جنگ نرم در بازی های رایانه ای توهم یا واقعیت ؟!

 اسطوره گرایی یا اسطوره ستیزی!!

در پاسخ به نقد سایت دنیای بازی به تحقیقات ما ( حتما مطالب ما و ایشان را در این لینکهایی که داده شده بخوانید ) در مورد اسطوره گرایی و نقد بازی God of war:

مقدمه:

1- انصاف آن بود که مطالب ما در نقد بازی را هم در کنار مطلب خودتان قرار می دادید تا قضاوت با خوانندگان باشد.

2- عموم نقد شما به مطالب ما، ارتباطی به بحثهای ما نداشت !!!!

3- انصاف این بود که پاسخ مطالبی که مطرح نموده ایم را می دادید نه چیزهایی که به ما نسبت داده اید!

4- ما منکر تکنیکها و گرافیک بازی نیستیم بلکه داشتن یک دید عمیق را جویا هستیم.


اما پاسخ اصلی:

الف. اگر کسی از این اسطوره‌ها اثر نمی‌گیرد پس چرا این بازیها ساخته می‌شود؟ آیا فقط برای پر کردن وقت است؟!!

ب. ما نگفتیم کسی که مشکلی پیدا می‌کند از خدای جنگ ممکن است کمک بگیرد ( از ساخته‌های ذهن شماست!! )

ج. قبول داریم که جنگیدن با ناز کردن میسر نیست اما ایجاد فضای خشونت آمیزی چون کندن سر دشمن یا دو نیمه کردنش یا درآوردن چشمانش و ... به اذعان تمامی کارشناسان و روانشناسان غربی و شرقی ( شما آنها را خیلی قبول دارید! ) فضای روحی و روانی نوجوانان و جوانان را دچار اختلال و اغتشاش نمی‌کند ؟ و همچنین آیا طبق قاعده‌ی هم ذات پنداری، یک نوجوان و یا جوان خود را به جای شخصیت بازی نمی‌گذارد و از او الگوی خشونت در برخورد با مخالفانش را نمی‌گیرد ؟ به خصوص درGod of war3که با تکنیکهای ویژه‌ای به القای این خشونت پرداخته شده است. و می‌دانیدکه اگر کسی را دام هیجان مخصوصا از نوع خشن آن بیاندازید، با دیدن هر صحنه‌ی خشن بیشترش را مطالبه می‌نماید و در نهایت امر در فضای واقعی آنچه را که رد فضای مجازی یاد گرفته و انس گرفته بود پیاده می‌نماید ؟!

د. آیا قرار دادن صحنه‌های ج ن.  س .ی و حتی هم ‌ج.ن.س‌بازی ( به خصوص درGod of war3) به قصد صرفا سرگرمی و آموزش!! است؟ آیا قرار دادن این صحنه‌ها در صحنه‌های حساس بازی و مشروط کردن ادامه‌ی آن به انجام دادن فسق و فجور هم برای سرگرمی است؟

هـ. براستی چرا کریتوس به خدایان المپ مدام می‌گوید: عصر شما به پایان رسیده است؟!! ( قابل توجه شما که ما طرفداران خدایان المپ نیستیم!! ) آیا می‌دانید در همان هنر غرب که گفتید، استفاده از نمادها بسیار شایع است؟ می‌دانید که خدایان المپ در یک القای غیر مستقیم در ضمیر ناخودآگاه کاربران؛ معنای همان خدای یکتا را خواهد داد؟ در نظر دارید که القای به کاربر مبنی بر اینکه باید تمامی خدایان را بکشی تا بتوانی به موفقیت برسی، همان کلام کارل مارکس است که: دین افیون ملتهاست! و یا کلمات بزرگان همان غرب که می‌گویید مثل نیچه و ... که اعتقاد به خدا را مسبب عقب ماندگی می‌دانند و از میان رفتن این اعتقادات را لازمه‌ی پیشرفت قلمداد می‌نمایند ؟! آیا ترویج اومانیسم و بشر گرایی به جای خدا گرایی را نمی‌بینید ؟!

و. اگر می‌گویید بیان اسطوره است، چرا در بیان آن خیانت کرده‌اند؟ شخصیت دانا و رئوف کریتوس یکباره چرا به شخصیتی بی منطق و خشن بدل می‌شود؟ بقیه خدایان کجایند؟ چرا یک قهرمان ( که نیمه خدایی و نیمه انسانی است ) توانست تمامی خدایان همان اسطوره‌ها را بکشد؟ مگر خدایان اساطیری کشته شدنی بودند که اینها دارند می‌گویند؟

ز. تمامی این خدایان که در این بازی هستند و در اسطوره‌ها می‌باشند، عموما طبق بیان همان اساطیر که گفتید! همگی حرامزاده هستند. نسب تمامی خدایان اساطیری یونان را ببینید تا باورتان شود. کریتوس و هرکول فرزندان نامشروع زئوس. خود زئوس فرزند نامشروع کرونوس. و ... آیا این زنده کردن اساطیر و به اصطلاح شما استفاده در هنر مدرن!! در راستای روح اباحیگری یا همان لیبرالیسم نیست که در جهان شاهد تولد این همه فرزند نامشروع در اروپا و آمریکا و ... هستیم؟! می‌دانید که حدود 40 درصد کودکان متولد در اروپا حرامزاده هستند ؟! آیا انسان به اصطلاح مدرن که گفتید شخصیت خود را در اساطیر جستجو نمی‌کند ؟! آیا تکامل شخصیت بوسیله‌ی اساطیر این است ؟!!

