بازی محبوب شبیه سازی مسابقات اتوموبیلرانی

 پنج سال پیش بود که سونی از نسخه پنجم GT رونمایی کرد اما بارها و بارها تاریخ انتشار آن را به عقب انداخت و برای اینکه سر و صدای طرفداران را بخواباند، در سال 2008 یک نسخه نمایشی (دمو) از بازی منتشر کرد. اما این همه انتظار بی دلیل نبود، چون گرن توریسمو 5 غول بازی های شبیه سازی اتومبیلرانی است و تا وقتی GT6 منتشر نشود، چیزی روی دستش بلند نمی‌شود.

اول با یک رکورد عجیب و غریب شروع می کنیم: بیش از هزار اتومبیل در کلاس های مختلف در GT5 گنجانده شده است. از اتومبیل های اسپورت پرقدرتی مثل دوج وایپر و استون مارتین و مک لارن گرفته تا اتومبیل های نسکار و کارتینگ، همه می‌توانند اتومبیل محبوب خود در گرن توریسمو 5 را پیدا کنند.

دوربین داخل اتاقک اتومبیل یکی از آیتم هایی است که Polyphony، استودیوی سازنده سری GT زمان زیادی را صرف ساخت آن کرده است. اتاقک تعدادی از اتومبیل های درجه یک بازی برخلاف استاندارد بالای گرن توریسمو، یک محصول معمولی از آب درآمده است. در واقع اگر بخواهیم مقایسه ای بین جزییات و طراحی اتاقک اتومبیل های GT5 و نید فور اسپید شیفت داشته باشیم، باید شیفت را برنده بدانیم.

یکی دیگر از آیتم های جدید گرن توریسمو 5 که برای اولین بار در این سری گنجانده شده، ضربه خوردن اتومبیل‌هاست. در نسخه های قبلی بازی، اتومبیل جذاب و پرزرق و برق شما به هرجا برخورد می‌کرد آخ نمی‌گفت، اما در GT5 باید حواس خود را حسابی جمع کنید تا سواری ارزشمند خود را به در و دیوار نکوبید. البته از بین هزار تا اتومبیل بازی، صد و خورده‌ای از اتومبیل ها Damage Modeling یا همان طراحی کامل ضربه و برخورد را دارند و این افکت برای اتومبیل‌های دیگر نصفه و نیمه است. دلیل این نقص آن است که از ابتدا اصلا قرار به طراحی Damage Modeling در گرن توریسمو 5 نبود و پولیفونی وسط کار تصمیم گرفت این قابلیت را در بازی بگنجاند.

اما اگر خواستید اتومبیل تان را درب و داغان بکنید و اثری از ضرب خوردگی و تورفتگی ندیدید تعجب نکنید. تا وقتی که تا مرحله 20 بازی پیش نرفته اید، خبری از Damage Modeling نخواهد بود و تا وقتی به مرحله 20 برسید، اگر خیلی تند و تیز باشید چهار، پنج ساعتی طول می‌کشد.

همان‌طور که می دانید می‌توانید بازی‌های PS3 را روی هارد کنسول بریزید. در مورد GT5 حتما این کار را بکنید چون زمان بارگذاری بازی تقریبا نصف می شود.

گرافیک گرن توریسمو 5 آنقدر واقعی است که می‌توانید آن را جای تصاویر اتومبیلرانی واقعی اطرافیان نشان دهید و سر کارشان بگذارید. همچنین جلوه‌های صوتی مثل صدای موتور و کشیده شدن تایرها روی آسفالت با دنیای واقعی مو نمی‌زند.

گرن توریسمو 5 بهترین بازی، یا بهتر بگوییم انیمیشن شبیه سازی اتومبیلرانی است و تا انتشار GT6 هیچ بازی دیگری به گرد پای آن هم نخواهد رسید.

سازنده: پولیفونی

ناشر: سونی

پلات فورم: PS3

سبک: شبیه سازی اتومبیلرانی

تاریخ انتشار: 1 دسامبر 2010

نویسنده: علی ارسلان شهلا
منبع: فناوران

http://www.itiran.com/?type=news&id=13495

/ 0 نظر / 9 بازدید