هرتزیلیا، کنفرانسی برای بقای اسراییل

کارشناسان امنیتی، نظامی و سیاسی به همراه شخصیتهای ارشد سیاسی رژیم اسرائیل و کشورهای غربی  در نهمین نشست سالانه هرتزلیا که با عنوان ” ‌استراتژی ها و مدیریت زمان و بحران ” برگزار شد ابعاد جنگ غزه و شکست ارتش اسرائیل در این جنگ  را  بررسی کردند و پیشنهاداتی برای حفظ موجودیت اسراییل در آینده اراده دادند.

به گزارش خبرگزاری قدس (قدسنا)  “تسیبی لیونی” وزیر خارجه رژیم صهیونیستی در نشست هرتزلیا تاکید کرد که گروه دولت اوباما درباره ارتباط با اسرائیل متفاوت ترین گروه دولتی امریکاست و ما نگران آن هستیم که از طرف این دولت تحت فشار قرار گیریم ولی ما برای این فشارهای احتمالی نیز آماده هستیم .

وی درباره تشکیل دو دولت نیز گفت که این  گزینه برای اسرائیل خیلی بهتر است چرا که دولت دو ملیتی وجود اسرائیل و یهود را تهدید می کند و آنها به یک اقلیت بدل خواهند شد. وی افزود :اجازه ندادن به بازگشت اوارگان و امنیت اسرائیل اولویت های مصالحه مسالمت آمیز آینده خواهند بود و جنگ بر ضد حماس ادامه خواهد یافت.

خبرگزاری سوریه (سانا) نیز خبر داد : لیونی در سخنان خود در این همایش با انتقاد شدید از حماس گفت که جنگ اخیر، خاورمیانه را به دو جبهه افراطی و میانه رو بدل کرد که البته مثل سابق ناشی از درگیری عربی – اسرائیلی نیست و کشورهای منطقه مجبورند با یکی از این دو جبهه باشند و اسرائیل با میانه روهاست !!

لیونی در ادامه سخنان خود مدعی شد برخی کشورهای عربی، اسرائیل را دشمن نمی دانند بلکه ایران را خطر اصلی منطقه  می دانند و گرچه که با اسرائیل رابطه ندارند ولی خطر ایران را بیش از ما اسرائیلی ها احساس می کنند و همچنین خطر اسلام افراطی را احساس کرده و از این رو خود را در برابر خطر اسلام افراطی و جنگ با آن در کنار اسرائیل می دانند.

 وی با اشاره به امکان استفاده از این سرسپردگی کشورهای سازشکار گفت :اکنون این فرصت هست که آنها را برای مقابله با حماس و ایران به صف کنیم .

لیونی بطور ضمنی به شکست حملات اسرائیل به نوار غزه اشاره کرد و گفت ما همچنان اقدامات خود را ادامه می دهیم  تا توان بازدارندگی نظامی ما بر ضد نوار غزه محقق شود و حمله را ادامه می دهیم تا حماس پیام را دریافت کند .

وزیرخارجه صهیونیستها در ادامه ادعاهایش گفت که صلح یک مصلحت و فرصت برای اسرائیل است !

وی افزود که ما برای برپایی دولت یهودی تلاش خواهیم کرد و آینده اسرائیل به توان ما به استفاده زیرکانه از فرصتهای فراهم شده است .

لیونی همچنین  گفت : من مقالات تنی چند از نویسندگان عرب را از آنجهت که بیانگر موضع اسرائیلی است  در سایت اینترنتی وزارت خارجه اسرائیل قرار داده ام و باور دارم که این نویسندگان بهترین سفیران اسرائیل برای ملتهای عرب هستند که افکار آنها را بر ضد حماس  تحریک می کنند .

براساس این گزارش ، السیاسه کویت (أحمد الجار الله سردبیر) و الشرق الاوسط عربستان(ترکی الحمد)  و سایت ایلاف و الاهرام مصر(حازم عبد الرحمن و عبد المنعم سعید) و روزنامه الیوسف مصر و الرای اردن(صالح قلاب)  و المستقبل لبنان (نصیر الأسعد) از جمله این افراد هستند.

گفتنی است که روزنامه الشرق الاوسط عربستان در خدمت به منافع اسرائیل و دشمنی با دشمنان آن گوی سبقت را ربوده است و مقالات طارق الحمید سردبیر این روزنامه و نیز معاون وی، در مرحله بعد عبدالرحمن الراشد رئیس شبکه تلویزیونی العربیه بیشترین تعداد مقالات عربی سایت وزارت خارجه اسرائیل است که در برخی از آنها حمله به غزه توجیه شده است .

یونایتدپرس انترنشنال امریکا نیز خبر داد : “شیمون پرز” رئیس رژیم صهیونیستی و پیر مکار سیاست فریبکارانه اسرائیل گفت :” برداشتهای غلط از تصاویر تلویزیونی باعث انتقادات به اسرائیل است ” وی افزود :مبادا باعث شویم حماس از بین برود تا ما مسئول بازسازی و توسعه غزه شویم .