ح. چرا کریتوس در آخر کار که تمامی خدایان را کشت! خود را هم می‌کشد ؟! آیا ترویج پوچگرایی نیست؟ آیا نمی‌خواهد القاء کند که در آخر به پوچی خواهی رسید و تنها راه نجات خلاص شدن از زندگی است؟ لازم به ذکر است که چنین صحنه‌هایی را با کیفیت بسیار زیاد آن هم بصورت یک دمو ( که اجازه تصرف و تغییرش را نداری!! ) در بازی نهاده شده است و کاربر بوسیله‌ی گرافیک عالی آنها به این تصاویر جلب می‌شود؟


ط. البته در پایانGod of war3صحنه‌ای را قرار داده‌اند که گویا کریتوس از این خودکشی جان سالم بدر خواهد برد تا بتوانند نسخه‌ی چهارم آنرا هم بسازند. می‌گویید نه، پس منتظر باشید تا ببینید. ( البته باید بگویم بدلیل جذب کاربران به این بازی، نسخه‌ی چهارمش بسیاری از حرفها را خواهد زد ) البته اگر هم ساخته نشود حرفشان را گفته‌اند؛ زندگی کن در جهانی بدون خدا!! .

ی. اما بحث حکیم ابواقاسم فردوسی. اگر شما به او به دید فقط یک شاعر نگاه می‌کنید، بنده او را عارفی والامقام و استراتژیست بزرگ فرهنگی می‌دانم. هفت خوان رستم او بیانگر طی منازل هفتگانه‌ی سلوک است؛ اگرچه به دید شما بیان اساطیر ایران باستان است!. همچنین هم او بود که جلوی از میان رفتن زبان فارسی و به تبع آن فرهنگ ایران را در قبال هجوم فرهنگی سلطان محمد غزنوی گرفت و نگذاشت که زبان فارسی از میان برود. ( سلطان محمود می خواست که زبان ترکی را زبان اصلی کشور نماید ). حتما می‌دانید که عقبه‌ی فرهنگ و هویت یک ملت به زبانشان بستگی زیادی دارد و لذا حکیم بزرگ توس به این مهم همت گذاشت و معارف دین و عرفان را در قالب زبان شعر و اصیل و شیرین فارسی قرار داد. از مقایسه‌ی شاهنمامه‌ی فردوسی با خرافات یونان باستان در کلام شما خیلی شگفت زده‌ شده‌ایم!!.

 


در پایان:

 باید بگوییم که ای کاش به جای توهین و تحقیر و ... بحث منطقی را جایگزین نماییم تا راه برای بحث آزاد فراهم باشد.

همچنین عرضه میداریم که ما یک مرکز خصوصی هستیم و وابستگی به جایی نداریم. همه شاغل یا دانشجو یا محصل هستند و از این بحثها منفعتی ندارند جز آگاه کردن نوجوانان و جوانان عزیز.

در صورت نیاز حاضر به مناظره‌ی حضوری پیرامون این بازی و بازیهای دیگر نیز هستیم. هر جا و هر وقت که شما خواسته باشید.

والسلام

http://naghdebazi.pelakfa.com/post-46240.html

؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!

مطلب سایت دنیای بازی :

خدای‌جنگ و اهداف شوم پشت پرده


در این مطلب با عنوان "اسطوره‌گرایی" به نقد و رد اسطوره‌گرایی در بازی‌های رایانه‌ای پرداخته بودند. در ابتدا قصد داریم کمی در مورد اسطوره‌گرایی و تاثیر آن در هنر مدرن بپردازیم.
آن‌چه بدیهیست آن است که هنر اروپایی وارث خلف فرهنگ یونانی و لاتین است و آن‌چه به عنوان اسطوره در هنر اروپایی تجلی می‌یابد برگرفته از همان دوران باستان است. در ضمن تاثیرپذیری از یونان و روم باستان در هنر بی‌شک تمام کشور‌های اروپایی را شامل می‌شود. حال کافی‌ است که به نقش اسطوره‌های باستانی اروپاییان در ادبیات، به طور خاص بپردازیم.

در سال 1453 کنستانتین دوازدهم، امپراتور روم شرقی در زیر ویرانه‌های کاخ خویش که به اشغال سپاهیان سلطان محمد فاتح درآمده بود جان سپرد و بدین ترتیب بقایای دولت روم نابود ‌شد و تمدن یونانی که رومیان وارث آن بودند بهمراه آن به همین سرنوشت دچار شد. بسیاری از اروپاییان به دنبال اشغال قسطنطنیه به‌دست ترک‌ها فرار کردند واز این راه  فرهنگ یونانی به وسیله‌ی فراریان بیزانسی از کتابخانه‌های قسطنطنیه به اروپای غربی و به خصوص به ایتالیا منتقل شد و آثار نویسندگان بزرگ باستانی توسط اروپاییان بازخوانی ‌‌شد. به این صورت اروپایی‌ها با اسطوره‌هایی چون اورست، آگاممنون، سیرسه و همچنین قهرمانان افسانه‌ای مانند: ادیسه، آشیل، هکتور، اولیس و... آشنا شدند. این آشنایی سبب ‌شد که بسیاری از این اساطیر به طور مستقیم در آثار نظم و نثرنویسان اروپایی پدیدار شوند یا حداقل این‌که آثار این نویسندگان ملهم از این اساطیر شود.

