیک پا به دنیای بازی‌های کامپیوتری گذاشته بود، حسابی همه را به قارچ خوردن و نجات شاهزاده عادت داده بود، اما سونیک با سرعت بالای خود بعد جدیدی از بازی‌های دوبعدی را در زمان خود به نمایش گذاشت. جوجه تیغی تند و فرز برای اولین بار در بازی Sonic The Hedgehog به ما نشان داد غل خوردن، جمع کردن حلقه‌های طلایی و پریدن با سرعت فراوان چه مزه‌ای دارد. اصلا جوجه تیغی برای این سونیک نام گرفته که می‌تواند با سرعت مافوق صوت بدود.

مورتال کامبت

زمانی که Tekken و استریت فایتر و بازی‌های مبارزه‌ای دیگر هنوز در قنداغ بودند، سر و کله “مورتال کامبت” پیدا شد و دنیای بازی‌های کامپیوتری را تکان داد. اولین بازی مورتال کامبت در سال 1991 برای کنسول آرکید منتشر شد. اگر دو، سه دهه از عمرتان گذشته باشد احتمالا شما هم یکی از کسانی هستید که حسابی پای کنسول آرکید ژتون خرج کردید و سر پا مورتال کامبت بازی می‌کردید. گرافیک مورتال کامبت و ظاهر شخصیت‌های بازی یک سر و گردن از بازی‌های عصر خود بالاتر بود. یکی علاوه بر این مورتال کامبت به ضربات نهایی یا Finishingها معروف بود. وقتی خون حریف تمام می‌شد، او سرش گیج می‌رفت و شما چند ثانیه فرصت داشتید تا یک کامبو مخصوص اجرا و مثلا سر طرف مقابل را از بدنش جدا کنید یا دست خود را در قفسه سینه او فرو ببرید و قلبش را بیرون بکشید.

Need for Speed

نید فور اسپید نیازی به معرفی ندارد و فروش 100 میلیون نسخه‌ای این سری تاکنون گواه بر این مدعاست. کمتر کسی پیدا می‌شود که NFS بازی نکرده باشد. اولین نسخه نید فور اسپید تحول بزرگی در بازی‌های اتومبیلرانی ایجاد کرد؛ بسیاری از اتومبیل‌های واقعی از نید فور اسپید به بازی‌های کامپیوتری راه پیدا کرد. بیشتر اتومبیل‌ها در ابتدا آزاد بود و هدف اصلی این بود که با شرکت در تورنمنت‌ها، اتومبیل‌های دیگر را هم آزاد کرد. دزد و پلیس بازی معروف NFS هم در نسخه اول NFS وجود داشت که پس از آن در نسخه‌های دیگر نید فور اسپید مثل Hot Pursuit، High Stakes، Most Wanted، Carbon و Undercover ادامه پیدا کرد.

Doom

تیراندازی اول شخص محبوب‌ترین سبک بازی‌های کامپیوتری است و Doom یکی از ستون‌های اصلی شکل گیری سبک FPS است. البته بازی Wolfenstein 3D را هم نباید از قلم انداخت، اما این بازی Doom بود که نقطه عطفی در تاریخ بازی‌های اول شخص به حساب می‌آید. Doom یکی از اولین بازی‌های سه بعدی زمان خود و پایه گذار بازی تحت شبکه بود. در واقع رگ و ریشه بازی‌های مولتی پلیر محبوبی مثل کانتر استرایک یا کال آو دیوتی به Doom بر می‌گردد. علاوه بر این Doom جزء اولین بازی‌هایی بود که به بازیکنان اجازه داد از Mod استفاده  کرده و قوانین یا محیط بازی را به سلیقه خود دستکاری کنند. Doom آنقدر بازی تاثیرگذار و بزرگی بود که بسیاری از بازی‌های پس از آن در اوسط دهه 90 میلادی را تقلیدی از این بازی می‌دانند.

Tekken

“تکن” هم مثل مورتال کامبت ابتدا روی کنسول آرکید منتشر شد و پس از آن بود که به پلی استیشن راه یافت. پس از انتشار مورتال کامبت، تب بازی‌های مبارزه‌ای بالا گرفته بود و عناوین مختلفی Virtua Fighter و استریت فایتر سر برآورند، اما تکن، سبک مبارزه‌ای را یک بار دیگر متحول کرد. هرچند پیش از تکن، Virtua Fighter اولین بازی مبارزه‌ای با محیط سه بعدی بود، اما تکن هم گرافیک و انیمیشن دیدنی‌تر و  واقع‌پذیرتری داشت و هم گیم پلی این سبک را دگرگون کرد. علاوه بر این در بازی‌های مبارزه‌ای آن زمان ضربه‌ها به دو نوع قوی و ضعیف تقسیم می‌شد،  مثلا یک دکمه برای زدن مشت محکم و دکمه دیگری برای زدن مشت ضعیف بود، اما تکن از اولین بازی‌هایی بود که در آن، هر دکمه به یکی از دست‌ها و پاها اختصاص داده شد. به این ترتیب هرکدام از شخصیت‌ها ده‌ها کمبو با ترکیب‌های مختلف مشت و لگد داشتند.

