ترویج "داستان آمریکا " با نمایش فیلم‌های هالیوودی در سفارت‌های آمریکا

به گزارش خبرنگار دیپلماسی عمومی خبرگزاری فارس، یکی از قوی‌ترین سرمایه‌های دیپلماسی عمومی آمریکا، استفاده از فیلم‌های سینمایی برای بیان داستان آمریکا به سایر نقاط جهان است؛ فیلم‌هایی با موضوعات تاریخی و سیاسی که به بهترین وجه ارزش‌های آمریکایی را به نمایش می‌گذارند. فیلم‌ها همچنین نشانگر میل به بحث در مورد موضوعات حساس از طریق رسانه‌های عمومی هستند.

این گزارش با اشاره به برنامه‌های پخش و بررسی فیلم‌های آمریکایی در سفارت‎خانه‌های این کشور می‌نویسد: به جای آنکه نمایش گسترده و حداکثری فیلم‌های آمریکایی برای حداکثر مخاطبان ممکن در دستور کار قرار بگیرد، اخیرا توافقنامه صدور مجوز که در جریان مذاکرات وزارت خارجه و شرکت صدور مجوز "موشن پیکچر " انجام شد، مسیر دیگری را در پیش گرفته است.

در پاراگراف 20 پیام وزارت خارجه در رابطه با یادداشت تفاهم ارسالی به سفارت‎خانه‌های آمریکا، موارد زیر بیان شده است: "فیلم‌ها در هربار نمایش حداکثر برای 100 نفر پخش شود و نه بیشتر. هیچ‌گونه آگهی مجاز نیست. هیچ عنوان و یا کاراکتری که موجب تبلیغ چیزی شود نباید در فیلم وجود داشته باشد. "

----------------------------------
اظهاریه طبقه‌بندی نشده 8 می
به همه مقامات دیپلماتیک و کنسولی
موضوع: موضوعات فیلم برای نمایش‌‌های عمومی توسعه‏یافته تحت مجوز موشن‌پیکچر
----------------------------------------------------------------------------------------------
1- خلاصه: مفتخریم که به اطلاع برسانیم دسته‌بندی‌های موضوعی فیلم‌ها توسعه یافته و عناوین فیلم‌های پیشنهادی با هدف کمک به مسایل مرتبط با سال انتخابات و دیگر موضوعات انتخاب شده است و فیلم‌ها با فرمت‌های دی.وی.دی. و نوار ویدیوئی با توجه به محتوایشان ارایه می‌شوند. از دیگر موضوعات مربوط به فیلم‌ها، سیاست و ریاست‌جمهوری، محیط زیست، حقوق زنان، مهاجرت و موضوعات گوناگون است.
تمامی فیلم‌هایی که در اینجا لیست شده‌اند برای استفاده تحت دستورالعمل‌های مجوز توسعه یافته موشن‌پیکچر برای حقوق پخش عمومی فیلم‌ها آماده شده‌اند که از سوی دایره R تامین مالی گشته‌اند.
مجوز جدید توسعه‌یافته اجازه می‌دهد تا نمایش‌های مشروط و غیرسینمایی نیز در سفارت‎خانه‌ها، کنسولگری‌ها و دیگر مراکز آمریکایی صورت گیرد.

--------------------------------------------
دسته‌بندی موضوعی فیلم‌ها و موضوعات
--------------------------------------------

2- دسته‌بندی‌های موضوعی بر اساس موضوعات درخواست شده از سوی مقامات صورت می‌گیرد و یا اینکه فیلم‌ها و موضوعات مرتبط به رویدادهای وقت آمریکا و جهان و یا با هدف ایجاد یک دیدگاه خاص در درون جامعه و فرهنگ آمریکا، انتخاب می‌شوند. فیلم‌های منتخب از عناوین کلاسیک گرفته تا فیلم‌های جدید را در برمی‌گیرد.