در نتیجه‌ی این اتفاقات، در قرن‌های هفدهم و هجدهم، مکتبی ادبی به نام کلاسیسیسم به وجود آمد. در آن سال‌ها ادبیات در رکودی تقریبا خنثی قرار داشت و آثار قابل توجهی نوشته نمی‌شد. این سکون هنری سبب شد روشنفکران آن جوامع که آثار یونانی و لاتینی را خوانده بودند به این نتیجه برسند که آنچه هنر نامیده می‌شود در آثار بزرگانی چون ویرژیل، هومر، هوراس و... به کمال رسیده و دیگر حد بالاتری برای آن متصور نیست، پس باید برای خلق آثاری برجسته به تقلید از گذشتگان یونانی و رومی ‌پرداخت.

و از همین زمان بود که اسطوره‌ها راه خود را در ادبیات پیدا کردند. به عنوان مثال وقتی یک نویسنده کلاسیک می‌خواهد باغی را در زیر نور ماه با بلبل‌هایش تصویر کند، از پرتو دیانا (الهه یونانی ماه و شکار) سخن می‌گوید، که در حال تابش است بر بیشه‌زاری که در آن پریان آب، ساکت وخاموش به ناله‌های فیلومل(دختری در افسانه‌های یونان که به بلبل تبدیل شده است) گوش فرا می‌دهند. و از این دست آثار می‌توان نوشته‌های بی‌شماری را نام برد .از آن پس نیز اسطوره‌های یونانی به صورت استعاری، کنایی و نمادین در نوشته‌های غربیان مورد استفاده قرار گرفت و جزیی از فرهنگ مردم اروپا شد.

برای نمونه پروتئوس، رب‌النوع یونانی، که فرزند اقیانوس و تتوس است می‌تواند به هر صورتی که بخواهد درآید، از جمله به صورت آب و آتش. و همچنین سیرسه، زن جادوگر افسانه‌ی هومری، که دختر هلیوس یا خدای خورشید است و دارای قدرت تغییر چهره است. قدرت تغییر چهره‌ای که در این دو موجود اسطوره ای وجود دارد ابزاری بوده است در دست شاعران و نویسندگان تا به خیالبافی‌هایشان میدان بدهند و این دو چهره‌ی افسانه‌ای را در فرهنگ غربی به نماد حیله‌گری و دو رویی تبدیل کنند. 

سخن کوتاه، که این افسانه‌ها و اسطوره‌ها هنوز هم موضوع بسیاری از آثار هنری و فرهنگی است. انسانی که تا دهه‌های پایانی قرن بیستم تنها این رب‌النوع‌ها و خدایگان را در قالب کلمات خوانده و در ذهن تصور کرده است با پیشرفت تکنولوژی به جایی می‌رسد که تصویری ملموس از این اساطیر را به نمایش بگذارد و با وسیع‌تر و کارامدتر شدن این امکانات سعی در این دارد تصویری پیش‌بینی ناشدنی از اسطوره‌های خیالی را در کالاهای فرهنگی به خصوص در فیلم‌های سینمایی و بازی‌های رایانه‌ای انعکاس دهد.

این مقدمه نسبتا طولانی برای پاسخ دادن به این پرسش بود که "آیا سازندگان اروپایی و آمریکایی بازی‌هایی چون خدای‌جنگ در صدد ترویج خرافات و اسطوره گرایی هستند؟ آیا آن‌ها با ساخت چنین بازی‌هایی میخواهند باستان‌گرایی و شرک را تلقین کنند؟"
باستان گرایی: اگر معنای این واژه را گرایش به دوران باستان و عقاید مردمان آن عصر در نظر بگیریم مانند این است که سازنده‌ی بازی خواسته‌ است سبب جلب گرایش افکار ما به دورانی بشود که شراب و جنگ و باروری هرکدام رب‌النوع خاص خود را داشته‌اند. حال این سوال مطرح می‌شود که آیا انسان مدرن به این میزان به تباهی فکری رسیده است که این دست عقاید را باور کند، به‌طوری که مثلا به هنگام یک دعوای خیابانی از مارس (خدای جنگ) در خواست کمک کند؟

اسطوره گرایی: این را هم گرایش به اسطوره معنی میکنیم. مثلا به چه دلیل و منطقی می‌توان به یکی از پیران دریا (پروتئوس) که گله‌ی غول‌های دریایی پدرش را نگهبانی می‌کند گرایش فکری و اعتقادی پیدا کرد؟
اگر قرار باشد که این بازی را به عنوان یک کالای فرهنگی، به دلیل استفاده از اسطوره‌های باستانی مروج خرافات قلمداد کنیم بهتر است در ابتدای امر این‌گونه مبلغان خرافه را در کشور خود شناسایی کنیم. لقب قدیمی‌ترین مبلغ خرافه را نیز باید به حکیم توس، ابوالقاسم فردوسی داد (که بنا به دید امثال نویسنده‌ی این مطلب، فردوسی نابه‌کارترین این مبلغان است چرا که در حدود شصت‌هزار بیت را به ترویج "لاطائلات" قلم زده) و بعد هم شاعران و نویسندگان معاصری که از فردوسی تاثیر پذیرفته‌اند.

