در کمینت هستم، مواظب باش!

 

اما چه کسی فکر می‌کند با عکسی معمولی مثل عکس بالا، موقعیت دقیق حضورش را هم دارد جار می‌زند؟!

http://icanstalku.com/

I Can Stalk U نام سایت جالبی است که هدف از آن هشدار دادن به مردم در مورد اطلاعاتی است که ناخواسته در توییت‌هایشان افشا می‌کنند.

پیش از این هم در این وبلاگ، در مورد اهمیت متادیتاها و پرهیز از انتشار ناخواسته آنها در عکس‌ها و اسناد دیگر برایتان نوشته بودم. اما سایت جالب بالا، این هشدار را به صورت واضح‌تری بیان می‌کند. این سایت نشان می‌دهد که مردم عادی، چکونه به خاطر نداشتن اطلاعات، موقعیت خود را در اختیار بیگانه‌ها قرار می‌دهند.

Geotagging یا برچسب جغرافیایی ویژگی است که در تعداد کمی از دوربین‌ها و خوشبختانه یا بدبختانه در بیشتر گوشی‌های موبایل وجود دارد. در حال حاضر شمار زیادی از گوشی‌های موبایل، GPS دارند. اگر GPS فعال باشد، هنگام گرفته شدن هر عکس، اطلاعات جغرافیایی به عکس به صورت متادیتا اضافه می‌شوند.

اما بیشتر مردم چون هنگام مشاهده عادی عکس‌ها چیزی نمی‌بینند، متوجه این اطلاعات اضافه نمی‌شوند.

این عکس‌ها، ممکن است در توییتر و سایر شبکه‌های اجتماعی و یا وبلاگ‌ها به اشتراک گذاشته شوند. در بسیاری از اوقات کاربران نمی‌خواهند که محل دقیق زندگی و فعالیت آنها بر کاربران دیگران آشکار شود. اما متأسفانه مرور متادیتای این عکس‌ها، دیگران را قادر می‌سازد که به راحتی پی به محل آنها ببرند.

سایت خوب I Can Stalk U، هر روز در صفحه اول خود هر روز برای هشدار موقعیت تعدادی از کاربران توییتر را اعلام می‌کند و نشان می‌دهد که آنها در قالب کدام توییت و انتشار کدام عکس، موقعیت خود را لو داده‌اند.

 http://icanstalku.com/how.php

در این صفحه هم راه حل را معرفی می‌کند و نشان می‌دهد که در گوشی‌های مختلف چگونه می‌توان قابلیت برچسب جغرافیایی را غیر فعال کرد.

البته اگر بعد از گرفته شدن عکس‌ها هم می‌توان با استفاده از نرم‌افزارهایی اطلاعات مربوط به موقعیت و یا سایر متادیتاها را هم پاک کرد، اما اگر کاربری هستید که به صورت مستقیم از گوشی خود عکس آپلود می‌کنید، بهتر است دقیقا به نکات مطرح شده در این سایت توجه کنید.

نوشته شده توسط علیرضا مجیدی در تاریخ ۱۷ مهر ۱۳۸۹
http://1pezeshk.com/archives/2010/10/%d8%af%d8%b1-%da%a9%d9%85%db%8c%d9%86%d8%aa-%d9%87%d8%b3%d8%aa%d9%85%d8%8c-%d9%85%d9%88%d8%a7%d8%b8%d8%a8-%d8%a8%d8%a7%d8%b4.html

/ 0 نظر / 19 بازدید