موضوعاتی که در اینجا ذکر شده‌اند عبارتند از: سیاست و ریاست‌جمهوری، محیط زیست، آزادی رسانه‌ها و مطبوعات، استقلال قوه قضاییه، قدرت افراد در یک جامعه آزاد، مهاجرت و گوناگونی فرهنگ‌ها، مسایل زنان، اخلاق غربی، رویای آمریکایی از فقرا تا اغنیا، ارزش‌های آمریکایی، زندگی خانوادگی، اهمیت آموزش و غلبه بر معلولیت‌ها.

دیگر موضوعات و دسته‌بندی‌ها علم و فناوری، پزشکی، تاریخ، بیوگرافی‌ها، موزیکال، فیلم ژانر نویر( سرنوشت‌گرایی)، کمدی‌های کلاسیک، انیمیشن و فیلم‌های کودکان نیز ظرف مدت کوتاهی به همراه لیست کامل فیلم‌ها از طریق اینترانت در دسترس خواهد بود.

3- در صورتی که مقامات، موضوعات و محتوای تاریخی فیلم‌ها را ارایه دهند، مخاطبان سود بسیار زیادی خواهند برد. البته خلاصه فیلم‌ها را در سایت‌های زیادی می‌توان پیدا کرد که دو سایت مناسب‌تر که زمان و درجه‌بندی فیلم‌ها را هم ارایه می‌دهند عبارتند از IMDB.com و Amazon.com؛
در صورتی که فیلمی خارج از لیست مد نظر بود با ای‎میل COHENSL@State.Gov تماس بگیرید تا در مورد مجوز آن مطمئن شوید.

4- مقامات می‌توانند دی.وی.دی. و یا نوارهای ویدیوئی را مستقیما و به‎طور آن‎لاین از طریق سایت‌های زیر سفارش دهند:

WWW.AMAZON.COM
WWW.SUNCOAST.COM
WWW.DVALIBRARY.COM
WWW.MOVIESUNLIMITED.COM
WWW.CDUNIVERSE.COM

------------------------------
مجوز موشن‌پیکچر - دستورالعمل خلاصه
------------------------------

5- همه فیلم‌های لیست شده در اینجا، در لیست نمایش‌های مورد تأیید موشن‌پیکچر هستند. بر اساس توافقنامه مجوز مشترک بازنگری شده و توسعه یافته با شرکت موشن‌‌پیکچر، مقامات می‌توانند:
-فیلم‌ها را به‌وسیله نوار ویدیوئی و دی.وی.دی. برای حداکثر 100 نفر در سفارتخانه‌ها، کنسولگری‌ها و دیگر مراکز آمریکا به نمایش بگذارند.
-فیلم‌ها را به‎وسیله نوار ویدیوئی و دی.وی.دی. برای حداکثر 100 نفر در مکان‌های متفرقه همچون دانشگاه‌ها، موزه‌ها و . . . به نمایش بگذارند به شرط آنکه نمایش تحت حمایت مالی، عملیاتی و کنترل مستقیم مامورین سفارتخانه، کنسولگری و یا دیگر مقامات آمریکایی صورت گیرد. این شرط شامل نمایش فیلم‌ها در مراکز دوملیتی و دیگر نهادهای محلی خارج آمریکا که با برنامه فرهنگی مشترک ایالات متحده هماهنگی دارند، نیز می‌شود.
-نباید برای پذیرش افراد پول دریافت شود و هرگونه آگهی هم مجاز نیست.
-فیلم‌های موجود بر دی.وی.دی. یا نوار ویدیوئی را نمی‌توان در سالن‌های سینمایی، جشنواره‌های فیلم خارج از حمایت وزارت خارجه و یا در جشنواره‌های دانشگاهی خارج از حمایت دولت آمریکا به نمایش گذارد.
پاراگراف 19 را برای مشاهده جزئیات کامل مجوز موشن‌‌پیکچر نگاه کنید. جزئیات بیشتر از جمله اطلاعات مربوط به چگونگی نمایش قانونی فیلم‌ها نیز به زودی از طریق اینترانت قابل دستیابی خواهد بود.

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8910270178

 

/ 0 نظر / 7 بازدید