البته یک جایگاه را هم به‌عنوان تبلیغ‌کنندگان خرافات، باید در اختیار نقالان و نقاشان قهوه‌خانه‌ای قرار داد که به شرح و توصیف شاهنامه پرداخته‌اند. و در مقام بعدی، تمام کسانی که نام فرزندانشان سهراب، آرش و نام‌های قهرمانان شاهنامه است. آخرین مقام هم احتمالا نصیب همه‌ی ایرانیان می‌شود به این خاطر که در اصل وارث چیزهایی هستند که اسطوره نامیده می‌شود.

لابرویر می‌گوید: "ابلهان اثری را می‌خوانند و چیزی از آن نمی‌فهمند. اشخاص عامی ‌خیال می‌کنند آن را کاملا فهمیده‌اند. صاحبان عقل سلیم گاهی همه‌ی آن را نمی‌فهمند. آنان نکات مبهم و تاریک را تاریک می‌یابند و نکات روشن را روشن می‌بینند. و اشخاص پر مدعا اصرار دارند که نکات روشن را تاریک جلوه دهند و متوجه نکاتی که کاملا واضح و قابل فهم است نشوند."

 10:25 - جمعه 30 مهر 1389    /    شماره : 2220    /    تعداد نمایش : 1945

 

نظرات بازدیدکنندگان


• کاربر مهمان : بدون شرح ! ! !


• کاربر مهمان : اینا همش دنبال یه آتو هستن بگیرن که خوشبختانه اونام ندادن دستشون....اسه همینه و به قول معروف هر وقت قافیه به تنگ اید است... اگه جای کوبا بودن چی میکردن؟!!!!!!تو بازی جدید آمریکا(COD: BOP) رهبر کاسترو ترور میشه و توی خیابونا باید مردم رو کشت!!!!!!!حالا این میشه قصد و غرض...ولی یک اسطوره که اسمش روی خودشه هیچ چیزی نمی تونه داشته باشه...البته تقصیر هم ندارن چون دیگه کاری کردن که جوونای ایرونی به هر چیزی روی میارن جز این آدمای پر مدعا که از بهترین متفکران و احزاب جهان هستن..(جون عمشون) دی بازی سانسور نکن بزار بخونن!


• son of sun : جوابتون اونقدر محکم و مستدل بود که دیگه نیازی نمیبینم در این مورد اظهار نظر کنم . فقط اینکه به نظر من نویسنده اون مطلب در دسته "اشخاص پر مدعا" قرار میگیره . راستی من برم ببینم این هلیوس , خدای خورشید کیه که تا به حال اسمشو نشنیده بودم . جناب "بیگ ددی" جوابتو "ناپلئون" داد , قدمت رو چشم .


• کاربر مهمان : واقعا بدون شرح...


• himsy : اینا ول کن نیستن نه؟ حتما باید یه چیزی بگیم پلیس بیاد بگیره ببرتمون؟ یعنی این قدر سطح فکری بعضی از دست اندر کاران جامعه ی ما پایینه؟ یعنی رستم بیاد افراسیاب و اشکبوس و سهراب رو جر بده مسئله ای نیست اونوقت کریتوس بیاد یه سری الهه یونانی و چند تا خدای تخیلی رو جر بده ملت کافر می شن؟ دی بازی جان اگر ممکنه مقاله ای رو که برات ارسال کردم در سایت بزن! اگر هم نخواستی که لابد حق داشتی ولی در هر صورت من واقعا واسه ی این افرادی که با قلب و ذهنی آلوده و بد بین به تمام مسائل نگاه می کنن و فقط برای خالی نبودن عریضه و در آمد مطلب به بیرون می دن متاسفم.... شاید تنها کاری که دشمنان ما در جهت ترویج جنگ نرم کردن القای این بد بینی بوده که چشم تمام جامعه رو کور کرده! می گویند روزی شیطان با یک فرزند نا مشروع مسابقه ی گناه گذاشت. بعد از یک ماه فرزند به شیطان گفت که من تمام جامعه رو پر از گناه کردم ! تو چه کردی؟ شیطان خندید و گفت من موجب به دنیا آمدن فرزندی مانند تو شدم که تمام جامعه رو به گناه آلوده کرد!.دی بازی جان می دونم که شاید دستت برای ثبت این نظر بسته است اما این حرف ها رو حد اقل برای تو نوشتم.بیشتر درد دل بود! حداقل اگر سانسور کردی می دونم که خوندی و سانسور کردی و من هم حرفم رو به گوش یکی رسوندم!در هر حال اگر خواستی ثبتش کنی همشو سانسور نکن!.با تشکر himsy از انجمن pc$-Role playing gamer


• کاربر مهمان : اینا فقط دنبال یه چیزن که الکی به بازی گیر بدن نمیدونن اگه همین بازی ها نبودن الان نصف اقتصاد دنیا هم نبود فقط میشنن شعار میدن یه مشت آدم متحجر


• کاربر مهمان : سلام ÷س من که تمام گاد اف وار هارو بازی رکدم حتی مال پی اس پی رو الان باید خواهرم رو ومادرم رو بکشند نمیدانم این ها ما را دیوانه فرض کردند و خودمان عقل دارم میدانیم که این خدایان افسانه ای هستند اصلا خدایان وافسانه های یونان معروف است دنیای بازی اگر شما اطلاع رسانی عمومی نکنید هیچ ارزشی ندارد این کار شما


• max!mum : خوشحالم که دی بازی داره مردانه ویک تنه تو این جبهه با قدرت میجنگه ، به خدا خسته شدیم از این مغلطه بازی های سود جویانه ، این دوستان خودشون اعتقاداتشون از نظر من زیر سئوال هست ، ما هم که اصلاً نمیدونیم اینا از این حرفا هدفشون دلسوزی برای مردم و دینه یا برای جذب بودجه و جایگاه !! به هر حال اگر شما اعتقاد دارید برید ببینم میتونین یه کار به کیفیت خدای جنگ بسازید یا نه؟


• کاربر مهمان : وقتی الکی بودجه بینهایت به اینا داده می شه مجبورن بیان این اراجیف رو ببافن آدم اگه شکاک باشه می تونه از تو کارتون تام و جری هم 1000 تا گیر الکی در بیاره.


