بازیهای کامپیوتری؛ اهداف سیاسی یا ترویج خشونت

رالف کاستر مدیر اجرایی بخش سرگرمی سونی می‌گوید مرز بین گیم‌های آنلاین و دنیای واقعی بسیار کم شده است و مردم به آن اهمیت می‌دهند. بازی EverQuest یکی از آنهاست که در آمریکا از محبوبیت بسیاری برخوردار است و در هر زمان بیش از 85000 نفر آن را بازی می‌کنند. در این گیم برای کشته شدگان 11 سپتامبر شمع روشن شده و برای آنها بنای یادبود ساخته می‌شود.
به این ترتیب بازی‌های کامپیوتری در اینترنت توانسته است به یکی از ابزارهای مهم سازماندهی برای فعالان سیاسی تبدیل شود و پیام‌های سیاسی و اجتماعی را به این ابزارها اضافه کند.
میلان پایتخت تجاری ایتالیا، از جمله شهرهایی است که در زیبایی تاریخی خود غرق است. میلان شهری نیست که احتمال وقوع انقلاب در آن پیش بینی شود اما در آنجا اینترنت برای گروهی از جوانان رادیکال و متخصص کامپیوتر به یک ابزار جهت سازماندهی سیاسی تبدیل شده است. به نظر آنها اگر تظاهرات را نتوان به خیابانها کشاند می‌توان آن را در اینترنت سازماندهی کرد. سایت این گروه رادیکال
www.molleindustria.it به نحوی طراحی شده است که بتوان در آن با استفاده از بازیهای کامپیوتری به صورت مجازی تظاهرات کرد. از بازیهای این سایت می‌توان از Queer Poer, TrboJlex, Orgasam similator , TamAtipico نام برد.
در این سایت می‌توان به طور مجازی در تظاهرات در اروپا شرکت کرد و آن را به شیوه دلخواه شکل داد.

www.euromayday.org/netparade/#english
بازیهای کامپیوتری با طنز سیاسی در اینترنت پس از حملات تروریستها به نیویورک و مادرید و یورش آمریکا به افغانستان و عراق بسیار رواج پیدا کرده است و پر طرفدارترین گیم‌های سیاسی در اروگوئه طراحی شده‌اند.

www.newsgaming.com/games/index12.htm
در گیم رایگان 12 سپتامبر که با استفاده از نرم‌افزار Sockwave اجرا می‌شود بازیکن سعی می‌کند تا مشکل تروریستها را مانند راه حل های سردبیران روزنامه ها در هیاهوی حملات به ساختمانهای دوقلوی نیویورک حل کند. گیم 12 سپتامبر اولین سری از بازیهای کامپیوتری سیاسی است که توسط شرکت معتبر روبات گیمز مستقر در اروگوئه توسط گونزالو فراسکو طراحی شده است. فراسکو هدف از طراحی این گیم را با یک سئوال دیگر جواب می‌دهد و می‌پرسد "مگر مردم برای مرگ تروریست‌ها هم گریه می‌کنند؟" او با چنین بازیهای کامپیوتری با هشیاری می‌خواهد وجدان سیاسی مراجعه کنندگان به سایت را بیدار کند.

مادرید www.newsgaming.com/games/madrid
گیم مادرید 2 روز پس از حمله تروریستها به مادرید در اینترنت قرار گرفت و کاملاً با گیم قبلی – 12 سپتامبر- فرق دارد. این بازی برنده دارد و بیشتر به مسائل عاطفی بازیکن می‌پردازد. این گیم یک فرق عمده با دیگر بازیهای کامپیوتری دارد، طراح آن می‌گوید هیچ ایمیل تنفر آمیز و یا ناسزا بابت این گیم از کسی دریافت نکرده است.


کابل کابوم http://ludology.org/games/kabulkaboom.html
اگر در طراحی این بازی اهداف سیاسی نقش داشتند تا صدها بازدید کننده را به سمت بازی این گیم آنلاین جذب کنند، حدس شما درست است گونزالو فراسکو طراح بازی کامپیوتری کابل کابوم هم هست. او می‌گوید در اولین مسافرت پس از حمله 11 سپتامبر جهت غلبه بر ترس خود از پرواز تصمیم به ساخت این بازی گرفت. در آن زمان بازیهای کامپیوتری بیشماری که همه آنها در مخالفت با اسامه بن لادن بودند در اینترنت وجود داشت. تنفر من از اسامه سبب شد تا به موضوع مهم دیگری بپردازم. آمریکا شدیداً درگیر جنگ در افغانستان بود. از یک طرف بمب بر سر مردم می‌ریخت و از طرف دیگر با هواپیما خوراک و مواد اولیه غذایی به آنها می‌رساند. از این که قدرتمندترین کشور دنیا یکی از فقیرترین نقاط دنیا را بدون وقفه و شبانه روز بمباران می‌کرد خشنود نبودم. نارضایتی من از جنگ باعث شد تا این بازی ویدیویی را در اینترنت قرار دهم. استقبال هزاران هزار بازدید کننده و بازی با این گیم به نوعی مخالفت سیاسی و یا ابراز عدم رضایت از جنگ تبدیل شد.

