آمریکا کاربران ایرانی اینترنت را رصد می‌کند

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری شبکه تلویزیونی "العربیه"، "ولید جواد" بنیان‌گذار این تیم اطلاعاتی که کار خود را از یک سال پیش در وزارت امور خارجه آمریکا آغاز کرده است در این باره گفت: «تیم "ارتباط الکترونیک" متشکل از 9 نفر است که دو تن از آنان، فارسی‌زبان هستند و کار اصلی آنها، بررسی وبگاه‌ها و انجمن‌های اینترنتی و درج نظرات با نام‌های حقیقی برای توضیح سیاست خارجی آمریکا بویژه در قبال منطقه خاورمیانه است.»


وی با بیان اینکه وظیفه اصلی اعضای این تیم، برقراری ارتباط با کاربران اینترنت در جهان اسلام است، گفت: «در مجموع 9 نفر در این تیم فعال هستند که شش نفر از آنها مسلط به زبان "عربی"، دو نفر مسلط به "فارسی" و یک نفر مسلط به زبان "اردو" است که کارشان ارتباط گیری، درج نظرات برای مقالات و مطالب منتشر شده در وبگاه‌های فعال در این سه زبان و نیز توضیح فعالانه اهداف سیاست خارجی آمریکا برای آنهاست.»

بنیان‌گذار این تیم اطلاعاتی ادامه داد: « ما همچنین در چارچوب اداره رسانه‌های خارجی وزارت امور خارجه آمریکا فعالیت داریم و همکاران ما نیز در [پاسخ به] سؤالات این وزارت‌خانه مشارکت دارند. در واقع، نظرات ما به عنوان خمیرمایه فکری سیاست‌خارجی آمریکا را تشکیل می‌دهد زیرا ما عرب‌تبار هستیم و جهان عرب را بخوبی درک می‌کنیم.»
وی تصریح کرد: «البته ما با وب گاه‌های تندروی اسلامی، کاری نداریم زیرا کاربران آنها را مسلمانانی با افکار بسته، تنگ‌نظرانه، سطحی، احساساتی تشکیل می‌دهند که از پیش تصمیم گرفته‌اند آمریکا را دشمن خود قلمداد و با آن مبارزه کنند.»
وی در توضیح فعالیت‌های این تیم، با بیان این عقیده که در بسیاری از مواقع، رسانه‌ها هستند که بر تصمیمات غیر واقعی دولت‌های اسلامی تأثیر می‌گذارند، گفت: اگر شخصی که ما با وی از طریق اینترنت ارتباط می‌گیریم، سؤالاتی داشته باشد و بخواهد به حقیقت موضوعات دست یابد، ما موظفیم تا جایی که امکان دارد با صراحت کامل، درباره آمریکا برای او توضیح دهیم زیرا بسیاری از کاربران در این کشورها معتقدند آمریکا در چنگال صهیونیست‌ها و لابی اسرائیل است اما ما باید این مسأله را برای آنان جا بیندازیم که سیاست آمریکا یک سیاست "باز" است و هر گروهی می‌تواند برای خود در این کشور، لابی ویژه‌ای داشته باشد.

"ولید جواد" توضیح داد: «تیم ما تلاش دارد تا از طریق این قبل ارتباط گیری‌ها، سیاست‌پردازان و قانون‌گذاران کشورهای طرف ارتباط را با دیدگاه‌های خود آشنا کند و "نظریه توطئه" را در نظر آنان کمرنگ کند.»
وی در پاسخ به این پرسش که آیا برنامه تیم "ارتباط الکترونیک" یک "برنامه جاسوسی واقعی" (Spyware) است یا خیر، گفت: « برنامه‌های جاسوسی، برنامه‌هایی سری هستند در حالی که کار ما، سری نیست بلکه ما با اسامی واقعی‌مان و آشکارا کار می‌کنیم.»

این کارمند وزارت امور خارجه آمریکا با بیان اینکه ما به شغل خود افتخار می‌کنیم، افزود: «اگر آن‌گونه که برخی می‌گویند، ما جاسوس سیا باشیم بهتر بود که با اسامی غیر واقعی فعالیت می‌کردیم و اعلام نمی‌کردیم که ما کارمند وزارت امور خارجه هستیم؛ بنابراین چنین اتهاماتی منطقاً بی‌اساس است.»
وی در بیان مشکلات تیم خود گفت: «ما با این اتهام مواجه هستیم که چگونه توانسته‌ایم برغم عرب‌تبار بودن، در وزارت امور خارجه آمریکا فعالیت کنیم که پاسخ این پرسش این است که ما کار می‌کنیم تا آمریکا و جهان عرب را به هم نزدیک کنیم.»

منبع خبر:خبرگزاری فارس . 26/09/86

لینک خبر:

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8609260020

کلید واژه:اینترنت . فضای اینترنت . فضای سایبر . فضای مجازی . وزارت امور خارجه آمریکا . ایران . وب گاه . جاسوسی . جنگ سایبری . جنگ مجازی . جنگ اینترنتی .

/ 0 نظر / 9 بازدید