• risen : من کاملا با himsy موافقم تنها چیزی رو که میتونستند به عنوان القای جنگ نرم کردن همییییییین بدددددددددد بینیییییییییی بوده.......راستی بچه ها ما رو تو brotherhood راه میدین........RISEN


• cr7 : وقتی میگم تو ایران صنعت بازی پیشرفت نمیکنه برای وجود چنین کسائیه . مثل کشیش های دوران حاکمیت کلیسا صحبت میکنن . از نظرشون همه چی مشکوکه . واقعا سطح فکری بعضیا چقدر پائینه . دیبازی هم که یه دونست . وقتی میان میگن بازی مناسک حج خب همینه دیگه دوستان ( با احترام به عقاید ) . بازی برای سرگرمیه کی میخواد این نویسنده ی کم شعور درک کنه خدا میدونه . Cristiano Ronaldo


• sepehr wolf : har fardi dust dare melat darbare chizi ke un dust dare hamunjuri fekr konan ke be nafe khodesh tamum beshe masalan ma moaleme DIGITAL dashtim vali be jaye inke Digital dars bede miumad din-o-digital dars midad


• کاربر مهمان : دی بازی جون دستت درد نکنه خوب پتشونو ریختی رو اب من کهpc بازم و gow رو بازی نکردم ولی براش احترام خاصی قایلم خدا یه عقلی بهاین مقاله نویس های توهمی بده


• کاربر مهمان : بچه ها برنامه صفر و یکو دیدید دیروز؟ چرا آقای نمازیان نیومده بود؟ این هفته که خیلی بیخود بود. باز حالا هفته ÷یش که اون یکی نویسنده هه بود خیلی بهتر بود. این هدایت که کلا اوت بود.


• napoleon : واقعا مثل این که اینا ول کن نیستن حتما باید به یه بازی گیر بدن.عجبا!!!!!راستی RISEN جان شما هم خوش اومدی به انجمن.ناپلئون-سام از انجمن BROTHERHOOD و PC$ و Role Playing Gamer


• wanda : دی بازی پشتت معلومه خیلی گرمه وگرنه قطعا تا الان فیلتر شده بودی . راجع به بازی خوب اگه این بازی بده چرا دارن یه بازی تقلیدی از روش میسازن که اونم گرشاسپه .ما اینقدر جنبه داریم که تحت تاثیر بازی قرار نگیریم .wanda from army of xbox
• sayeh : مرسی دیبازی، شما حامی بزرگی برای این هنر در ایران هستید درود بر شما... son of sun جان فکر نکنم بتونی پیداش کنی، چون در یک صحنه حماسی-عاطفی و خانوادگی! کریتوس با دستان مبارکش کله ایشون رو در حالی که فاصله گردن مبارکش با دیدمون یه متر بود از جا کند بعد نشون مون داد و گذاشت تو جیبش... کله ایشون شد چراغ قوه ی کریتوس (عین چراغ آلن ویک)... BROTHERHOOD - PS3 is king of consoles


• vanquesh : من با HIMSY موافقم....حرف دل منو زد...VanQuesH FROM ARMY OF BOX 360 AND BROTHERHOOD


• کاربر مهمان : Chi begam ????????//


• game freak : ای بابا جه گیری دادن اینا خیلی بیکارن game freak from army of xbox


• gordon : ای بابا.اینا هم شورشو دراوردنا.کم مو بگن Spider Solitaire هم با اهدافی شوم ساخته شده!!!!gordon از $pc


• ghostgog : وقتی پای کریتوس می یاد وسط من کاری ندارم با کی صحبت میکنم قاطی میکنم همون موقع من توی نمایشگاه بودم این چرت و پرتا رو دیدم میخواستم پارش کنم درود درود درود درود بر تو ای روح اسپارتا و درود فراوان برتو ای دی بازی که این اطلاع رسانی را میکنی.. درود بر تو ای himsy حال کردم...... GhostGOG from Gods Of Game Band.........ئ Gods Of Game Out


• mr gaga : با سلام!!! هیم سای جان حرف شما درست ولی به نظر من یه دلیل دیگه داره!!! انحراف اذهان عمومی!!! اینکه با استفاده از نقاط حساس جامعه ما مثل مثلا شراب خواری و حجاب و روابط نامشروع و دین و....نظر من وشما رو راجع به اون مسئله ی خاص عوض کنند!!! متاسفانه در جامعه ی ما هم که پر از تحصیل کرده ی بی سواد و آگاهیه(ادعایی ندارم یکیش خود من) این کار خیلی راحته!!! در بسیاری از موارد میتونی این موضوع رو تو جامعه ی ما پیدا کنی!!! مثل جریان علی کریمی!! و بحث منشوری ها تو فوتبال ما!!! تشکر آقای گاگا


