اقامتگاه شیطان 5

زیرا داستان به بهترین شکل و روان بازگو می شود و همچنین نکاتی که مربوط به گذشته می شود توسط انواع Documentها در اختیار بازیباز قرار می گیرد. داستان قسمت 5 بازی حول دو شخصیت Chris Redfield و Sheva Alomar می گردد. این دو از طرف Bioterrorism Security Assessment Alliance (به اختصار BSAA) ماموریت دارند تا عاملین اصلی انتشار ویروس در آفریقا را پیدا کنند.

  

10 سال بعد از وقایع راکون سیتی یک از اعضای تیم آلفا گروه S.T.A.R.S. که همان Chris Redfield است در تمام دنیا تحقیاتی را شروع میکند و دنبال روئسای Umbrella می گردد تا آنها را دستگیر و جلوی اهدافشان را بگیرد. در پی این تحقیقات او به یک شرکت داروسازی چند ملیتی می رسد که کارهای مشکوکی انجام می دهند. او توسط یک قاچاقچی اسلحه متوجه می شود که در آفریقا در مکانی تحت عنوان Kijuju یک معامله ی بزرگ اسلحه در حال رخ دادن است، آن هم نه اسلحه های معمولی بلکه اسلحه های بیولوژیکی. کریس سریعآ خود را به محل می رساند تا سر از پروژه ی Mysterious Doomsday که با نام Uroboros شناخته می شود در بیاورد. بعد از از اینکه او به آفریقا رسید با همکار جدید خود Sheva Alomar که او هم یکی از مامورین BSAA در آفریقا است، آشنا می شود و با هم دنباله ی ماجرا را می گیرند.

 

سبک و سیاق بازی تفاوت آنچنانی با RE4 ندارد و کلآ در یک مسیر قرار دارند با این تفاوت که RE5 المان های قبلی را کامل کرده است. هنگامی که بازی را شروع می کنید به نظر گیم پلی بازی را یک جایی در گذشته تجربه کرده اید. باید بایستید و اسلحه را به طرف دشمن هدف بگیرید و شلیک کنید، بعد مجددآ حرکت کنید. این گیم پلی آرام به شدت از اکشن بازی کم می کند و البته آن را از بازی های سبک Run and Gun جدا می کند. در بسیاری از مواقع در حین بازی شما احساس می کنید که لازم دارید در حین شلیک کردن به دشمن کمی جابجا هم شوید ولی افسوس که این قابلیت را هرگز نخواهید دید. وقتی دشمن از پشت به شما حمله میکند نیاز دارید با سرعت بیشتری حرکت کنید، به عقب برگردید و او را مورد هدف قرار دهید ولی باز هم افسوس از سرعت کم. این مشکل در مرحله ی آخر بسیار بیشتر به چشم می آید. اما کنترل بازی از نقاط قوت آن است. هدف گیری و شلیک و حتی لگد های اسلحه همه به بهترین شکل صورت می گیرند و باید گفت نقص ندارند. دویدن کارکترها، بالا رفتن از نردبان و سکوها و همچنین پایین پریدن از کانتینر ها و بلندی ها. استفاده از Guns-machine ها و همچنین مینی گیم ها، همه و همه به بهترین شکل ممکن کار شده است. Sheva دارای بدنی بسیار انعطاف پذیر و چابک است و عمومآ پرش های بلند و کارهایی که نیاز به سرعت بالا دارد را او انجام می دهد. اما Chris بدنی عضلانی و قدرمند دارد و بیشتر کارهایی که نیاز به قدرت بدنی دارد را انجام می دهد. ایندو در کنار هم از پس همه ی کار ها بر می آیند و یک تیم کامل را تشکیل می دهند.

 

 

یکی از نکات بازی قسمت Co-op بازی است که نمیدانم آن را نقطه ی قوت بنامم یا نقطه ی ضعف؟!! زیرا اگر بخواهید بازی را تنها بازی کنید در بعضی جاها Sheva برای شما مشکل ساز می شود و حتی ممکن است بعضی جاها جلوی پیشرفت شما را هم بگیرد و اگر بخواهید 2 نفره بازی کنید بازی سرارسر هیجان و شور می شود ولی یک نکته اینجاست که آیا همیشه نفر دوم موجود است؟ آیا همه به Live دسترسی دارند؟!! در صورتی که 2 نفری بازی میکنید و سراغ حالت Split-screen رفته اید، این بدین معناست که باید از یک صفحه به صورت همزمان 2 نفر استفاده کنند که پیشنهاد می شود حتما از تلویزیون های 42" به بالا استفاده کنید!

