ماندن صدای جیغ و انفجاردر گوش بازیکنان کنسول‌های نسل جدید

دانشمندان پدیده ی انتقال بازی (گیم ترنسفر۱) را کشف کردند. پدیده ای که طی آن ورودی‌های حسی، افکار و رفتارها، بر اساس بازی‌ای که انجام می‌دهیم، تحت تاثیر قرار می‌گیرد. تحقیقات آشکار کرده است، هزاران نفر از مردمی که بازی‌های رایانه‌ای انجام می‌دهند، انفجارها و جیغ‌های درون بازی را ساعت‌ها بعد از اینکه کنسول هایشان را خاموش کرده‌اند، می‌شنوند.

بیشتر از ۳۰ میلیون انسان در انگلستان بطور منظم با کنسول‌های «پلی‌استیشن۴»۲ و «اکس باکس وان»۳ که تجربه بسیار واقعی‌تری دارند، بازی می‌کنند و محققان معتقدند بسیاری از آنها که مداوم و در بازه‌های طولانی بازی می‌کنند، صداهایی از بازی‌ها در دنیای واقعی می شنوند.

روانشناسان از ۱۲۴۴ نفر که پدیده «گیم ترنسفر» را داشته‌اند و دریافت‌ها و افکار و رفتارشان تحت تاثیر بازی کردن قرار گرفته است، داده‌هایی جمع آوری کرده‌اند.

مطابق این تحقیق، ۱۲ درصد از آنها، تجربه شنوایی پس از بازی کردن داشته‌اند.

محققان در دانشگاه «ناتینگهام ترنت۴» در واحد بین المللی تحقیقات بازی‌های رایانه‌ای، دریافتند که انسانهایی که گزارش شده تاثیراتی شنوایی نظیر صدای اسلحه‌ها، انفجار‌ها، وسایل نقلیه، ناله،جیغ و یا تنفس داشته‌اند، علاوه بر این صداهایی از قبیل بیپ بیپ ممتد و صداهای تصادمی مانند زنگ همراه و لیزر را نیز شنیده‌اند.

گفته می‌شود که بازیکنان این صداها را هنگام خوابیدن و یا فعالیت‌های روزانه مانند راه رفتن و رانندگی کردن می‌شنوند.

«آنجلیکا اورتیز دوگرتاری۵» یک محقق در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه ناتینگهام ترنت می گوید: "این مهم است که به بازیکنان کمک شود تا تجارب خود را بفهمند زیرا تجربه دوباره صداها و حرف‌ها ممکن است باعث بروز درد و زجر و پشیمانی شود. مخصوصا زمانی که صداها همراه با موقعیت‌های خطرناک و عذاب‌آور در بازی پخش شود و شنیدن دوباره آنها تداعی کننده لحظاتی ناخوشایند باشد."

پروفسور «مارک گریفیتز۶» می‌گوید: "بهترین راه حل برای افرادی که این پدیده برایشان بیشتر به وجود می‌آید این است که زمان بازی کردنشان را کاهش دهند و به صورت منقطع بازی کنند."

 

  ۱. Game Transfer

  ۲. Play Station4

  ۳. Xbox One

  ۴. Nottingham Trent

  ۵. Angelica B. Ortiz de Gortari

  ۶. Marc Griffiths

  ۷. Dark Souls

 
سراج گیم

/ 0 نظر / 32 بازدید