• کاربر مهمان : یه سوال از نویسنده مطلب داشتم: خیلی عذر میخوام،خیلی ببخشید، شما جزء کدوم دسته از افرادی که لابرویر گفته ،هستید؟جزء دسته اول که قطعا نیستید.صاحب عقل سلیم هم نیستید چون نکته تاریک یا مبهمی توی این اثر ندیدید.جز اشخاص پر مدعا هم نیستید.پس یه گزینه بیشتر نمیمونه :اشخاص عامی...آخه این چه استدلالیه؟؟!!!غیر از دو سه پاراگراف آخر همه مطلب یه سری توضیحات به ظاهر علمیه،دست شما درد نکنه ،دم شما گرم،ولی که چی؟؟!!این مطالب خودشون زیر سوالن...بعدشم شما میگی:"حال این سوال مطرح می‌شود که آیا انسان مدرن به این میزان به تباهی فکری رسیده است که این دست عقاید را باور کند، به‌طوری که مثلا به هنگام یک دعوای خیابانی از مارس (خدای جنگ) در خواست کمک کند؟ "مثه اینکه بازی به شما مجال دنبال کردن اخبار روز دنیا رو نمیده...از یه چیزایی مردم این دوره زمانه طلب کمک میکنن که مارس شرف داره به اونا...حالا اینم به کنار،با یه بازی و یا فیلم قرار نیست کسی مشرک بشه...ولی کاشکی همین یه دونه ها بود...خدای جنگ1،خدای جنگ2،خدای جنگ3،هیلو1،هیلو2،هیلو3،هیلو4،فاینال فانتزی1(تا سیزده،چهارده خودتون بشمورین!!!)اینا یه حالت رسوبی داره...اینم بگم من خودم تمام نسخه های این بازی رو انجام دادم.به عنوان یه گیم شاهکاره ولی نباید دیدمون رو محدود کنیم...تایید صدرصد و همه جانبه از یه بازی به مفهوم حمایت از صنعت گیم نیست...ما که همه بازی ها رو از دم انجام میدیم ،حالا یه نقد اینجوری هم بخونیم بد نیست...به امید پر و بال گرفتن گیم ایران...
• a_mostang : ممنون از مطلب خوبتون.


• himsy : گاگا جان تو اون سه نقطه که تو نظرم می بینی یه دنیا کلمات بود که فقط به گوش دی بازی رسید! اگه نظر منو بخوایی توقع نداشتم همین قدرش هم ثبت بشه! ولی خوب اذهان مردم الان بازیچه شده! یه روزی ملت به چیز هایی قسم می خوردن که حالا در زیر پاها باید به دنبالشون گشت! هههی! دی بازی لطفا همشو سانسور نکن!!! با تشکر himsy از انجمن pc$-Role playing gamer


• کاربر مهمان : What the HELL?!


• sayeh : بله متشکریم از کاربر میهمان!!! فکر کنم اصلا خودش هم نفهمید چی گفت. عزیزم انگار بازیها زیادی روت رسوب کرده تحت فشاری نه؟ اون منحرفهایی که شما منظورته، بخاطر بازی کردن این بلا سرشون اومده؟ مهمون جون آدرس رو اشتباهی اومدی... اصلا چی رو با چی قاطی میکنی تو؟ مگه خودت نمیگی اخبار روز و ال و بل؟ خب عزیز من اینجا دنیای بازیه! خدای جنگ بازیه! بحث هم بحث بازیه!!! اون انسانهای منحرفی که اخبارش رو میشنوی، با گاد آو وار بازی کردن به اون روز در نیومدن! برو کنایه دیبازی رو هضم کن بعد. تو باغ نیستی برادر من... توی باغ نیستی...BROTHERHOOD - PS3 is king of consoles
• کاربر مهمان : سفسطه ای بیش نیست...!


• کاربر مهمان : مهمان نازنین! آیا می شه کسی که در کشور خودمون 15 تا 16 سال هم سن داره واز اول ابتدایی هر سال هم دینی داشته هم قران ،این فرد چطور می تونه چیزی غیر از یکتا پرستی رو قبول کنه؟ بعدش هم نکات تاریک ومبهم که اسمش روشه واگر قرار بود همه بفهمن که دیگه تاریک ومبهم نبود.
• mr gaga : بله نظر بسیار حماسی و شادی از یک کاربر مهمان خالی دیدیم!!! به شدت در توهم به سر میبری!!! عزیز!! اصلا معلوم هست چی داری میگی؟؟؟ یه چیزایی هست که مارس پیشش هیچه!! خب یعنی چی؟؟؟ خودت داری حرف خودتو نقض میکنی!!!! یعنی تو جامعه ما ریا باعث کفر نمیشه ولی گیم میشه؟؟؟؟ ما نمیگیم که این بازی ها قصد و غرض ندارند!!! اما اینرو میگیم که آیا دیواری کوتاه تر از گیم وجود نداره؟؟؟ آیا همه ی زمینه های کشور ما درست شده و فقط مونده بازی های رایانه ای؟؟؟؟ بعد هم به نظر من خوندن این مزخرفات باعث رسوب میشه!!! بنابراین به هیچ عنوان به پیشنهاد شما حتی فکر نمیکنم و زمان خودم رو صرف گوش دادن به آهنگ ها ی با مفهوم لینکین پارک می کنم!! آقای گاگا


