کاربران اینترنت در ایران برای آمریکا مهم شدند!

عصر ایران – دولت اوباما شرکت ها و موسسات  اینترنتی که خدمات دسترسی به اینترنت را در سه کشور ایران ، کوبا و سودان را تسهیل می کنند از قانون تحریم های یکجانبه آمریکا مستثنی خواهد کرد .

به گزارش عصر ایران  یک مقام عالی رتبه آمریکا که نخواسته است نامش فاش شود در این زمینه به روزنامه نیویورک تایمز گفت که دولت آمریکا از شرکت هایی که خدمات اینترنتی همچون چت آنلاین ، ارسال عکس و تبادل پیام های آنلاین و... را در اختیار کاربران اینترنت در ایران قرار می دهند ، حمایت می کند .

این مقام آمریکایی به روزنامه نیویورک تایمز ، گفت : " وزارت خزانه داری آمریکا  در صدد صدور یک " مجوز " کلی  برای شرکت هایی است که نرم افزارهای دسترسی به اینترنت در سه کشور ایران ، کوبا و سودان را در اختیار کاربران قرار می دهند .

وی افزود:"در ایران مردم زیادی به اینترنت دسترسی دارند و از آن استفاده می کنند و برای دولت این کشور جلوگیری از انتقال صدای این کاربران کار سختی است."

وزارت امور خارجه آمریکا و برخی دیگر از کمپانی های این کشور پس از وقایع روی داده متعاقب انتخابات ایران، از کنگره آمریکا خواستند که شرکت های ارایه دهنده خدمات اینترنت به کاربران ایرانی را از لیست تحریم های ایران مستثنی کنند .

به نظر می رسد اقدام وزارت خزانه داری در صدور مجوز فعالیت (صادرات) این گونه شرکت های اینترنتی به بازار کشورهای ایران ، کوبا و کره شمالی ناشی از عدم مخالفت کنگره با این در خواست بوده باشد .

در دسامبر سال گذشته میلادی وزارت امور خارجه آمریکا طی درخواستی از کنگره از قانونگذاران آمریکایی خواسته بود با لغو بخشی از تحریم ها علیه ایران امکان دانلود و دسترسی به بازار مجانی نرم افزارهای اینترنتی آمریکا از جمله مایکروسافت و گوگل را در این کشور  فراهم کنند .

در این در خواست که به صورت نامه ای به کنگره تقدیم شده ، آمده بود که  دسترسی آزاد مردم ایران به شبکه ی ارتباطات اجتماعی در جهت منافع ملی آمریکا است. " 

از سوی دیگر کنگره آمریکا تابستان گذشته برای آنچه که دسترسی مردم ایران به مجاری اطلاع رسانی آزاد و مبارزه با سانسور اینترنتی در ایران  خوانده بود  ، طرحی را به ارزش بیست میلیون دلار به تصویب رساند .

این  لایحه نسبتا محرمانه که  " قانون صدا "  نام دارد ادعای  کمک به  " قربانیان سانسور در ایران "  را داشت . اوباما در اکتبر سال 2009 این قانون را امضا و برای اجرا ابلاغ کرد .

پیش از این هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه ایالات متحده نیز طی سخنانی در موزه خبر واشنگتن ( در ماه ژانویه سال جاری میلادی  ) با حمایت از آنچه دسترسی آزاد شهروندان ایرانی به اینترنت خواند ، ادعا  کرد که سیاست واشنگتن گسترش راه های اطلاع رسانی آزاد درایران و کشورهای مشابه است !

جمهوری اسلامی ایران این قبیل اقدامات واشنگتن را خصمانه خوانده و دخالت در امور داخلی خود می داند .

http://www.asriran.com/fa/news/103433/کاربران-اینترنت-در-ایران-برای-آمریکا-مهم-شدند!

 

/ 0 نظر / 13 بازدید