Ace Combat

اولین بازی سری Ace Combat با عنوان Air Combat منتشر شد. از آن زمان بود که دوئل هوایی با جنگنده‌هایی مثل اف 16 در بازی‌های کامپیوتری جا افتاد و پرطرفدار شد. برگ برنده Ace Combat این بود که سازندگان به خوبی ترکیبی از عناصر واقعی و خیالی را در بازی گنجاندند. برای مثال بسیاری از جنگنده‌های بازی به دقت بر اساس مدل واقعی خود ساخته شده و از سرعت و قدرت مشابهی برخوردار بودند، اما در عین حال هر جنگنده ظرفیت ده‌ها موشک را داشت یا مثلا سلاح‌های خیالی زیادی مثل بمب‌های سنگین در بازی وجود داشت که این به جذابیت و هیجان کار می‌افزود. علاوه بر این کنترل جنگنده‌ها بسیار آسان بود و همین امر باعث شد بازیکنان زیادی به Ace Combat روی آورند.

Tomb Raider

لارا کرافت، قهرمان سری "توم ریدر" را می‌توان نسخه زنانه ایندیانا جونز به حساب آورد. اگر ایندیانا جونز با دستیارش پا به مقبره‌های باستانی می‌گذاشت و با هزار زور و زحمت جان سالم به در می‌برد، لارا یکه و تنها در مقبره‌ها و جاهای مرموز و عجیب و غریب از هر دیوار و صخره‌ای بالا می‌رفت و آویزان می‌شد، از پرتگاه‌های عمیق می‌پرید و حتی دست به اسلحه هم می‌برد. Tomb Raider قهرمانان بیشمار مرد در بازی‌های کامپیوتری را کنار گذاشت و یک زن پرقدرت را جایگزین آن کرد که این اقدام در نوع خود بی‌سابقه بود. توم ریدر آنقدر با استقبال رو به رو شد که تاکنون 9 بازی و دو فیلم از این قهرمان زن بازی‌های کامپیوتری ساخته شده است.

Gran Turismo

گرن توریسمو در حالی متولد شد که در آن زمان چیزی شبیه این بازی هم وجود نداشت. نسخه اول گرن توریسمو رانندگی در دنیای مجازی را به مرحله‌ای از واقعیت رساند که پیش از آن هیچ بازی اتومبیلرانی دیگری به آن دست نیافته بود. ساخت “گرن توریسمو” پنج سال طول کشید که نتیجه کار 11 مسیر مسابقه و 180 اتومبیل بود که نه تنها از نظر ظاهری، بلکه در دست فرمان و سرعت و شتاب هم مشابه مدل واقعی خود بودند. گرن توریسمو از بازی‌های زمان خود جلوتر بود و سازندگان بازی همواره استانداردهای بالای این سری را حفظ کردند. آخرین نسخه گرن توریسمو که نوامبر 2010 منتشر شد 71 مسیر مسابقه بیش از 1000 اتومبیل دارد و اتفاقا مثل نسخه اول، ساخت آن بیش از پنج سال به طول انجامید.

Resident Evil 2

تب و تاب زامبی‌ها در داستان‌ها، فیلم‌ها و بازی‌های کامپیوتری همیشه داغ بوده است، اما خیلی از ما دنیای این مرده‌های متحرک را با Resident Evil شناختیم. “رزیدنت  ایول” معروف‌ترین سری بازی و فیلم زامبی دو دهه اخیر بوده است، اما به طور خاص رزیدنت ایول 2 تحول بزرگی در بازی‌های کامپیوتری بر جای گذاشت. RE2 یکی از اولین بازی‌هایی بود که یک داستان واحد را از دو زاویه گوناگون پیش می‌برد. نسخه پلی استیشن رزیدنت ایول 2 روی دو دیسک منتشر شد که در یک در دیسک مسیر بازی “لئون کندی” را دنبال می‌کردید و در دیسک دیگر از دید “کلر ردفیلد” به بازی می‌پرداختید. این دو شخصیت در نقاط مختلف داستان به هم می‌رسند. علاوه بر این رزیدنت ایول 2 یکی از دیدنی ترین بازی‌های زمان خود بود.

Winning Eleven 3

“وینینگ الون 3” یا همان فوتبال 99 معروف اولین بازی فوتبالی بود که عملا به واقعیت نزدیک شد از زمان WE3 بود که کل کل و رقابت بین سری Winning Eleven (یا همان PES) و فیفا بالا گرفت. رمز آزاد کردن تیم‌های منتخب جهان و منتخب اروپا، ترکیب B 4-3-3 و شوت‌های معروف روبرتو کارلوس و باتیستوتا گوشه‌هایی از وینینگ الون 3 است که این بازی را حداقل در حافظه بسیاری از بازیکنان ایرانی جاودانه کرده است. جالب است بدانید فوتبال معروف سگا که International Super Soccer Deluxe نام داشت جد وینینگ الون است.

 

 

/ 0 نظر / 21 بازدید