بحث مجازی بر سر جهاد مجازی

و پس از اون

 

- سایت به سوی ظهور (برنامه تلویزیونی به سوی ظهور ) در 4 آذر ماه 83

 

- انجمن وبلاگ نویسان دانشگاه امام صادق در 28 خرداد 1385

 

- روزنامه جوان .یکشنبه ۳ دی ۱۳۸۵.شماره ۲۲۰۶. ص ۶. صفحه بین الملل

 

- خبرگزاری قرآنی کشور(ایکنا) در چهارشنبه ۶ دی ۱۳۸۵ طی خبر شماره‌ : 90866

 

و...

 

در تاریخ 11/2/85 انجمن وبلاگ نویسان دانشگاه امام صادق با همکاری دانشکده معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات  جلسه ای را با عنوان جهاد اینترنتی (کوشش های مسلمانان در فضای مجازی ) را با حضور دکتر حسام الدین آشنا برگزار کرد. (متن سخنرانی دکتر آشنا در این جلسه 

 

 

دکتر «محمدحسین صفار هرندی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ظهر  یکشنبه 21 مردادماه به همراه هیأت همراه در خبرگزاری قرآنی ایران(ایکنا) حضور یافت و از نزدیک در جریان فعالیت بخش‌ها و سرویس‌های مختلف خبری آن قرار گرفت.جهاد مجازی  از  سوژه‌های مورد بحث در این دیدار بود که طی آن وزیر فرهنگ رهنمودهایی به دبیران و خبرنگاران ایکنا ارائه و رسالت آنها را در این حوزه مهم ارزیابی کرد.(لینک خبر)

 

اما بحث و جدل مخالفان و موافقان جهاد مجازی زمانی شدت گرفت که یک وبلاگ با عنوان جهاد مجازی  ایجاد شد و ضمن چاپ مقاله بنده در اولین پست خود ، اقدام به هک کردن وبلاگ هایی که  ضد اخلاقی و ضد نظام مقدس جمهوری اسلامی هستند که این وبلاگ ها عمدتا از سایت بلاگفا هستند.

 

این گروه اولین اقدام خود را با نام عملیات نصر 1 به مناسبت سالروز ولادت حضرت امام محمد باقر(ع) و اولین سالگرد پیروزی برادران حزب الله لبنان در جنگ ۳۳ روزه علیه اسرائیل در تاریخ ۲ رجب ۱۴۲۸ / ۲۵ تیر ۸۶ در سا عت ۲۰:۳۰ آغاز نمودند. 

 

از این به بعد بود که توجه سایت ها و رسانه متوجه این گروه شده و با رویکرد بررسی عملکرد این گروه اقدام به اظهار نظر پیرامون مقوله جهاد مجازی نمودند.

 

از جمله سایت جهان نیوز ،  خبرگزاری رجا نیوز ، روزنامه خراسان و ...  

 

در این میان عزیزان خبرگزاری قرآنی مقوله جهاد مجازی را  مد نظر قرار داده و اقدام به چاپ مطالب و مقالات و نیز مصاحبه هایی در این باره نمودند. از جمله:

 

سیستم فضای مجازی خود‌اصلاح‌گر است/ دلیل موفقیت سایت‌های دینی در مرحله اول ورود به این فضا است

 

هک مفهوم وارداتی به جهان مجازی است/هکر‌های اسلامی با قواعد حاکم بر فضای مجازی مقابله می‌کنند.

 

فضای مجازی حاکمیت‌پذیر نیست، هکر‌های اسلامی باید متخصص باشند  

 

آسیب‌شناسی هک‌کردن سایت‌های دینی و قرآنی در فضای مجازی

 

شاخص‌های انسجام اسلامی در فضای مجازی/ حضرت ابراهیم(ع) نقطه اشتراک همه ادیان الهی است  

 

تفاوت‌ تروریسم و جهاد مجازی با نگاهی به عملکرد شبکه القاعده

 

قرآن و شاخص‌های جهاد مجازی / جهاد باید در «فضای رحمت» صورت گیرد

 

از جمله مخالفان بحث جهاد مجازی آقای دکتر حمید عبداللهیان عضو هیئت علمی گروه ارتباطات دانشگاه تهران است او  در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار سرویس وبلاگ ایکنا در توضیح مفهوم جهاد مجازی گفته:

 

من به لحاظ امور مطرح در معرفت‌شناختی و فلسفه علم با مفهوم ترکیبی جهاد مجازی مخالفم و این مفهوم معنی ندارد.(متن کامل مصاحبه)

 

البته قبل از مباحث هفته نامه سروش در شماره 1243 خود ،اقدام به انتشار ویژه نامه ای با عنوان امت مجازی نمود که در آن به موضوع جهاد مجازی نیز پرداخته شد و نظر موافقان و مخالفان این موضوع نیز در آن انعکاس یافت. مطالب این ویژه نامه با عناوین زیر بود.

 

اسلام هک نمی شود
اینترنتعرصه رویارویی تمدنها
امت به سبکسایبر
اسلام روی اینترنت
اینجا جای امت نیست
امت واحده تکنولوژیک

 

به نظر می رسد که می بایست برای روشن شدن این مبحث بیشتر روی آن بحث کرد .

 

البته در اولین فرصت نظراتم را در این  باره منتشر می کنم.

 

خوشحال می شوم شما نیز با ارسال نظرات موافق و مخالف خود ، مرا در ارسال یادداشت بعدی در باره جهاد مجازی یاری کنید.

 

 

کلید واژه :جهاد مجازی . جهاد . سایبر . جهاد مجازی . اینترنت . هک . جهاد وبلاگ نویسی . جهاد مجازی . امت مجازی . جنگ . رو یا رویی . هکر . جهاد مجازی . عملیات مجازی . ترور . تروریسم . مجازی . بلاگفا . جهاد اینترنتی . سنگر . سلاح . جهاد مجازی

/ 0 نظر / 21 بازدید