• esigamer : من تا اندازه ای موافقم.ای کاش یک بازی بر اساس شاهنامه فردوسی و ماجرا های رستم و هفت خان رستم درست کنن فکرشو بکنید می تونه 100 برابر از این خدای جنگ بهتر باشه(اژدهای 3 سر - دیو شاخ دار-... چیزهایی هستن که شنیدم)متاسفانه ما به دنبال قهرمان پروری اصلا نیستیم حتی به صورت خیلی خیلی کم و تک توک هم به این مسئله فکر هم نمیک نیم.ببینیم این گرشاسپ و میرمهنا کی میان.
• کاربر مهمان : برخورد شما با این مسئله کاملا منطقی ونشون میده دست اندرکاران این سایت واقعا توکارشون مهارت وتخصص دارن من زیاد اهله این جور بازیها نیستم بیشتر بازیهایی مثل call of dutyوmedal of honerبازی میکنم ولی اگه نظر منو بخواید میتونم بگم که این دسته از آدما که به همه چی گیر میدن اولاقطعا بیسوادند ثانیا بیشتر این نظرها برای بازارگرمیه دکوناشون جوابی که میشه به این گماشاداد اینکه شما اگه نگران ترویج خرافات هستید زحمت بکشید یک بازی با همون کیفیت با همون جذابیت با محتوای عقلانی بسازید تا ماهم از خرافات اونا تاثیر نگیریم


• کاربر مهمان : مطلبی که داده بودند در نمایشگاه همچین پر ایراد هم نبود دی بازی عادت کرده به یک طرفه به قاضی رفتن، حتماً انتظار داره ناراضی هم برگرده! ببینید 2 تا مطلب وجود داره یا پشت این بازی ها یک سیاستی هست یا یک سیاستی نیست. دی بازی تکلیفتو مشخص کن تو کدوم وری هستی. اگه میگی پشت بازی ها یک سیاستی هست پس خودت دست به کار شو و بررسی شون کن. اگه هم میگی که سیاستی پشت بازی ها نیست و فقط برای سرگرمی پس دیگه حرفی در میون نمی مونه. انشالا که نظرت نظر اوّل باشه و از این به بعد این مطالبو تو مجله و سایت ببینیم چون وقتی که شماها که از بازی ها اطلاعات داری نقدشون نکینید مجبورن یه عده بنده خدای دیگه که تجربه آنچنانی هم ندارند نقدش کنند پس انتظار آنچنانی هم ازشان نیست و نباید هم تمسخر و توهینی بهشان بشود. منتظر نظر دی بازی هستیم
• ceretos : همین جوری رو هوا اسممو(ceretos ) نگذاشتم تا اخرش هم پاشم *********ceretos *********


• jocker : من به خودم گفته بودم بعد از اون ماجرای شیعه کشی اساسین و ... خودم رو قاطی این بحث ها نکنم ولی خداییش نتونستم. چرا؟! چون واقعا عده ای فکر کردن میتونن با یه سری حرف های بی اساس ضعف و نالایقی خودشون رو گردن چیز های دیگه بیندازن.چرا ما تو این کشور فکر میکنیم باید همه چی طبق عقاید ما باشه؟! میخوام به این نویسنده گرامی بگم که فرهنگ دنیا با این اسطوره ها تکامل پیدا کرده و اصلا در جامعه شناسی اسطوره سازی و قهرمان پروری رو یکی از عوامل موفقیت یک ملت قلمداد میکنند. یعنی چی ترویج خرافه پرستی؟!؟!!؟! یعنی اینقدر جوان ایرانی رو ضعیف و زبون فرض میکنند که ما رو دنباله روی رب النوع پرستی میپندارند؟!؟! ما ملتی که سابقه طویلی در اسطوره داریم؟! جناب کاربر مهمان گرامی شاید سیاست پشت بازی ها باشه که هست همون طور که ما هم برای بازی سازی داخلی سیاست های خودمون رو دنبال میکنیم ولی خیلی ببخشید این یه حماقته که فکر کنیم سیاست غربی ها از این بازی ها ترویج خرافه پرستی اسطوره گرایی باشه! himsy جان من هم سر موضوع اساسین حرف هایی رو واسه دی بازی نوشتم که فقط خودش خوند و خوش حالم که حداقل یک نفر این حرف ها رو خوند. خدا میدونه وقتی نظرم رو فرستادم چقدر سبک شدم! ببینید عده ای چطور دنیایی که ما رو این طور دوستانه از سراسر ایران با همه قومیت ها و نژاد ها و عقاید و افکار دور هم جمع کرده ، چطور به عناوین مختلف زیر سوال میبرند. گیم من رو بزرگ کرد و پرورش داد. دی بازی از شما هم ممنون که واسم دوستانی چون himsy ، sayeh ، دنیرو ، فایرفاکس و بقیه دوستانی که طی چند ماه با هم بودیم و از نظرات هم استفاده کردیم رو مهیا کردی. من دنیای گیم رو با هیچی عوض نمیکنم حالا یه عده مغرض ببرنش زیر سوال! بچه ها نمیدونید تو این چند روز چقدر دلم واسه تون تنگ شده بود! شما که یادی از ما نمیکنید ولی من همیشه به یادتون هستم. با تشکر ، joker از انجمن $ pc.


• کاربر مهمان : چقدر کوته فکر بعضیا !!!!! و چقدر روشن dbazi و بچه های سایت, کریتوس محبوب ترین کاراکتر دنیای بازیه


• m-s-m : اقای کاربر مهمانی بالایی که در باره سیاست دوگانه صحبت می کنید، اگر یک بار دیگر با دقت متن گزارش را بخوانید(با دقت لطفا) حتما چیزی دستگیرتان می شود، بی خودی چیزی را نخونده و نفهمیده نظر ندهید.درود بر شرف دی بازی نیوز ...!