پرز در نهمین نشست هرتزلیا درباره “معادله بازدارندگی و امنیت ملی” مدعی شد که برخورد جهانی با عملیات نظامی در غزه آمیزه ای از برداشت نادرست از تصاویر تلویزیونی و نگاه تیره به تصاویر تخریب و انهدام در غزه بود !! پرز گفت که ما می توانیم در صورت ادامه حیات فتح به حماس اجازه ادامه تجربه خود را بدهیم که در ادامه مجبور خواهیم شد یکی از دو گزینه را انتخاب کنیم :اول جنگ با حماس و دوم تحمل پیامدهای رشد حماس و تمرکز بروی مذاکرات و تسریع و پایان دادن آن تا شروع حکومت بعدی اسرائیل .

وی هشدار داد که اگر ما سبب فروپاشی حماس باشیم به عنوان مسئول بازسازی نوار غزه و اداره امور آن متهم خواهیم بود . پرز افزود که صلح می تواند هزینه لحظه ای زیادی داشته باشد ولی ممکن است هزینه آن در آینده بیشتر باشد و صلح سریع می تواند ما را از بحران خارج کرده و به رشد اقتصادی برساند و دایره تاییدکنندگان آن در جهان عرب را با دادن بلیطی برای آمدن به  عصر نو (دنیای امروز)افزایش دهد .

 

“ایلی یشای” وزیر اسرائیلی و رئیس حزب شاس نیز در نهمین  نشست سالانه هرتزلیا پیشنهاد کرد که در برابر هر موشکی که توسط مقاومت فلسطین پرتاب می شود ،۱۰۰ باب خانه فلسطینی ویران گردد و حتی اگر موشک در منطقه ای بیابانی یا دریا هم افتاد ما بایستی زیرساختهای آنها را نابود کنیم و اینگونه پرتاب راکتهای دست ساز به سمت مناطق اسرائیلی پایان خواهد یافت .

وی مدعی شد که «خودداری» اسرائیل طی سالیان اخیر در حمله به فلسطینی ها باعث رکود قدرت بازدارندگی ما شده بود که حمله اخیر آنرا بازگرداند!.

یشای رئیس حزب افراطی شاس در ادامه ادعاهایش بدون درک درست از عقیده مسلمانان فلسطینی  افزود : ما به دنبال جنگ نیستیم چرا که مردم اسرائیل صلح می خواهند و با حساسیت خاصی هم آن را دنبال می کنند. ما  با خطراتی مواجه هستیم ولی ما باید در برابر هر موشک، هر تونل،  هر جابجایی سلاح و هر عملیات شهادت طلبانه بشکل فوری و شدید پاسخ دهیم  و باور کنید که این راه به زودی به نتیجه می رسد چرا که به هر حال آنها هم زندگی را دوست دارند .

 

یشای در حالی که حمله به نوار غزه تمام زیرساختهای این منطقه را نابود کرده است ، گفت :اگر زیرساختها را که تا بحال آنرا هدف قرار نداده ایم ،بزنیم !! دیگر مقاومت به اقدام بر ضد اسرائیل نمی اندیشد ولی البته باید قبل از حملات هوایی هشدار دهیم تا مردم کشته نشوند که افکار عمومی بر ضد ما ملتهب تر شود .

یشای در حالی که تمام تلاشهای فلسطینی ها با دیوار یخی امتناع از صلح اسرائیل مواجه شده است ، در پایان گفت : فلسطینی ها صلح نمی خواهند و ما باید از این تب و تاب و اشتیاق خود برای صلح بکاهیم  !! البته بد نیست بدانیم که باراک وزیر جنگ اسرائیلی ها با اشاره به نزدیک بودن انتخابات و اظهارات برخی نامزدها در این باره گفت :شایسته نیست که برخی که تا به حال حتی یک تفنگ به دستشان نگرفته اند به یاوه گویی درباره حمله و کشتار بپردازند .

 

خبرگزاری امارات (وام) نیز خبر داد: باراک وزیر جنگ اسرائیلی نیز برای سخنرانی در این نشست این پیشنهاد تحقیرآمیز را در میان جمعی از دانشجویان دانشگاه “بن گوریون” مطرح کرد که برای ارتباط زیر زمینی دو بخش فلسطینی نوار غزه و کرانه باختری یک تونل حفر شود و افزود: که این تونل ۴۸ کیلومتری که تحت سیادت اسرائیل و سیطره داخلی تشکیلات خودگردان خواهد بود با هزینه معقول ۲ یا ۳ میلیارد دلار امکان ساخت دارد .

 

سایت امت نیوز : سه شنبه، ۱۵ بهمن ۱۳۸۷

http://www.ommatnews.ir/archives/2335

 

/ 0 نظر / 10 بازدید