 

هوش مصنوعی بازی در سطح بسیار بالایی قرار دارد و دشمنان تقریبا بی نقص عمل می کنند. ولی همانطور که در بالا گفتم کاراکتر Sheva کمی مشکل دارد مخصوصا در مرحله ی آخر که نیاز شدید به همکاری او دارید، او عملا بی مصرف است و فقط جلوی دست و پای شما را می گیرد. عموماً خشاب اسلحه اش خالی است و جز با چاقو یا باتوم الکترونیکی معمولا از اسلحه ی دیگری استفاده نمی کند. البته شما می توانید به او خشاب یا اسلحه یا هر چیز دگیری بدهید یا از او بگیرید اما در کل شما یا باید حواستان به inventory خودتان باشد یا Sheva. البته او در یک مورد بعضآ کاربرد دارد و آن هم این است که وقتی گیر افتادید او شما را نجات می دهد و اگر سلامتی شما در خطر بود به شما اسپری سلامتی میزند. کلآ داشتن یک همکار در بازی نظریه ی جالبی است و به بازی حس جالبی می دهد، حس همکاری و اینکه بدون حضور او کار شما چقدر ممکن بود سخت باشد و در بعضی از مراحل عملآ غیر ممکن! بودن Sheva در بازی بسیار هیجان انگیز است، البته اگر مشکل هوش مصنوعی او حل شود بسیار هیجان انگیز تر نیز خواهد شد.

 

 

در مورد اسلحه های بازی باید گفت یک کلکسیون عالی از اسلحه برای این بازی طراحی شده. انواع اسلحه های کمری،Rifle ،Sniper ، Shotgun، یک مدل RPG و یک مدل نارنک انداز با 5 نوع مهمات، یک باتوم الکترونیکی هم در بازی وجود دارد که بسیار کاربردی است. کلآ بازی از لحاظ اسلحه هیچ مشکلی ندارد و کامل است و عمومآ هم خشاب کم نمی آورید جز در مرحله ی آخر که مهمات پیدا نمی شود و شما باید با داشته های خود بسازید.

 

صدای اسلحه ها در سطح معمولی قرار دارد. صدای اسلحه ها نسبت به بازی های FPS کم می آورد و در بعضی مواقع حرفی برای گفتن ندارد اما صدای محیط و مخصوصا صدای کاراکتر ها بسیار عالی و بی نقص هستند. صدای انفجارها با سیستم دالبی دیجیتال 5.1 این حس را به شما می دهد که خود وسط بازی هستید و هرآن احتمال دارد موج انفجارها شما را به گوشه ای پرتاب کند! صدای دشمنان هم در سطح قابل قبولی قرار دارد و فریادهای آنها که به یکدیگر آمار شما را می دهند و بعضا هم شما را تهدید می کنند شنیدنی است.

 

انیمیشن هایی که در بازی برای کارکترهای اصلی و دشمنان در نظر گرفته شده بسیار زیبا و چشم نواز و هیجان انگیز است. کافی است وقتی به یک دشمن شلیک می کنید خوب نگاه کنید چه اتفاقی برای او می افتند. بسته به اینکه به کدام قسمت از بدن او شلیک می کنید او هم عکس العمل از خود نشان می دهد. وقتی که تقریبآ از پا در آمد می توانید نزدیک او شوید و با زدند دکمه ی X یک Combo روی او اجرا کنید تا او را کاملآ از پا در بیاورید. بعد از کشتن دشمنان معمولا چیزهایی از آنها باقی می ماند که یا مهمات است یا پول (اشیای قیمتی) و یا دارو. صحنه های سینمایی در بازی زیاد وجود دارد. در این صحنه ها شما باید آماده باشید تا در حین پخش دمو دکمه هایی که بر روی صفحه ظاهر می شوند را به موقع بزنید تا کارِ مطلوب انجام شود.

 

 

در مورد گرافیک بازی باید گفت شاهد یکی از بهترین گرافیک های سال، هم از نظر هنری و هم از نظر تکنیکی هستیم. همه چیز در بازی زیبا و چشم نواز است. هیچ مشکلی وجود ندارد، همه چیز سر جالی خود است. تکسچرهای عالی، حجم جزئیات باورنکردنی، سایه های دیوانه کننده و در نهایت دقت در طراحی جنون آمیز! همه ی اینها بازی را از لحاظ بصری در رده ی بهترین های امسال قرار داده است. طراحی کاراکتر Chris و Sheva بسیار عالی است. آناتومی بدن آنها با کارهای فیزیکیی که انجام می دهند کاملآ هماهنگ است. در طراحی چهره ی آنها چیزی از قلم نیفتاده و به طور کامل جزئیات صورت و بدن بر روی کاراکتر اعمال شده. تنوع در انواع دشمنان در سطح مطلوبی قرار دارد، حال آنکه طراحی ظاهری آنها در سطح بسیار بالایی قرار دارد. بازی دارای دموهای زیادی است که همه ی آنها توسط موتور گرافیکی خود بازی تولید شده اند و آنها حکم میان پرده هایی را دارند که داستان بازی یا اتفاقات را به صورت سینمایی شرح می دهند.

 

در مجموع بازی RE5 یکی از بهترین های امسال است که بازی کردن آن را به همه ی شما عزیزان توصیه می کنم. یک بازی سراسر هیجان که در درجه های سختی بالاتر وقت سر خاراندن هم به شما نمی دهد! پیشنهاد می کنم این بازی را به صورت Co-op در Live بازی کنید چون بهترین روش برای بردن بیشتر لذت از این بازی، بازی کردن به صورت 2 نفره است!

 

نوشته شده: منصور کلاگر

لینک مطلب :   http://www.gamersland.ir/article-144.html

/ 0 نظر / 10 بازدید