اروپا به دنبال فضای سایبر سالم‌تر برای کودکان

والدینی که مشتاق کنترل آنلاین فرزندان خود هستند و می‌خواهند بدانند آن‌ها چه کسانی را در طول مدت گشت و گذار در فضای سایبر ملاقات می‌کنند بر سر دو راهی قرار گرفته‌اند.
اگرچه بسیاری از آنان آماده پرداخت هر مبلغی برای سلامتی فرزندان خود هستند، اما تصمیم‌گیری و اعتماد به نرم‌افزارهای موجود بسیار سخت به نظر می‌رسد.
برای والدینی که آمادگی اعتماد به نام‌های بزرگی مانند AOL یا مایکروسافت را داشتند، نتایج مطالعهات و تحقیقات تعجب‌برانگیز خواهد بود.
در بررسی سال جاری تمام این شرکت‌ها مغلوب شرکت کوچکی شدند که تنها 50 کارمند دارد که اکثراً طراح و محققین اوکراینی هستند.

برنامه Magic Desktop که برای نخستین بار در سال گذشته در این تحقیق حضور یافت، یک سیستم عامل ضروری برای کودکان است که مانند یک "پوسته محافظ" بر روی ویندوز مایکروسافت می‌خوابد.
لارس جولستاد، بنیانگذار Easybits Software که توانست مجیک دسک‌تاپ را در رأس هرم اتحادیه اروپا قرار دهد، معتقد است که "تنها یک راه برای گارانتی سلامتی آنلاین کودکان وجود دارد و آن استفاده از "لیست‌های سفید" است".
با این برنامه صفحه رنگارنگ نمایشگر پر از آیکون‌هایی است که فرزندان را به دنیای وب‌سایت‌ها، بازی‌ها و برنامه‌های تحصیلی معتبر و یا مندرج در "لیست سفید" وارد می‌کند. "لیست سفید" فهرستی است که توسط والدین یا یک مراقب کودک، یا توسط سازمان‌های متخصص در تهیه "مجموعه‌ای" از سایت‌های مورد تأیید آماده شده است.

10 ابزار برتر برای کنترل کودکان توسط والدین در هنگام استفاده از رایانه؛
1-Magic Desktop
2- Live Mark Family
3-eScan Internet Security Suite
4-Norman Security
5-PC-cillin Internet Security
6- OpteNet Web Filter
7-Safe Eyes
8-CyberSieve
9-CyberPatrol
10-Norton Internet Security
منبع : Deloitte/EU

این فهرست همچنین به جوانان اجازه می‌دهد که با افراد معتبر و مورد اعتماد ارتباط برقرار کنند.
بنا به اظهارات گروه مشاورین Deloitte که مطالعه مورد نظر اتحادیه اروپا را انجام می‌دهد، این برنامه برای جوانان بسیار مناسب است، چراکه شرایطی سالم و فرهنگی برای آنان فراهم می‌کند.
در توضیح این برنامه آمده که برخلاف تمرکز رقبا تنها بر روی مرورگرهای سالم، این برنامه تمام قسمت‌های رایانه را قفل می‌کند و جوانان تنها به محدوده‌هایی دسترسی دارند که اجازه ورود به آنها داده شده باشد.

گفتنی است Deloitte به اشکال مهمی نیز در مجیک دسک تاپ اشاره کرد. اگرچه این برنامه بالاترین رتبه را برای حمایت از کودکان زیر 10 سال گرفته، اما در مورد کودکان بالای 10 سال مغلوب تمام رقبای خود شده است.
البته بنا به گفته جولستاد این شرکت بازار بزرگسالان را مورد هدف قرار نداده بود.

جولستاد و شریک‌اش ایلیا کروگلنکو در ابتدا این برنامه را برای محافظت از کودکان خود در برابر دسترسی به وب‌های ناخوشایند ایجاد کردند، اما پس از 130هزار ساعت کار تحقیقاتی جولستاد تصدیق کرد که "این پروژه بیشتر از آن چیزی که فکر می‌کردند توسعه پیدا کرد".
برنامه Easybits تاکنون توسط مجموعه‌ای از سرویس‌دهندگان اروپایی توزیع شده و مجوز گرفته است؛ از جمله Tiscali در انگلستان، T-Online در آلمان، Telenor در نروژ و تلکوم ایتالیا و همچنین UHL سرویس دهنده برزیلی.

در مجموع قرار است این برنامه بر روی تمام رایانه‌های HP از پیش راه‌اندازی شود و براساس قرارداد مشابهی که Easybits با یک سازنده رایانه رقیب بسته تا پایان سال 2008، این برنامه بر روی 10 میلیون رایانه از پیش راه‌اندازی خواهد شد.

کلید واژه های یادداشت:اینترنت . بازی رایانه ای . اروپا

منبع:سیتنا ،‌سرویس : زندگی دیجیتال ، تاریخ :۱۳۸۶/۱۱/۲۴ ، کد خبر:۳۳۲۲
اروپا به دنبال فضای سایبر سالم‌تر برای کودکان
لینک خبر:http://www.citna.ir/3322.html

/ 0 نظر / 9 بازدید