کامبیموس www.cambiemos.org.uy
 این گیم همزمان با انتخابات رئیس جمهوری اوروگوئه به درخواست فرنتو آمپیلیو کاندیدای جناح چپ طراحی شد. اگر چه نقش چندانی در پیروزی او نداشت ولی طرفداران گیم چندان موافقتی با این نظریه ندارند.
تا حال بازی‌های کامپیوتری راهی برای فرار از دردسرهای زندگی روزانه تلقی می‌شد اما سازندگان و طراحان بازیهای جدید نشان داده‌اند اینگونه بازیها توانایی آن را دارد تا وسیله موثری برای ابراز نظرات سیاسی باشد. طراحان و تولید کنندگان این نوع بازیها به ترویج و پرورش نوعی بازی ضد فرهنگ دست زده‌اند و خود را در ردیف طنزپردازان سیاسی می‌بینند تا به این ترتیب بتوانند قدرتمندان سیاست پیشه را دست انداخته و تمسخر کنند.

آمریکا یکی از اهداف اصلی چنین بازی‌ها است و دلیل آن نمی‌تواند از فرهنگ جهانخواری و سیاست به اصطلاح مبارزه با تروریسم این کشور به دور باشد. با این همه تعداد بیشماری از طرفداران بازیهای کامپیوتری که در خدمت اهداف سیاسی قرار گرفته است آمریکایی هستند.
در زمان مبارزات انتخاباتی آمریکا طرفداران جرج بوش و جمهوری خواهان یک بازی کامپیوتری را در اینترنت قرار دادند که در آن قهرمانان بازی تعدادی مهاجم فضایی با نام مهاجمان مالیات بودند که پس از پیروزی شعار می‌دادند برای پرداخت مالیات کمتر به جرج بوش رای دهید.
 
در مجموعه بازیهای کامپیوتری بزرگسالان علاوه بر چاشنی سیاست روح خشونت نیز گنجانیده شده است.
چین کشوری است که در قوانین آن جرائم و کیفر سرقت مجازی گنجانیده نشده است.

بازی کامپیوتری افسانه میرا 3 www.mir3europe.com که یک گیم آنلاین است در چین طرفداران بیشماری
دارد. «شانگی گامر کی چنگوی» وقتی فهمید بازیکن طرف مقابل او «ژو کویان» در حین بازی شمشیر اژدها نشان را که به امانت پیش او گذاشته بود دزدیده و به بازیکن سومی به مبلغ 200 یوآن (470 پوند) فروخته است عصبانی شد به سراغ او رفت و او را کشت. قبل از اقدام به قتل شانگی کامر به پلیس مراجعه کرد و به آنان اطلاع داد که شمشیر مجازی او در بازی کامپیوتری به سرقت رفته و به فروش رسیده است.
مانند هر گیم کامپیوتری بازیکنان افسانه میرای 3 در دنیای خیالی خود در نقش جنگجویان و کاهنان باستانی چین با هر پیروزی به ابزار، اسلحه‌ و امکانات بیشتری مانند شمشیر اژدها نشان دسترسی پیدا می‌کنند. شانگی کامر در ماه فوریه 2005 به شمشیر دست می‌یابد ولی بازیکن دیگر آن را از او دزدیده و می‌فروشد. شانگی از شدت عصبانیت در حالت جنون به سراغ او رفته و با چاقو سینه او را شکافته و او را به قتل می‌رساند. اگر چه در چین مانند تمام کشورهای جهان دزدی جرم است، ولی در قوانین فعلی تعریف و مجازاتی برای دزدی مجازی وجود ندارد. در کره جنوبی چنین قانونی یافت می‌شود و پلیس می‌تواند در مورد جرائم مجازی درگیم‌های کامپیوتری به تحقیق بپردازد.
بیشتر اسلحه‌های جادویی در بازیهای آنلاین مانند EverQuest, Ultima Online قابل خرید و فروش هستند و کدهای دسترسی به چنین آلات و سلاحی در سایت‌هایی مانند eBay و سایت‌های مشابه به هزاران دلار خرید و فروش می‌شوند.


سایت گیم‌های سیاسی
نام یکی این بازیهای آنلاین Bush shootout است و در مضمونی مملو از استهزا بوش سعی می‌کند تا خود را از مهلکه حمله تروریست‌ها به کاخ سفید نجات دهد. تعدادی از گیم‌های این سایت عبارتند از
Dancing Hillary, Bush Aerobics, Kerry Workout, Dancing Bush
www.groovyjava.com/political-games.php
سیرک سیاسی کالیفرنیا و امپراتور زمین
www.gamezone.com/ongaming/p22753.htm
گیم EverQuest از سونی با بیش از 85000 بازیکن آنلاین در هر زمان
http://eqlive.station.sony.com
امپراتور سامورایی، اولتیما آنلاین
www.eagames.com/official/uo/samurai/us/home.jsp

 

گزارش های ویژه : بازیهای کامپیوتری؛ اهداف سیاسی یا ترویج خشونت

منبع : خبرگزاری موج

لینک خبر: http://www.mojnews.com/special_column.asp?id=137
کلید واژه یادداشت: بازی رایانه ای . سیاسی . خشونت

/ 0 نظر / 158 بازدید