جهان به دو بخش تقسیم می شود.

اما PES6 سال گذشته تا حدی ناامیدکننده بود. به نظر می رسید که EA تا حد زیادی ایرادات و مشکلات فیفا 2007، پرطرفدارترین و مورد استفاده ترین بازی رایانه یی سال، را برطرف کرده. از سویی فیفا 2007 را هنوز هم باید جزء محبوب ترین مسابقات فوتبال رایانه یی دانست. اما با به بازار آمدن PES2008 در قالب XBOX360 شرایط کمی تغییر کرد. به همه گفته شد که آخرین ورژن بازی های PES حتی تفسیر و گزارش بازی بهتری دارد.(باید از جان چمپیون و مارک لارو لارنسون از این بابت تشکر کرد.)

گرافیک تصویری فوق العاده و فهرست و لیست کامل بازی ها و حتی برخی اطلاعات اضافی باعث شده PES جدید مورد توجه علاقه مندان این سری بازی ها قرار بگیرد. اما یکی از جدیدترین امکانات PES2008 که بر جذابیت های آن افزوده سیستم Teamvision یا همان ترکیب و چینش مهره ها در زمین است که حتی این اجازه را می دهد با بررسی سیستم بازی حریف بازیکنان تان را در زمین بچینید. با این روش مسابقه بسیار هیجان انگیز و رقابتی تر می شود. درحقیقت اگر بخواهیم قابلیت های سری جدید را با مدل های قبلی مقایسه کنیم فقط تفسیر و گزارش آن به بدی ورژن قبلی است که شاید نقطه ضعف سری جدید باشد. جان چمپیون هرگز جذابیت حقیقی یک گزارشگر حرفه یی فوتبال را نداشته، حتی وقتی بازی های واقعی را گزارش می کرد، نمی توانست ظرافت های بازی و مهارت های رونالدو واقعی را توضیح دهد. از سوی دیگر شیوه خواندن «لارو» از روی متن و نوشته هم به شدت یکنواخت است و ریتم خسته کننده یی دارد. در مقام مقایسه درباره موزیک و فهرست ورژن قبلی صادقانه باید گفت که PES2008 پیشرفت های قابل توجهی داشته. توضیحات منوی فهرست برای انتخاب تیم مورد نظر و بازیکنان، تیم بازی و استراتژی اتخاذ شده، همه و همه بهتر از همه نمونه های طراحی و ارائه شده تاکنون است و شیوه داوری آن هم فقط به فرم بازی شما بازمی گردد و اینکه چطور بازی می کنید؟، سایر گزینه های همیشگی هم در دسترس شما هستند: شیوه بازی دونفره دوستانه لیگ اصلی (با قابلیت ویرایش بازیکنان)، لیگ استاندارد، جام های اروپایی و شیوه XBox. اما متاسفانه مسابقات آنلاین به همان مشکل قبلی دچار است. بازی در لحظات کلیدی مانند لحظاتی که می خواهید ضربات آزاد یا شوت بزنید، سرعت دادن به بازی در زمان های حساس و... چیزهایی است که در ورژن بعدی باید اصلاح شود.

لذت و تفریح واقعی زمانی است که می خواهید در Master league بازی کنید و با هم بازی تان در یک تیم باشید. آزادی و اختیار عمل در شیوه مسابقه هنگامی که هر دو نفر در یک تیم هستند، نشان می دهد که ترفندها و تاکتیک های تیمی درنهایت به این منجر می شود که نتوانید تعویض ها و تغییرات زیادی در ترکیب تیم داشته باشید و شما فقط می توانید از پشت مانیتور فریاد بکشید و افسوس بخورید که نمی توانید به شکل دلخواه مانور بدهید و از یک موقعیت و پاس به دست آمده برای به ثمر رساندن گل استفاده کنید. علاوه بر این وقتی شما با ستاره یی مثل رونالدو بازی می کنید، به نظر می رسد دریبل کردن و جا گذاشتن چهار یا پنج بازیکن کار ساده یی باشد، اما از سویی موقعیت بهتر و شانس بیشتر پیروزی زمانی نصیب تان می شود که انتخاب ستاره های فوتبال را محدودتر کرده و در عوض تلاش کنید بازی بهتر و زیباتری داشته باشید. لزوماً داشتن ستاره های بیشتر در ترکیب نمی تواند ضامن پیروزی باشد. PES2008 در واقع پیشرفت های بسیار خوبی در طراحی و ارائه داشته است. هواداران و در حقیقت دیوانگان این سری بازی های رایانه یی هنوز هم از مشتاقان PES هستند و هر سری جدید را به سرعت تهیه می کنند، اما ایرادات و نواقص متعدد آن در پس جذابیت های ظاهری و گرافیکی اش نادیده گرفته می شود. شاید این از هواداران بازی های فیفا نکاهد اما حداقل آنها را برای یک سال و به بازار آمدن ورژن جدید سرگرم می سازد.

نویسنده: اندرو جکسون . مترجم: شیوا آباء
منبع روزنامه اعتماد ملی شماره پیاپی 1603 چهارشنبه دهم بهمن ماه 1386 صفحه 16 :: ورزش

لیست اخبار و مقالات مقالات پیرامون بازی های رایانه ای

کلید واژه یادداشت : بازی رایانه ای . ورزش .  بازی ویدیویی . فوتبال . بازی کامپیوتری  .

PES . Teamvision  . pc game . PES2008 . video game  . Master league  . game . EA

/ 0 نظر / 12 بازدید