• the darkness : من نمیدونم چرا هر کسی به فرهنگ ایرانی علاقه پیدا میکنه انقدر اینا بهش سر کوفت میزنن هر چند god of war زیاد از فرهنگ ایرانی الهام نگرفته بود! دی بازی اگر اینا رو به خودشون نشون میدادین به نظرم مناظره هیجانی تر میشد:دی


• کاربر مهمان : گربه دستش به گوشت نمیرسید می گفت پیف پیف بو میده!!


• کاربر مهمان : سلام.ببخشید اون قسمت مطلب که حکیم ابوالقاسم فردوسی که زبان فارسی مدیون اونه توهان کرده هم توی نمایشگاه گفتن؟واقعا وقتا گزارش اساسین و خدای جنگ رو خوندم خدا رو شکد کردم که این همه رراه نزدم برم تهران نمایشگاه مزخرف رو ببینم.من همه شونو تا اخر رفتم.اگر حرفی ققرار باشه بگن باید راجع به زنجیرهای المپ بگن که اولش به ایرانی ها توهین کردن


• کاربر مهمان : دی بازی شما مشگل داری


• کاربر مهمان : بابا جون مادراتون به این نویسنده بیکار کار بدین بنده خدا گندیده از بس چرتو پرت گفت


• کاربر مهمان : اقا این همه تحریم بس نبود حالا هم از طریق بازی میخواین وارد گود بشید جمش کنید بابا یه مشت چرتو پرت من تا این غرفه رو دیدم از کل نمایشگاه به اون توپی حالم به هم خورد


کاربر مهمان : دی بازی تو چرا این قدر دفاع الکی می کنی ؟ توی شاهنامه چند خدایی هست؟ توی شاهنامه انسان خدا میشه؟همین برگشت از دنیای مردگان نشون میده که اونها واقعا خدایند یعنی چند خدا ؟؟؟؟اصلا من نمی دونم کجای این مطلبت ثابت کردی که بازی هدف دار نیست .مشتی چرت و پرت فقط در مورد اسطوره نوشتی دی بازی تو حتی معنای اسطوره را نمی دونی یونانی ها واقعا به چند خدایی اعتقاد داشتند نه این که در داستان ها و اسطوره ها شون این اومده باشد و فقط یک داستان باشد


• کاربر مهمان : داداش من این که اونا اعتقاد داشتن درسته اما واسه 2500 تا3000 سال پیشه.بعدش هم الان کسی به این چیزا اعتقاد نداره


sayeh : میدونی مهمون جون! تو یا واقعا مخچه ات همینقدر ساپورت میکنه، یا میخوای دیده بشی. البته حالات دیگه ای هم هست، منتها بهتره خصوصی برات شرح داده بشه!... BROTHERHOOD - PS3 is king of consoles


• کاربر مهمان : با این حرفای صدمن یه غاز نمیتونن از شهرت و محبوبیت بازیه بزرگ GOD OF WAR و KRATOS افسانه ای کم کنن. از Ghost of SPARTA کم حرف/


• کاربر مهمان : البته این مطالبی که در تصویر اومده تا حدودی درسته از نظر من . گرچه متن شما رو وقت نکردم بخونم اما مطلبی که میخوام اشاره کنم اینه که فضای جنگ نرم فضای بسیار وسیعی است شما حتی به آرم بازی اساسین نگاه کنی

/ 2 نظر / 60 بازدید
علی نیکوکار

سلام. خسته نباشید. خدا قوت. ای کاش این چنین بازی ها رو علمای دین و دانشمندان فرهنگی هم میدیدن تا چنان تحلیل و نظری میدادن که اینقدر افکار سطحی و توجیه های کودکانه ترویج پیدا نکنه! 4 تا بازیخور بیکار که پول باباشونو شبانه روز میریختن تو گیم نت, واسه خودشون شدن تحلیلگر....مجله میزنن . ‌سایت میزنن بعد هم یکی میاد میگه تاحالا وقتتونو حدر دادین ناراحت میشن! همه بود و نبود فرهنگی خودشونو مسخره میکنن! آخه یکی بگه بچه اون موقع که ما قطب فرهنگی جهان بودیم(و هستیم) شرکتای بازی سازی کجا بودن؟! 4 تا شرکت پول شو یی توی دنیا پیدا شدن که از سیاستهای پشت پرده غربی پیروی کنن... منظورم همین شرکتها بازی سازی معروفه که شدن خدای شما... همون شرکت هایی که یه عمره به گفته خودتون دارن شمارو بزرگ میکنن....عزیزم یه نگاهی بندازید ببییدن این استاداتون واسه چی دارن اینقدر به شما لطف میکننن؟! همین دیگه یه اسلحه خطر ناک خیلی قشنگ رو گرفتن به طرف خودتون و دارن بهتون میگن ماشه رو بکشید...و شما از دست کسایی ناراحتید که میخوان آگاهتون کنن.میگید متحجر...متاسفم. بی پرده بگم توی دنیای ما خیلی خبراست که ما بی خبریم. چشم و گوشتون رو باز کنید...

علی

باسلام خدمت شما .راستش وقتی من 70هزارتومان برای بازی godofwar3 پول دادم و وقتی که بهصحنه های زشت اون رسیدم اونم وقتی بابام داشت ازاونجا رد میشد به....... خوردن افتادم